Własna firma w Polsce: tak czy nie?

analityk Bankier.pl

Własny biznes to wolność i szansa na ponadprzeciętne dochody. Z drugiej strony początkujących przedsiębiorców straszą wysokie składki na ZUS oraz skomplikowane przepisy. Obok niewątpliwych zalet, wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej, są też bariery, które powinny być ostrzeżeniem. Zanim więc podejmiemy decyzję o założeniu firmy, warto przeanalizować wady i zalety bycia na swoim.

Według najnowszego badania firmy Amway, aż 71 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do przedsiębiorczości. Jednocześnie tylko 38 proc. z nas wyobraża sobie założenie własnego biznesu. Jeszcze mniej osób rzeczywiście decyduje się na ten krok. Czy spowodowane jest to brakiem odwagi? A może należy to nazwać zupełnie racjonalnym działaniem? Oto powody, dla których nie warto zakładać własnej firmy.

Startując z własną firmą, warto przeanalizować wady i zalety bycia na swoim
Startując z własną firmą, warto przeanalizować wady i zalety bycia na swoim (YAY Foto)

1. Składki na ZUS

Decyzję o rozpoczęciu przygody z biznesem należy poważnie rozważyć przede wszystkim z powodu składek, które każdy przedsiębiorca musi odprowadzać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda przez pierwsze dwa lata na preferencyjnych zasadach, ale po tym okresie obciążenia rosną. Do końca roku 2015 z konta młodego przedsiębiorcy wychodzi przelew w kwocie 459 zł (razem ze składką zdrowotną). Firma działająca na rynku dłużej niż dwa lata, zobowiązana jest do uiszczenia składek na łączną sumę 1095 zł. Jeszcze w 2011 roku suma składek wynosiła 890 zł, by na przestrzeni ostatnich pięciu lat wzrosnąć o 23%. Te kwoty są poważnym obciążeniem zarówno dla startujących firm, jak i podmiotów z większym stażem. Należy pamiętać, że składki płacone są niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo generuje dochody. Dla porównania w Wielkiej Brytanii firma płaci na ubezpieczenie społeczne dopiero gdy jest „nad kreską”.

2. Wysokie i skomplikowane podatki

Osoba zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą może wybrać różne formy opodatkowania. Młodzi przedsiębiorcy najczęściej decydują się na skalę podatkową (18%, 32%) lub podatek liniowy w wysokości 19% wypracowanych dochodów. Nie stawki są tu jednak najważniejsze, a niska kwota wolna od podatku, która powoduje, że mimo relatywnie niskich stawek, przedsiębiorca płaci wyższe podatki niż np. jego odpowiednik w Wielkiej Brytanii. Wystarczy tylko wspomnieć, że w Polsce wysokość kwoty wolnej nie zmieniła się od 2008 roku i wynosi 3091 zł. W Wielkiej Brytanii w tym czasie kwota wolna wzrosła z 6035 funtów do 10600 funtów (ponad 60 tys. zł). To m.in. z tego powodu już przeszło 22 tys. naszych rodaków zdecydowało się na własny biznes na Wyspach. Szansą dla jednoosobowych firm na pozytywną zmianę jest niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zobowiązujące władzę do podwyższenia kwoty wolnej do poziomu co najmniej 6500 zł.

Jednak nie tylko wysokość podatków jest istotną barierą. W rankingu „Paying Taxes 2014” przygotowanym przez Bank Światowy, nasz kraj pod względem otoczenia podatkowego biznesu zajął 113 miejsce. Przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje 18 rocznych płatności podatku, poświęcając na to w ciągu roku 286 godzin. Całkowita suma obciążeń podatkowych wynosi 41,6%.

3. Kontrole i niesprawne sądy

Niewiele osób decydujących się na założenie firmy wie, że przedsiębiorcę w Polsce może skontrolować aż 40 instytucji. Od Inspekcji Sanitarnej czy Pożarowej przez urząd celny, ZAIKS aż po ABW czy CBA. Kontrola w firmie to czarny scenariusz każdej osoby prowadzącej biznes. Inspektor, kontroler czy inny urzędnik może skutecznie napsuć krwi oraz zdezorganizować życie przedsiębiorstwa na długi czas. Warto o tym pamiętać, jeśli nie mamy dość konsekwencji i odporności, by znosić odwiedziny urzędników w firmie. O ile do kontroli instytucje są bardzo często świetnie przygotowane, to już inne organy państwa nie funkcjonują tak sprawnie. Według danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dziś przedsiębiorca w sporze sądowym na prawomocne orzeczenie czeka średnio 685 dni. W tym czasie musi dopełnić 33 formalności.

4. Kłopoty z kredytem mieszkaniowym

Jednym z problemów osób decydujących się na przygodę z biznesem jest sposób, w jaki traktują je banki. Przedsiębiorca, który ubiega się o kredyt hipoteczny musi uzbroić się w cierpliwość. Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność o uzyskanie kredytu mieszkaniowego nie będzie łatwo. Minimalny staż firmy, deklaracje PIT, wyciągi z rachunku firmowego i prywatnego - to tylko niektóre wymagania, które musi spełnić osoba fizyczna prowadząca działalność. Portal Bankier.pl prześwietlił warunki, na jakich banki udzielają kredytów hipotecznych przedsiębiorcom. Standardowy, wymagany przez banki czas istnienia firmy to 1 rok. Osoby prowadzące działalność krócej niż 12 miesięcy, o kredycie hipotecznym mogą tylko pomarzyć.

Czytaj dalej: Argumenty za założeniem firmy w Polsce

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Stefania

A co jeśli chodzi o franczyzy? Chciałabym otworzyć własny biznes, ale właśnie w formie franczyzy. Trochę o tym czytałam, ale chciałabym wiedzieć czy ktoś ma w tej kwestii doświadczenie. Wpadł mi do głowy pomysł otwarcia pralni samoobsługowych, tak popularnych na całym świecie i znalazłam nawet inwestora http://speedqueeninvestor. com/pl/. Tylko pytanie, czy jest to w Polsce opłacalny biznes? Znacie kogoś kto ma doświadczenie jeśli chodzi o franczyzę?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 ~max

To teraz Amway zajmuje się badaniami rynkowymi?? ...a może podają ilu ludzi zmusili do założenia działalności a teraz się chwalą....

! Odpowiedz
1 5 ~no2zUS

KARA dla samozatrudnionych 1100 zł/mc na armię urzędników ZUS (Zakład Ubożeń Społecznych)
KARA (podatek) od niezapłaconej faktury na armię urzędników US (Uciskać Społeczeństwo)
UE=ZSRE (Związek Socjalistycznych Republik Europejskich)
https://www.youtube.com/watch?v=2wjgVIHnwZY
Wzrost wynagrodzenia z 300 000 PLN do 1 300 000 PLN!
https://www.youtube.com/watch?v=UYdQO58FXvE
https: //www.youtube.com/watch?v=qvy7xornVW0
Polacy masowo emigrują i nie chcą wracać, "zielona wyspa"?
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Emigracja-Polakow-zbliza-sie-do-rekordu-3205470.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zapowiada-sie-emigracyjny-rekord-3330233.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prawie-polowa-mlodych-chce-emigrowac-3379539.html
https://www.bankier.pl/forum/temat_polacymasowouciekaja-na-zachodeuropyzblizamy-sie-do-rekordowej-emigracji,15579937.html
https://www.youtube.com/watch?v=3AFwIOmeA8Y
Polecam książkę Thomas E. Woods "Kościół a wolny rynek"
Chory to my mamy cały system w naszym państwie socjalistycznym, przez który chorują najbardziej zwykli obywatele.
Nawet imigranci z krajów trzeciego świata omijają nasz kraj jak padlinę.
No, ale zawsze można wyemigrować z "zielonej wyspy" przykładem naszych 2 już byłych premierów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 13 ~Realista

jak założysz biznes i zrobisz plajtę to jest to twój problem. Masz komornika na plecach. Jak zrobisz sukces , będziesz zamożny to Populizm i Socjalizm uznają, że jesteś złodziejem a poza tym musisz się zrzucić na górników, na dzieci 500 i inne pomysły.

! Odpowiedz
3 1 ~Natek

W jakim banku najlepiej założyć konto firmowe?

! Odpowiedz
5 1 ~mhm

Niedawno robiłem szybki research kont dla jednoosobowej DG i znalazłem 3 ciekawe:
Smart (bezwarunkowo darmowe), Alior (ciekawy autodealing) i Idea.

! Odpowiedz
1 3 ~Misia

W rankingu dobrze wypada ING i Raiffeisen.

! Odpowiedz
1 1 ~ee odpowiada ~mhm

Było w szkole na lekcjach uważac i nie nadużywać obcobrzmiących zwrotów.
Badania robiłes?
SPAM robisz?

! Odpowiedz
1 1 ~mhm odpowiada ~ee

„Badania robiłes?” — miałem na myśli “market research”, masz rację, pewnie lepiej by było „powierzchowną analizę rynku”, ale wpisałem to w krótkiej przerwie w pracy, nie zdążyłem się przestawić z korporacyjnej nowomowy ;)

Przyznaję, nie wiem, ja jest autodealing po polsku :)

Ja planuję działalność nastawioną na obsługę klientów z USA, więc w Aliorze mi się podoba możliwość skorzystania z autodealingu lub Kantora Walutowego, ale Smart też ma znośne „korzystne przewalutowania” — i to po polsku ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~fluor odpowiada ~Misia

Rankingi swoje a rzeczywistość swoje. Ale fakt, rajf ma niezłe warunki, ing nie wiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne