Wybory do Parlamentu Europejskiego. To powinieneś wiedzieć

26 maja Polacy wezmą udział w głosowaniu i wybiorą swoich reprezentantów w Brukseli. Posłowie do Europarlamentu wybierani są co pięć lat. Udział w wyborach  jest dobrowolny, jednak warto pamiętać o tym, że Parlament Europejski odpowiada m.in. za nasze interesy, dlatego nie powinno się ignorować tego wydarzenia.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się w dniach 23-26 maja. W Polsce głosowanie przypada na niedzielę, 26 maja.

Jako pierwsi zagłosują obywatele Holandii i Wielkiej Brytanii, zrobią to już w czwartek. W sobotę zagłosują Irlandczycy. Tego dnia do urn pójdą także mieszkający na Łotwie, Malcie i Słowacji. W niedzielę, 26 maja, zagłosują, oprócz Polaków, obywatele: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgrzech i Włoch.

Czesi będą mogli oddać swój głos w sobotę oraz w niedzielę.

Kraje, w których wybory odbędą się wcześniej, nie mogą ogłaszać oficjalnych wyników wyborów, również tych cząstkowych. Dozwolone jest jedynie udostępnienie informacji z sondaży. Unia Europejska nie narzuca ciszy wyborczej.

Chociaż istnieją pewne wspólne zasady dotyczące wyborów, niektóre aspekty mogą różnić się w poszczególnych krajach, np. jeśli chodzi o wiek głosujących, głosowanie korespondencyjne czy głosowanie osób mieszkających za granicą.

Czym zajmuje się Parlament Europejski?

Parlament Europejski jest jedyną instytucją w Unii Europejskiej, której członkowi są wybierani w powszechnych i bezpośrednich wyborach. Reprezentuje ona interesy obywateli Unii Europejskiej, przyjmuje akty prawne, wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej i zatwierdza jej skład, może ją też odwołać.

Do Parlamentu Europejskiego posłów wybiera się w poszczególnych państwach, jednak zasiadają w grupach politycznych opierających się na wspólnych przekonaniach, co daje poszczególnym posłom większy wpływ na to, jakie są podejmowane decyzje.

Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Obywatele Unii Europejskiej wybiorą łącznie 751 posłów, którzy będą reprezentować ich interesy przez najbliższe pięć lat. W Polsce na terenie 13 okręgów wybierzemy 51 posłów. Każdy obywatel, który ukończył 18 lat najpóźniej w dniu wyborów, ma prawo do oddania swojego głosu.

Wyborcy mogą zagłosować w miejscu stałego zameldowania lub jeśli mieszkają w innej miejscowości, zgłosić wcześniej chęć głosowania w odpowiednim urzędzie gminy. Przebywając w innym kraju UE, możemy głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce, jeżeli zostaniemy wpisani do spisu wyborców sporządzonego przez właściwego terytorialnie konsula (rejestracja do 23 maja).

Jak zagłosować, aby głos był ważny?

26 maja należy udać się do lokalu wyborczego, w którym można oddać głos. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7-21. Na głosowanie trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Okręgowa Komisja Wyborcza sprawdza, czy jesteśmy na liście lub nas do niej dopisze, jeśli mamy zaświadczenie o prawie do głosowania. Wyborca potwierdza fakt, że uczestniczy w wyborach poprzez podpisanie się w odpowiedniej rubryce wskazanej przez komisję.

Po spełnieniu wszystkich formalności otrzymamy kartę do głosowania, na której znajdują się nazwiska kandydatów zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym. Żeby głos był  ważny, należy w kratce przy nazwisku wybranego kandydata postawić znak "X". W głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oddajemy głos tylko na jedną osobę.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

W momencie, gdy chcemy zagłosować w innym miejscu, niż jesteśmy zameldowani, mamy dwie możliwości. 

  • Zaświadczenie o prawie do głosowania, które wystarczy odebrać z urzędu gminy, w której docelowo mieliśmy głosować. Czas na to mamy do 24 maja, zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnej komisji w kraju. Taki wniosek można złożyć online oraz udając się do urzędu osobiście. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, musimy posiadać profil zaufany w ePUAP i za jego pośrednictwem złożyć wnio, decyzję o zgodzie lub odmowie dostaniemy w ciągu 5 dni.
  • Dopisanie do spisu wyborców, zobowiązuje do określenia dokładnego miejsca, w którym będziemy przebywać w dniu wyborów do europarlamentu. Pod dopisaniu się do spisu wyborców, można głosować tylko na terenie określonej gminy. 

Okręgi wyborcze

Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego zostało utworzonych 13 okręgów. Każdy z nich jest wielomandatowy, za poprawny przebieg odpowiadają Okręgowe Komisje Wyborcze. Okręgi wyborcze zostały podzielone w następujący sposób:

Okręg nr 1. obszar województwa pomorskiego z siedzibą OKW w Gdańsku,

Okręg nr 2. obszar województwa kujawsko-pomorskiego z siedzibą OKW w Bydgoszczy,

Okręg nr 3. obszar województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego z siedzibą OKW w Olsztynie,

Okręg nr 4. obszar Warszawy z 8 powiatami województwa mazowieckiego z siedzibą OKW w Warszawie,

Okręg nr 5. obszar 4 miast na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego z siedzibą OKW w Warszawie,

Okręg nr 6. obszar województwa łódzkiego z siedzibą OKW w Łodzi,

Okręg nr 7. obszar województwa wielkopolskiego z siedzibą OKW w Poznaniu,

Okręg nr 8. obszar województwa lubelskiego z siedzibą OKW w Lublinie,

Okręg nr 9. obszar województwa podkarpackiego z siedzibą OKW w Rzeszowie,

Okręg nr 10. obszar województwa małopolskiego i świętokrzyskiego z siedzibą OKW w Krakowie,

Okręg nr 11. obszar województwa śląskiego z siedzibą OKW w Katowicach,

Okręg nr 12. obszar województwa dolnośląskiego i opolskiego z siedzibą OKW we Wrocławiu,

Okręg nr 13. obszar województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego z siedzibą OKW w Gorzowie Wielkopolskim.

Dlaczego głosowanie w wyborach do europarlamentu jest ważne?

Oddając swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, mamy wpływ na to, jak ukształtuje się unijne prawo. Dotyczy to m.in. tego, jak będą wyglądały ogólne zasady w dziedzinach bezpośrednio związanych z codziennym życiem. Należą do nich gospodarka, energetyka, ochrona środowiska, prawa konsumenta, walka z cyberprzestępczością czy bezpieczeństwo i regulacje związane z zakupami w sieci. Parlament Europejski podejmuje ważne decyzje, a głosując wskazujesz osoby, które będą je kształtować.

Joanna Leja

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 czytacz

Jako pierwsi zaglosują w Wielkiej Brytnii.I wybiorą ludzi,a co z Brexitem.Skoro opuszcza się Unię to nie powinno się wybierać !

! Odpowiedz
3 6 prs

Europarlamentarzysci to banda niepotrzebnych pasożytów..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil