REKLAMA
NIE PRZEGAP

Wyścig o fotel premiera Wielkiej Brytanii trwa. Sunak wygrał debatę, ale nadal ma dużą stratę sondażową do Truss

2022-08-05 01:41
publikacja
2022-08-05 01:41
Wyścig o fotel premiera Wielkiej Brytanii trwa. Sunak wygrał debatę, ale nadal ma dużą stratę sondażową do Truss
Wyścig o fotel premiera Wielkiej Brytanii trwa. Sunak wygrał debatę, ale nadal ma dużą stratę sondażową do Truss
fot. Paul Edwards / / News Licensing

Były minister finansów Rishi Sunak wyraźnie wygrał - według zgromadzonych w studiu widzów - przeprowadzoną w czwartek wieczorem debatę telewizyjną kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii. Ale to wciąż szefowa dyplomacji Liz Truss jest faworytką wyborów.

W zorganizowanym przez stację Sky News pojedynku tym razem dwójka kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej nie dyskutowała ze sobą, lecz odpowiadała na pytania widowni - złożonej z wyborców tego ugrupowania, w większości jeszcze niezdecydowanych, kogo poprzeć - oraz prowadzącej dziennikarki. Po ich zakończeniu widzowie, poproszeni o ocenienie, kto ich zdaniem wypadł bardziej przekonująco, w większości wskazali na Sunaka.

Truss starała się akcentować swoją uczciwość, podkreślała także, że zawsze będzie słuchać ludzi, a jeśli jakaś polityka nie działa, nie będzie się jej kurczowo trzymać, lecz ją zmieni. Przekonywała, że recesja, przed którą kilka godzin wcześniej ostrzegł Bank Anglii, "nie jest nieunikniona" i obiecała "odważne" działania, w tym w kwestii obniżania podatków, kontrastujące z ostrożnością Sunaka.

Były minister finansów odparł, że pomysły Truss "pogorszą sytuację" i podkreślił, że najpierw trzeba opanować rosnącą inflację, zanim będzie można zmniejszać podatki. Wskazywał, że to nie obciążenia podatkowe powodują recesję, lecz inflacja. Przypominał też publiczności o swoich działaniach, które pomogły opanować sytuację gospodarczą po wybuchu pandemii Covid-19.

Sunak zapewnił też, że nie zamierza wycofywać się z wyścigu, mimo wyraźnej sondażowej przewagi Truss. Według opublikowanego dwa dni wcześniej badania, szefowa dyplomacji ma - nie uwzględniając osób niezdecydowanych - 38 punktów proc. przewagi nad Sunakiem.

Członkowie Partii Konserwatywnej mają czas do 2 września, aby oddać głos na kogoś z tej dwójki kandydatów. Nazwisko nowego lidera zostanie ogłoszone 5 września, a dzień później zwycięzca zastąpi Borisa Johnsona na stanowisku premiera kraju.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Na pewno zmieni to życie większości % osób na lepsze NIBY !.
billbill85
Prowincja zagłosuje za Truss a duże miasta za Sunak.
Chyba domyślacie się dlaczego.
pozhoga
O tym nir wolno mówić/pisać, no chyba że katolom i faszystom. Ale ad rem: może ten Sunak zagnałby leniwych genderowych Angoli do roboty i kraj znowu zacząłby wyglądać sensownie?

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki