REKLAMA

Coraz mniej osób kończy studia. Polska w połowie europejskiej stawki

2021-06-28 09:35
publikacja
2021-06-28 09:35
Coraz mniej osób kończy studia. Polska w połowie europejskiej stawki
Coraz mniej osób kończy studia. Polska w połowie europejskiej stawki
fot. silvabom / / Shutterstock

42,5 proc. Polaków w wieku od 25 do 34 lat posiada skończone studia wyższe. Wynik plasuje Polskę w połowie stawki wśród państw Unii Europejskiej – podaje Eurostat. Jednak jest niższy niż przed rokiem.

W Polsce odsetek ludności w wieku pomiędzy 25 a 34 lata, która skończyła studia wyższe, wyniósł 42,4 proc. w ubiegłym roku. Daje to miejsce powyżej średniej UE. Z danych Eurostatu wynika, że w 2020 r. 41 proc. ludności państw należących do Unii Europejskiej w wieku 25-34 lat miało wykształcenie wyższe. Jednak w 2019 r. więcej osób mających od 25 do 34 lat posiadało ukończone studia wyższe niż w 2020 r. – 43,5 proc. Natomiast ogólna liczba studentów na polskich uczelniach na przestrzeni ostatnich lat spada, wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

fot. / / ec.europa.eu

Celem państw członkowskich UE jest zwiększenie odsetka ludności w wieku 25-34 lata, która ukończyła szkołę wyższą, do 45 proc. do 2030 r. Aktualnie jedenaście państw wspólnoty osiągnęło zakładanych wynik, należy do nich Luksemburg (61 proc.), Irlandia (58,4 proc.), Cypr (57,8 proc.) Litwa (56,2 proc.), Niderlandy (52,3 proc.), Francja (49,4 proc.), Szwecja (49,2 proc.), Belgia (48,5 proc.), Hiszpania (47,4 proc.), Dania (47,1 proc.) i Słowenia (45,4 proc.).

Z kolei najmniejszy odsetek ludności posiadającej wykształcenie wyższe w 2020 r. odnotowany został w Rumunii (25 proc.), we Włoszech (29 proc.), na Węgrzech (31 proc.) oraz w Bułgarii i Czechach (po 33 proc.).

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie najlepszą polską uczelnią

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie zajął pierwsze miejsce w XXII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Na drugiej pozycji uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Wśród osób z wykształceniem wyższym istnieje wyraźna różnica między płciami. Więcej kobiet (46 proc.) niż mężczyzn (35 proc.) w wieku 25-34 lat ukończyło studia wyższe. W ciągu ostatniej dekady  odsetek mężczyzn z wyższym wykształceniem wzrastał, jednak tempo tego wzrostu było wolniejsze niż w przypadku kobiet. W rezultacie różnica między płciami zwiększyła się do 10,8 p.p. (punktów procentowych) z 9,4 p.p. w 2011 r.

Znaczące różnice widoczne są także pomiędzy grupami wiekowymi. Wśród osób mających od 25 do 34 lat wykształcenie wyższe ma 36 proc. populacji UE. Natomiast wśród starszych mieszkańców odsetek osób, które skończyły studia wyższe był zdecydowanie niższy. Dla grupy wiekowej od 55 do 74 lat wyniósł 22 proc.

DF

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (40)

dodaj komentarz
samsza
Wiedza przeszkadza w samorealizacji. Nabyte umiejętności, stereotypy pętają naturalne instynkty.
Tylko nie skażone mózgi są w stanie nie oceniać drugiej osoby, są pozbawione rasizmu i dyskryminacji. To elementarz postępu.
nostsherlock
Ojoj, jak tak dalej pójdzie, to Polska nie będzie miała najszerzej wyszkolonej kadry branży filozoficznej w europie :D A jak zabraknie specjalistów z europeistyki i stosunków międzynarodowych to już całkowicie gospodarka padnie
drabio
Zupełnie mnie to nie dziwi. Przykład nauczyciel z najniższą krajową, i sztandarowy przykład Obajtka gdzie nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie milionera.
marxs
czy jest choć jedna dziedzina życia której PISiarze nie wykończyli? oni sa lepsi od V kolumny Adolfa rozPISdziucha kraju totalna
marekpoznan odpowiada marxs
Gdzie to euro po 7zł o którym klepiesz od lat?
zosia3005
Kryterium wiekowe zwolnienia z podatku jest ewidentnie po to aby młodzi nie szli na studia stacjonarne po maturze - później nie będzie już im się chciało . PIS ma takie preferencje .
marekpoznan
I bardzo dobrze, po co nam tylu magistrów od socjologii, filozofii, stosunków międzynarodowych i innych bzdurnych kierunków.
zosia3005
To m.in. "zasługa" PIS - to takie oczywiste , WŁAŚNIE DLATEGO zwolnili z podatku młodych do 26. roku życia aby zamiast na studia szli do pracy . Gdyby mieli dobre intencje i chcieli aby ludzie studiowali - zwolnienie dotyczyłoby np. 7 lat pierwszej pracy !!
SZCZEGÓLNIE , że do limitu liczone są wyłącznie wynagrodzenia
To m.in. "zasługa" PIS - to takie oczywiste , WŁAŚNIE DLATEGO zwolnili z podatku młodych do 26. roku życia aby zamiast na studia szli do pracy . Gdyby mieli dobre intencje i chcieli aby ludzie studiowali - zwolnienie dotyczyłoby np. 7 lat pierwszej pracy !!
SZCZEGÓLNIE , że do limitu liczone są wyłącznie wynagrodzenia ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia - oznacza to, że studenckie umowy stażowe, umowy o praktyki absolwenckie itp. nie podlegają temu zwolnieniu .
koperytko
Studenci mają studia za darmo a nawet z dopłatą na akademiki do tego liczy się staz prazy chciaż nie pracuja i jeszcze maja dostawać dodatkowo zwolnienie ? Czym oni się rónia od innych ludzi ??? Co oni maja do zaoferowani po politologi socjologi historii itd ?
itso_lucky odpowiada koperytko
bajki na dobranoc ?

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki