REKLAMA

Wynajem mieszkań daje większe zyski od lokat bankowych

2015-05-05 06:30
publikacja
2015-05-05 06:30
Wynajem mieszkań daje większe zyski od lokat bankowych
Wynajem mieszkań daje większe zyski od lokat bankowych
fot. moodboard / / YAY Foto

Mieszkanie na wynajem to dobry sposób na prywatny fundusz emerytalny i atrakcyjna alternatywa dla coraz niżej oprocentowanych lokat bankowych. Dobrze wybrane lokale z samego czynszu mogą dawać nawet 5 proc. zwrotu rocznie. Najbardziej opłacają się inwestycje w małe kawalerki.

Narodowy Bank Polski szacuje, że w ostatnim kwartale 2014 roku znacząco wzrosła liczba mieszkań kupowanych przez Polaków za gotówkę. Pod koniec 2014 roku w siedmiu największych polskich miastach 63 proc. wartości sprzedanych mieszkań nie było finansowane kredytem. Kwartał wcześniej gotówką płacono za 55 proc. kupowanych mieszkań. To może oznaczać, że Polacy wycofują pieniądze z coraz niżej oprocentowanych lokat i inwestują je w mieszkania do wynajęcia.

- Średnio zwrot z najmu w Polsce wynosi około 4 proc. rocznie, czyli po zainwestowaniu 100 tys. zł można 4 tys. zł uzyskiwać w czynszu najmu co roku - mówi agencji informacyjnej Newseria Sławek Muturi, założyciel i współwłaściciel Mzuri oraz Mzuri Investments i Mzuri CFI. - To jest średnia. Zwrot jest wyższy dla mniejszych mieszkań, np. kawalerek, bo w przypadku domów czy dużych luksusowych apartamentów rzadko można osiągnąć 2-proc. zwrot. Dla nich to jest 2 proc., a dla kawalerek to ok. 5 proc.

Jak podkreśla, paradoksalnie lepiej nie inwestować tam, gdzie czynsze są najwyższe. W takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław dochody z wynajmu są wprawdzie spore, ale i za mieszkanie zapłacić trzeba najwięcej. Lepiej wybrać Katowice, Łódź, Radom lub np. Częstochowę. Mieszkania są tam tańsze, a czynsze niewiele niższe. Warto też pamiętać o tym, że kawalerka kawalerce nierówna, bo tej o metrażu 35 mkw. nie wynajmie się dwa razy drożej niż 17-metrowej, a zapłacić trzeba za nią dwa razy tyle.

- Inwestorzy indywidualni to panowie Nowakowie i panie Kowalskie, którzy chcą zbudować sobie swój własny fundusz emerytalny lub kupić jedno, dwa, pięć lub więcej mieszkań i potem utrzymywać się z najmu. Chcą osiągnąć wolność finansową, przyspieszyć swoją emeryturę albo traktują to jako dodatek do emerytury - mówi Sławek Muturi, podkreślając, że dla tych inwestorów na razie nie ma w Polsce konkurencji ze strony inwestorów instytucjonalnych. - Nie mamy jeszcze dużych funduszy, najczęściej zagranicznych funduszy emerytalnych czy inwestycyjnych, które kupują po dziesiątki tysięcy czy nawet setki tysięcy mieszkań w Hiszpanii, Niemczech czy innych krajach. Pewnie kiedyś zainteresują się Polską. Mam nadzieję, że do tego czasu my, Polacy i Polki, zdążymy zbudować swoje własne, prywatne, małe fundusze emerytalne.

Wynajem mieszkań w Polsce w przeciwieństwie do innych europejskich krajów nie jest popularny. Współwłaściciel funduszy Mzuri specjalizujących się w inwestycjach w lokale do wynajęcia zwraca uwagę na to, że w Polsce kupienie własnego mieszkania jest traktowane jako synonim sukcesu, zaś na najem decydujemy się niejako z przymusu. Podejście Polaków do wynajmu zaczyna się jednak zmieniać. Szczególnie młodzi ludzie zaczynają dostrzegać, że własne mieszkania to też obciążenie.

- Posiadanie mieszkania to nie jest tylko przywilej własności, lecz także wiążą się z tym obowiązki właściciela - tłumaczył Muturi w rozmowie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - Jak cieknie dach, to trzeba zreperować, a przy wynajmie zgłasza się to do właściciela mieszkania. To nie jest problem najemcy. Poza tym jak ktoś w wieku 25-30 kupi mieszkanie na kredyt zaciągnięty na kolejne 30 lat, to właściwie zbudował sobie bardzo dużą i ciężką kulę u nogi, która utrudnia przeniesienie się do innego miasta, nawet jak dostanie lepszą ofertę pracy czy zmienienia mieszkania na większe albo mniejsze, bo zmieniła się sytuacja życiowa.

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lokator11
Akurat patrząc na opinie o firmie Mzuri w internecie ciężko traktować ich jako jakiś autorytet.
~Arek
Dla tych co mysla o wolnosci finansowej przez nieruchomosci
http://allegro.pl/slawek-mituri-robert-zdunczyk-fridomia-i5306146913.html
~Gaga
Spróbuj wyrzucić lokatora, który nie płaci czynszu. Jak będziesz miał szczęście to może ci nie zdemoluje mieszkania.
~przemom
Może dzisiaj Euro parlament przegłosuje że będziemy przyjmować murzynów i dawać im zasiłki. Może wtedy dla nich wynajmie je rząd?

We wszystkich tych sponsorowanych artykułach nie zaznaczają jednej kwestii . Jak mam 300000 w złocie i w dolarach to mogę z dnia na dzień wyprowadzić się z UE jak będzie gorzej.
Może dzisiaj Euro parlament przegłosuje że będziemy przyjmować murzynów i dawać im zasiłki. Może wtedy dla nich wynajmie je rząd?

We wszystkich tych sponsorowanych artykułach nie zaznaczają jednej kwestii . Jak mam 300000 w złocie i w dolarach to mogę z dnia na dzień wyprowadzić się z UE jak będzie gorzej. Jak mam 300 000 zł w mieszkaniu to mogę co najwyżej zabrać akt notarialny.
~wielki_czarownik
nareszcie! przez tę majówkę chyba całe trzy dni nie było ani jednego artykułu naganiającego na kupno mieszkania. Nie róbcie takich przerw, bo jeszcze ktoś zapomni zlikwidować lokatę na 300 tys., przegra życie i zostanie na lodzie.
~luc
Na pohybel BANKOM !!!
Za gotówkę kupiono 63 % mieszkań !!!
Super !!! Banksterzy nie zarobią !!!
To efekt gwałtownego spadku zaufania do banków jako instytucji.
To co zrobiły banki z "frankiem " odbije im się czkawką .
~Sensei
Mieszkanie funduszem emerytalnym? Przy takiej demografii? To jakiś żart? Ludzie bojąc się biedy na emeryturze bo ZUS będzie przynosił coraz większe straty (z powodu demografii) kupują mieszkania na wynajem, których nie będzie komu wynajmować za 20-30 lat. Brak logiki.
~pa
W punkt. No, chyba że uchodźcom z Afryki będą wynajmować. Pytanie tylko, czy za pieniądze, czy już w czynie społecznym.
~kra odpowiada ~pa
lud z Afryki za darmochę nie weźmie. co z tego że będzie mieszkanie drogie/tanie/za pół darmo gdy pracy i zarobków brak

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki