Włochy: podatek od wycieraczek i serwetek w Modenie

Podatek od wycieraczek, a także od serwetek w barach wprowadzono w Modenie na północy Włoch. Dziennik "Corriere della Sera" informuje we wtorek, że wezwanie do zapłacenia tej należności rozesłano do kilkudziesięciu sklepów i lokali.

(thetaXstock)

Jak wyjaśniono na łamach gazety, ten nowy podatek jest "radykalną i kreatywną" interpretacją przepisów, umożliwiających pobieranie dodatkowej opłaty w przypadku reklamowania własnej działalności poza jej miejscem. A zatem, w świetle tych przepisów, umieszczenie nazwy lokalu lub sklepu na słomiance przed nim lub na serwetkach w barze stanowi taką właśnie reklamę.

"Może to mieć nawet podstawę prawną, ale nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem" - tak skomentował to sekretarz federacji usług w Modenie Fulgenzio Brevini, cytowany w artykule. Zauważył przy okazji, że handlowcy i restauratorzy już faktycznie płacą za wycieraczki w podatku od zajmowanej powierzchni.

Federacja usług domaga się uchylenia nowego podatku.

Wezwanie do jego zapłaty rozesłała prywatna firma, zajmująca się ściąganiem wszelkich opłat w mieście. Przedstawiła też warunki uregulowania należności; w przypadku natychmiastowego wniesienia opłaty zniżka wynosi 50 procent.

Podano przykład jednego z najbardziej znanych i najstarszych barów, którego właściciel musi zapłacić 1000 euro.

Dziennik zauważa, że ten najnowszy pomysł fiskusa przypomina uznany dotąd za najbardziej oryginalny podatek we Włoszech: od cienia rzucanego na ziemię przez szyldy sklepów. Wprowadzono go kilka miesięcy wcześniej w Conegliano w Wenecji Euganejskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ mmi/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Dżejms

Biurwa to rak. Chemioterapia - wytruć, chirurgia - zgilotynować. Coś trzeba z tym rozbić. No bo niedługo wprowadzą prawo pierwszej nocy dla naczelnika skarbówki.

! Odpowiedz
0 12 ~Warszawa

I tak właśnie staczają sie Włochy w coraz wieksza ciemność gospodarcza. Do poboru tego podatku pewnie zatrudnili 20 urzędników.

! Odpowiedz
0 11 ~Polak

Nie pierwszy i nie ostatni efekt życia ponad stan

! Odpowiedz
20 8 ~PIS_kradnie

To nic w porównaniu do tego co wymyślili i wymyślą w naszym kraju Kaczyński i jego marionetki.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~autor

Nie masz racji. Marionetki nic nie wymyślają, nawet boją się myśleć po swojemu. Przykładem PP - premier i prezydent. Większość to pomysły Nieinternowanego.

! Odpowiedz
0 1 ~pikuś odpowiada ~autor

W takim razie Nieinternowany to jakiś geniusz. Obsadził cały parlament swoimi ludźmi, wygrał wybory prezydenckie, w ostatnim kwartale rozpędził gospodarkę o 4%, rozdał ludziom ponad 20mld PLN, zmniejszył lukę VAT, itd. Czyli zrobił coś, co konserwatorowi kominów nie udało się przez 8 lat.

! Odpowiedz
1 6 ~polskigupek

kiedy my w p-oLSCE zaczniemy płacić podatek od głupoty ?

! Odpowiedz
0 7 ~nikt

cały czas jest, to m.in. PIT

! Odpowiedz
0 3 ~autor

Już płacisz by się złożyć na pińcset plus.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.