REKLAMA

Wybory bez większego wpływu na GPW. WIG20 w górę

2020-07-13 11:00, akt.2020-07-13 17:37
publikacja
2020-07-13 11:00
aktualizacja
2020-07-13 17:37
fot. Robert Gardziński / FORUM

Zielenią rozpoczęła nowy tydzień warszawska giełda. Sytuacja na GPW nie odbiegała szczególnie od tego, co działo się na innych rynkach, stąd można uznać, że wyniki wyborów miały niewielki wpływ na notowania.

O 0,2 proc. w górę poszedł w poniedziałek WIG20. WIG urósł o 0,5 proc., mWIG40 zyskał 0,4 proc., a sWIG80 0,9 proc. Nastroje na GPW wpisywały się w to, co inwestorzy obserwowali na głównych europejskich rynkach, gdzie również przeważała lekka zieleń.

Oznacza to tym samym, że inwestorzy nie przyłożyli żadnej szczególnej wagi do wyniku wyborów. Te potrafiły oddziaływać na GPW, czego świetnym dowodem była sesja po wyborach sprzed 5 lat. Zazwyczaj jednak polska giełda na wybory nie reaguje w szczególny sposób i podobnie było dziś.

/ Bankier.pl

Bohaterem poniedziałku jest KGHM, którego notowania poszły w górę aż o 5,6 proc. To kolejna udana sesja dla tej spółki, a źródłem optymizmu inwestorów są najprawdopodobniej rosnące ceny miedzi. Cena surowca jest obecnie najwyższa od dwóch lat.

W składzie WIG20 dobrze radziła sobie i inna spółka surowcowa, JSW, której akcje drożały o 3,8 proc. O ponad 2 proc. w górę szły także papiery Santandera, a ponad 1 proc. w dół szły z kolei akcje Tauronu, Polsatu, LPP i CD Projektu. Dla tej ostatniej, czyli największej spółki na GPW, to już szósta spadkowa sesja z rzędu. Po raz ostatni taką czerwoną serię CD Projekt zanotował w 2018 roku.

W mWIG-u przecenę ponownie zanotował Mabion. Po piątkowym spadku o 34 proc. dziś akcje tej firmy potaniały o kolejne 3,9 proc., choć w trakcie sesji skala spadków była jeszcze większa. - Mabion szacuje, że prace związane z uzyskaniem danych niezbędnych do złożenia nowego wniosku o dopuszczenie do obrotu leku MabionCD20, w tym badanie pomostowe, zostaną ukończone przed lub na początku 2022 roku - podała spółka w piątkowym komunikacie.

O ponad 7 proc. w górę poszły akcje XTB. Koronawirusowa hossa na papierach brokera wywindowała już jego wycenę w okolice 2 mld zł. Firma jest tym samym większa niż GPW. Wzrosty zanotował także PlayWay (+9,5 proc.). Spółka pochwaliła się wczoraj wieczorem wishlistami sowich gier. Świetną sesję zanotował także inny producent gier - CI Games (+19 proc.). W tym roku producent "Snipera" podwoił swoją wartość.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
gucio_222
PISowcy będziecie i tak bedziecie zaorani. Grodzki pojedzie do PE w celu dowalania tubylcom i unieważnienie wyborów pod groźbą kar. PISowcy się nie ma się cieszyć. Po stronie Trzaskowskiego są Niemcy i Mosbaher (ta od 447) i cały PE
degrengolada
parlament europejski unieważniający wybory w suwerennym kraju. To nawet fizjologom się nie śniło :)
aeryenn
Repolonizacja mediów to absolutny priorytet. Powinien do tego dojść organ, który będzie karał za manipulowanie faktami. Dopóki jedne i drugie media nakręcają wojnę, dopóty kraj będzie podzielony. Milion złotych kary za podawanie fałszywych informacji otrzeźwi każdy tefałen.
sel
Lep na muchy , niby repolonizacja a chodzi o to żeby słyszeć tylko tubę propagandową pis nic więcej, wieśniak nie ma prawa wiedzieć kto go i na ile okrada ma wierzyć że dostaje i że to jest dużo i nie z jego kieszeni wtedy głosuje jak należy na sektę. .
jas2
Jeszcze PiS-owi zostało odwrócenie "reformy" samorządowej Buzka i przeprowadzenie repolonizacji mediów. To już chyba będzie wszystko.
knife
Każdy obywatel ma wachlarz wyboru mediów, jak kto woli.
Gorzej będzie, jak władzę obejmie KO i zrobi czystki w państwowych mediach i sprowadzi przekaz do tych komercyjnych. Prawdy, już nikt wtedy się nie doszuka a kręcenie lodów rozpocznie się na maksa.
Niezależność jest obecnie, w przypadku czystek w publicznej,
Każdy obywatel ma wachlarz wyboru mediów, jak kto woli.
Gorzej będzie, jak władzę obejmie KO i zrobi czystki w państwowych mediach i sprowadzi przekaz do tych komercyjnych. Prawdy, już nikt wtedy się nie doszuka a kręcenie lodów rozpocznie się na maksa.
Niezależność jest obecnie, w przypadku czystek w publicznej, będzie już zależność od mocarstw zewnętrznych, ekonomicznych i ideowych uzurpatorów.
Szkoda mi tych dziennikarzy w tych zależnych zagranicznych, mam na myśli tych, którym zależy na Polsce. Muszą prezentować wizję przekazu jak w teatrze lalek, pieniądz robi swoje… a rynek jest skurczony do maksimum, uzurpatorzy płacą i marchew wystawiają, dziennikarze alternatywy za dużej nie mają.
jas2 odpowiada knife
Pisanie na zdjęciu prezydenta "pedofil... wkładał rękę... itd", 3 dni przed wyborami, nie wygląda mi na przeciwdziałanie kręceniu lodów.
marianpazdzioch odpowiada jas2
Od tego w nor,alnym świecie są sądy, komuchu a nie zamykanie niezależnych od siebie mediów, czy konkurencji.
sel
No nie jeszcze trzeba mianować I Sekretarza z Biurem Politycznym i wyprowadzić sztandar PZPR..
knife
Teraz można czekać na historyczne maksyma na państwowych spółkach.
Nikt nie będzie ich kładł do parteru, be je potem sprzedać przyjaciołom po bardzo niskiej cenie.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki