Włochy: podatek od wycieraczek i serwetek w Modenie

Podatek od wycieraczek, a także od serwetek w barach wprowadzono w Modenie na północy Włoch. Dziennik "Corriere della Sera" informuje we wtorek, że wezwanie do zapłacenia tej należności rozesłano do kilkudziesięciu sklepów i lokali.

(thetaXstock)

Jak wyjaśniono na łamach gazety, ten nowy podatek jest "radykalną i kreatywną" interpretacją przepisów, umożliwiających pobieranie dodatkowej opłaty w przypadku reklamowania własnej działalności poza jej miejscem. A zatem, w świetle tych przepisów, umieszczenie nazwy lokalu lub sklepu na słomiance przed nim lub na serwetkach w barze stanowi taką właśnie reklamę.

"Może to mieć nawet podstawę prawną, ale nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem" - tak skomentował to sekretarz federacji usług w Modenie Fulgenzio Brevini, cytowany w artykule. Zauważył przy okazji, że handlowcy i restauratorzy już faktycznie płacą za wycieraczki w podatku od zajmowanej powierzchni.

Federacja usług domaga się uchylenia nowego podatku.

Wezwanie do jego zapłaty rozesłała prywatna firma, zajmująca się ściąganiem wszelkich opłat w mieście. Przedstawiła też warunki uregulowania należności; w przypadku natychmiastowego wniesienia opłaty zniżka wynosi 50 procent.

Podano przykład jednego z najbardziej znanych i najstarszych barów, którego właściciel musi zapłacić 1000 euro.

Dziennik zauważa, że ten najnowszy pomysł fiskusa przypomina uznany dotąd za najbardziej oryginalny podatek we Włoszech: od cienia rzucanego na ziemię przez szyldy sklepów. Wprowadzono go kilka miesięcy wcześniej w Conegliano w Wenecji Euganejskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

sw/ mmi/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Dżejms

Biurwa to rak. Chemioterapia - wytruć, chirurgia - zgilotynować. Coś trzeba z tym rozbić. No bo niedługo wprowadzą prawo pierwszej nocy dla naczelnika skarbówki.

! Odpowiedz
0 12 ~Warszawa

I tak właśnie staczają sie Włochy w coraz wieksza ciemność gospodarcza. Do poboru tego podatku pewnie zatrudnili 20 urzędników.

! Odpowiedz
0 11 ~Polak

Nie pierwszy i nie ostatni efekt życia ponad stan

! Odpowiedz
20 8 ~PIS_kradnie

To nic w porównaniu do tego co wymyślili i wymyślą w naszym kraju Kaczyński i jego marionetki.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~autor

Nie masz racji. Marionetki nic nie wymyślają, nawet boją się myśleć po swojemu. Przykładem PP - premier i prezydent. Większość to pomysły Nieinternowanego.

! Odpowiedz
0 1 ~pikuś odpowiada ~autor

W takim razie Nieinternowany to jakiś geniusz. Obsadził cały parlament swoimi ludźmi, wygrał wybory prezydenckie, w ostatnim kwartale rozpędził gospodarkę o 4%, rozdał ludziom ponad 20mld PLN, zmniejszył lukę VAT, itd. Czyli zrobił coś, co konserwatorowi kominów nie udało się przez 8 lat.

! Odpowiedz
1 6 ~polskigupek

kiedy my w p-oLSCE zaczniemy płacić podatek od głupoty ?

! Odpowiedz
0 7 ~nikt

cały czas jest, to m.in. PIT

! Odpowiedz
0 3 ~autor

Już płacisz by się złożyć na pińcset plus.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.