Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wojewoda zachodniopomorski wprowadzi od czwartku (13 kwietnia) czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.


Komunikat w sprawie czasowego zakazu przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu szef MSWiA wydał w środę.
"W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne" - podkreślił minister.
Jak przypomniał, w gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia, a obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.
"Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności" - dodał Kamiński.
Golińska: Decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona
Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
"Nasze doświadczenia z ostatnich tygodni, miesięcy pokazują, że musimy być przygotowani na wszystko, musimy być zabezpieczeni na różnego rodzaju akcje sabotażowe, dywersyjne" – powiedziała w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, odnosząc się do decyzji o wprowadzeniu 200-metrowej strefy ochronnej wokół terminalu LNG w Świnoujściu.
"Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, bo przecież o takiej mówimy, mówimy o terminalu gazowym, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona" – przekazała Glińska.
Odnosząc się do możliwości sabotażu ekologicznego, wiceminister oceniła, "że niejeden raz mieliśmy już do czynienia z sytuacjami, gdzie właśnie tematy ekologiczne, które są bardzo nośne medialnie, które też wywołują sporo emocji w odbiorcach, były takim pretekstem, żeby atakować państwo polskie".
"I często również były takim działaniem, które tak naprawdę przykrywało walkę zupełnie o inne interesy. Więc bardzo łatwo jest tego argumentu używać i bardzo łatwo jest też takich akcji używać, stąd ja bym nie wykluczała niczego" – stwierdziła Golińska.
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ jann/