REKLAMA

Wyciek z bazy PESEL zakorkował BIK. Wszyscy chcą się sprawdzić

Wojciech Boczoń2016-08-29 14:20analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-29 14:20

W reakcji na wyciek danych z bazy PESEL, Biuro Informacji Kredytowej udostępniło bez opłat system Alertów SMS i e-mail. Są to powiadomienia o próbach zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko. Zainteresowanie usługą jest tak duże, że występują problemy z zalogowaniem się na konto BIK.

Czytelnicy donoszą na skrzynkę [email protected] o problemach z zalogowaniem się na swoje konto na stronie bik.pl - W związku z ogromnym zainteresowaniem usługami BIK w dniu dzisiejszym możliwe są krótkotrwałe opóźnienia w działaniu portalu – poinformowało nas biuro prasowe.

Alerty BIK to powiadomienia SMS lub e-mail o ewentualnych próbach zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko. Można je więc traktować jako jedno z zabezpieczeń na wypadek kradzieży tożsamości. Kiedy oszust spróbuje wyłudzić kredyt na nasze dane, otrzymamy w czasie rzeczywistym powiadomienie na telefon. Standardowo usługa ta jest płatna, ale w piątek BIK poinformowało, że przez najbliższy rok nie będzie pobierało za nią opłaty.

fot. / / YAY Foto

Jest to reakcja na wyciek danych z bazy PESEL. W bazie tej znajdują się m.in. informacje dotyczące imion i nazwisk (także rodziców i małżonków), daty i miejsca urodzenia, adresu, serie i numery paszportów czy dowodów osobistych. Mogą one zostać wykorzystane przez osoby niepowołane do wyłudzania pożyczek w bankach. 

[Aktualizacja 30.08.] Nie należy mówić o "wycieku" danych z bazy PESEL - apeluje Ministerstwo Cyfryzacji. W specjalnym komunikacie resort podkreśla, że prokuratura nie stwierdziła do tej pory wycieku danych do osób nieuprawnionych. Nie mamy też do czynienia z tak zwanym włamaniem hakerskim, czyli z pokonaniem mechanizmów bezpieczeństwa. System jest monitorowany na bieżąco. Ministerstwo Cyfryzacji i podległy mu Centralny Ośrodek Informatyki robią to w ramach normalnych procedur.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że dostęp do bazy PESEL mają tylko ściśle określone, uprawnione do tego podmioty. Kancelarie komornicze są na tej liście. Ich łączenia z bazą odbywają się wyłącznie poprzez odseparowane od sieci Internet łącza.

Własne procedury sprawdzające, czy komornicy korzystający z systemu PESEL występowali o te dane w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi wdrożył samorząd komorniczy. Prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek powiedział PAP, że "na razie w tej sprawie nic nie wskazuje na wyciek danych lub ich kradzież".

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~itfityfycffdcdtcfv
Bank wyczyścił moje dane w ich systemie u nich już nie figuruje przeprosili mnie też za swój błąd jednak okazało się że w BIK dalej figuruję gdy zadzwoniłem do informacji BIK kobieta zaczęła sypać formułkami i o tym że powinienem zakupić jakiś Raport Bik z tym że pytam się z jakiej racji Ja mam płacić jakieś 36 zł za czyjś błąd Bank wyczyścił moje dane w ich systemie u nich już nie figuruje przeprosili mnie też za swój błąd jednak okazało się że w BIK dalej figuruję gdy zadzwoniłem do informacji BIK kobieta zaczęła sypać formułkami i o tym że powinienem zakupić jakiś Raport Bik z tym że pytam się z jakiej racji Ja mam płacić jakieś 36 zł za czyjś błąd proszę o jakąś podpowiedź
~Andrzej
od 3 dni próbuje się zalogować na www.bik.pl i bez skutku !
~smok
Miało nie być problemów z usługami opartymi o tę bazę, a dziś w przychodniach wszystko robiło się na papierze, po staremu, bo nie ma dostępu nawet do bazy pesel z poziomu nfz.
~mala
Co to za chory system!!!!!!!że ktoś może na ciebie wziąć kredyt posiadając tylko twoje dane!!!jak to jest ze ktoś taki że ma kredyt na siebie dowiaduje się po kilku miesiącach czy latach !!!!!!!!!banda nie Państwo
~qwww
Wcale nie jest tak prosto wziąć kredyt mając tylko dane. Weź sobie dane na kartce swojej matki i idź do banku po kredyt, prawdopodobnie od razu pracownik wezwie policję.
~Emi
najważniejsze to stworzyć potrzebę - wtedy i popyt się znajdzie
~kkk
niby bezpłatnie ale 1 zł trzeba zapłacić
~PSEUDOBIK
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami.
W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą usługą Alerty BIK, ładowanie stron może zajmować więcej czasu. Mogą także występować utrudnienia z rejestracją i logowaniem.
Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań aby zapewnić Państwu jak najlepszy
Szanowni Państwo,
Dziękujemy za zainteresowanie naszymi usługami.
W związku z ogromnym zainteresowaniem naszą usługą Alerty BIK, ładowanie stron może zajmować więcej czasu. Mogą także występować utrudnienia z rejestracją i logowaniem.
Jednocześnie informujemy, że dokładamy wszelkich starań aby zapewnić Państwu jak najlepszy dostęp do naszych usług.
Liczymy na Państwa zrozumienie.
Zespół BIK.
~pomoc
Jak sprawdzić czy jestem w BIK i czy ktoś wzioł na moje nazwisko kredyt po wycieku danych pesel tutaj http://kredytyk.pl/doradca-kredytowy/jak-sprawdzic-czy-jestem-w-bik-i-czy-ktos-nie-wzial-kredytu-na-nasze-nazwisko/

Powiązane: Alert

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki