REKLAMA

Władze USA wykluczają ze szczytu obu Ameryk rządy Kuby, Wenezueli i Nikaragui

2022-06-06 08:44
publikacja
2022-06-06 08:44
Władze USA wykluczają ze szczytu obu Ameryk rządy Kuby, Wenezueli i Nikaragui
Władze USA wykluczają ze szczytu obu Ameryk rządy Kuby, Wenezueli i Nikaragui
fot. Larry Downing / / Reuters

Administracja prezydenta USA Joe Bidena podjęła decyzję o wykluczeniu z tegorocznego szczytu obu Ameryk (SOA) rządów Kuby, Wenezueli i Nikaragui z powodu zastrzeżeń Waszyngtonu, co do przestrzegania praw człowieka i stanu demokracji w tych krajach.

Wcześniej prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador zapowiadał bojkot szczytu, jeśli na SOA nie zostaną zaproszone wszystkie kraje zachodniej półkuli.

Po tygodniach dyskusji z rządami Ameryki Łacińskiej i Karaibów, USA podjęły ostateczną decyzję w sprawie uczestnictwa trzech krajów w SOA, który ma się rozpocząć w tym tygodniu w Los Angeles - przekazały źródła, cytowane w poniedziałek przez Bloomberga. Według tej agencji w ramach bojkotu amerykańskiej decyzji poza Obradorem ze szczytu mogą zrezygnować inni regionalni liderzy.

Jeśli Obrador się nie pojawi, może powstać pytanie o perspektywy postępu w dyskusjach na temat ograniczenia migracji na południowej granicy USA, priorytetu dla Bidena - komentuje Reuters.

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel zapowiadał w maju, że nie uda się na szczyt, nawet jeśli zostanie zaproszony, oskarżając jednocześnie USA o "brutalną presję", aby tegoroczny SOA był "nieinkluzywny". Kuba uczestniczyła w dwóch poprzednich szczytach. Kubańscy aktywiści społeczeństwa obywatelskiego dostali zaproszenie do uczestnictwa w wydarzeniu.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Po wykluczeniu ze szczytu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro amerykańska administracja rozważa zaproszenie lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, który prawdopodobnie uczestniczyłby zdalnie podczas imprezy towarzyszącej - przekazał anonimowy amerykański urzędnik. USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli, a tym samym potępiają reelekcję Maduro. Zdaniem Waszyngtonu, wybory w Wenezueli w 2018 roku zostały sfałszowane.

Ze szczytu SOA wykluczono także prezydenta Nikaragui Daniela Ortegę, byłego marksistowskiego bojownika, który w listopadzie wygrał czwartą kadencję z rzędu po wtrąceniu do więzienia swoich rywali.

Kontrowersje wokół listy gości mogą zaszkodzić głównemu amerykańskiemu celowi spotkania, jakim miało być wykorzystanie szczytu do naprawy stosunków z Ameryką Łacińską, zniszczonych przez poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, umocnienie wpływów USA i przeciwdziałanie chińskim wpływom w regionie - komentuje Reuters.

Jak dodaje agencja, większość przywódców Ameryki Łacińskiej zasygnalizowała, że weźmie udział w tegorocznym SOA, ale sprzeciw lewicowych rządów wskazuje, że wielu przywódców regionu nie chce dalej podążać za przykładem USA, jak miało to miejsce w przeszłości. Anonimowi urzędnicy Białego Domu przekonywali, że kontrowersje związane z zaproszeniami ucichną, a szczyt odniesie sukces bez względu na to, kto weźmie w nim udział. (PAP)

kjm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
Amerykańska obsesja na tle Kuby tylko konserwuje komunizm w tym nieszczęsnym kraju. Gdyby im pozwolili na normalny handel i turystykę, komunę dawno by trafił szlag. W Polsce też zaczęło się od tego, że ludzie zaczęli podróżować na Zachód

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki