REKLAMA
WEBINAR

Wprowadzono zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

2023-04-12 16:02, akt.2023-04-13 07:16
publikacja
2023-04-12 16:02
aktualizacja
2023-04-13 07:16

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wojewoda zachodniopomorski wprowadzi od czwartku (13 kwietnia) czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Wprowadzono zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu
Wprowadzono zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu
/ Gaz-System

Komunikat w sprawie czasowego zakazu przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu szef MSWiA wydał w środę.

"W następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb podejmowane są działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne" - podkreślił minister.

Jak przypomniał, w gazoporcie w Świnoujściu odbierany jest gaz ziemny w ilości odpowiadającej ok. 30 proc. krajowego zużycia, a obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

"Doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które m.in. przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu, wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu polskiemu i Polakom. Mając na uwadze powyższe, poleciłem wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które zminimalizują powstałe niedogodności" - dodał Kamiński.

Golińska: Decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.

"Nasze doświadczenia z ostatnich tygodni, miesięcy pokazują, że musimy być przygotowani na wszystko, musimy być zabezpieczeni na różnego rodzaju akcje sabotażowe, dywersyjne" – powiedziała w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, odnosząc się do decyzji o wprowadzeniu 200-metrowej strefy ochronnej wokół terminalu LNG w Świnoujściu.

"Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, bo przecież o takiej mówimy, mówimy o terminalu gazowym, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona" – przekazała Glińska.

Odnosząc się do możliwości sabotażu ekologicznego, wiceminister oceniła, "że niejeden raz mieliśmy już do czynienia z sytuacjami, gdzie właśnie tematy ekologiczne, które są bardzo nośne medialnie, które też wywołują sporo emocji w odbiorcach, były takim pretekstem, żeby atakować państwo polskie".

"I często również były takim działaniem, które tak naprawdę przykrywało walkę zupełnie o inne interesy. Więc bardzo łatwo jest tego argumentu używać i bardzo łatwo jest też takich akcji używać, stąd ja bym nie wykluczała niczego" – stwierdziła Golińska.

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
darius19
Dziwne. Mocno pobudzone dyzurne trolle. Trza sie zabezpieczać przed bandyckim sasiadem
polonu
niech puszczą rurę przez Atlantyk , a co z tym gazem łupkowym w Polsce nie da się tego wydobywać . czy też zakaz embargo . na Polski gaz .
polonu
i tak będzie odwet za te rury w Bałtyku w taki czy inny sposób Polska ten ratlerek amerykański zapłaci za to .
faramir_z_gondoru
I pomyśleć, że wystarczy jeden pocisk kierowany, by z tego terminala została kupa popiołu i dziesiątki miliardów poszły z dymem. Służby nie potrafiły od wielu miesięcy zastopować szwindli ze skażonym ukraińskim zbożem, które teraz wszyscy jemy, ale "są w gotowości przy terminalu". Państwo z kartonu.
darius19
sama reakcja dyzurnego z farmy "samsza" wslazuje, ze srodki bezpieczenstwa sa konieczne. Przypomne, ze graniczymy z bandyckim krajem Rosja, ktora napada na slabszych sasiadow
samsza
Ktoś tu dziś robi robotę boga, czy jest nawalony jak stodoła ?
samsza
mój komentarz poprzedni, to skomentowanie faktu usunięcia 4 komentarzy, zczyszczenia do zera, a nie na artykuł.
Nie znam treści, rozumiem 1 mógł się nie spodobać, ale hurt, to śmieszne.

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki