REKLAMA
ZAGŁOSUJ

WikiLeaks uderza w kampanię Clinton

2016-10-08 14:30
publikacja
2016-10-08 14:30

WikiLeaks opublikował ponad 2 tysiące maili szefa kampanii prezydenckiej Hillary Clinton, Johna Podesty. Ponad połowa poświęcona jest kompanii Uranium One, której jego brat miał świadczyć usługi lobbystyczne.

fot. Lucas Jackson / / Reuters

 Z maili wynika, że podczas pełnienia funkcji Sekretarza Stanu Hillary Clinton miała przekazać do dyspozycji firmy 20 procent amerykańskich zasobów uranu. W zamian Uranium One miała wypłacić bratu Johna Podesty 180 tysięcy dolarów oraz zasilić konto fundacji charytatywnej Clintonów.

John Podesta oskarżył o wyciek korespondencji Rosję. "Szkoda, że rosyjscy hakerzy próbują dać Donaldowi Trumpowi przewagę w wyborach" - napisał na Twitterze. Sztab Hillary Clinton poinformował, że nie będzie wypowiadał się na temat autentyczności dokumentów.

Wcześniej Julian Assange, założyciel strony WikiLeaks zapowiedział, że opublikuje informacje, które "wywrą poważny wpływ na wynik wyborów."

Uranium One jest jedną z największych na świecie firm wydobywających uran. Ma zakłady w USA, Kanadzie, Australii i Kazachstanie. 100 procent akcji znajdujących się w powszechnym obrocie należy do rosyjskiego potentata Rosatomu.

Współpracownicy Clinton bagatelizują rewelacje Wikileaks

Współpracownicy kandydatki Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton odrzucają jako niewiarygodne lub nieistotne informacje Wikileaks o jej przemówieniach dla instytucji finansowych. Zdaniem krytyków ukazują one jej dwulicowość i polityczną korupcję.

Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował niedawno stenogramy fragmentów przemówień Clinton wygłoszonych na jej zamkniętych spotkaniach z przedstawicielami banków i innych instytucji finansowych. Sama kandydatka nie chciała ich ujawnić.

Pozwoliło to jej rywalowi w prawyborach, senatorowi Berniemu Sandersowi, atakować ją jako polityka spełniającego życzenia Wall Street kosztem zwykłych obywateli.

W ujawnionych fragmentach przemówień Clinton wyraża m.in. poparcie dla wolnego handlu i "otwartych granic". W innym miejscu mówi, że politycy muszą czasem publicznie wyrażać jedno stanowisko, a prywatnie - inne. Ponadto przyznaje, że sama jest osobą zamożną i jako członek elity finansowej oderwała się od świata zwykłych ludzi, skromnej klasy średniej, z której sama pochodzi (jej ojciec był drobnym biznesmenem - PAP).

W tegorocznej kampanii Clinton ogłosiła m.in., że cofa swoje uprzednie poparcie dla układu o wolnym handlu między krajami rejonu Pacyfiku (TPP). Układ ten i inne międzynarodowe porozumienia handlowe, jak NAFTA (między USA, Kanadą i Meksykiem), były silnie atakowane przez Sandersa, a sprzeciw wobec nich jest głównym wątkiem kampanii republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa. Obaj politycy obwiniają te układy o ucieczkę miejsc pracy z USA za granicę.

W programie telewizji CNN w niedzielę o kontrowersje wokół przemówień Clinton zapytano demokratycznego kandydata na wiceprezydenta, senatora Tima Kaine'a.

Senator zwrócił uwagę, że swoje rewelacje Wikileaks zawdzięcza włamaniu do systemów komputerowych Demokratów, o które posądza się agentów Rosji lub Chin.

"Ktoś, kto włamuje się do dokumentów, jest całkowicie zdolny do manipulowania nimi" - powiedział. Zapytany przez prowadzącego wywiad Jake'a Tappera, co w takim razie Clinton naprawdę sądzi o wolnym handlu, odpowiedział wymijająco.

"Nie wiem, może pan ją samą zapytać" - oświadczył.

W programie prawicowej telewizji Fox wystąpił tego samego dnia szef sztabu kampanii kandydatki Demokratów, John Podesta. On także podkreślił, że rewelacje Wikileaks są owocem włamań do komputerów przez agentów rosyjskich, którzy chcą wpłynąć na wynik wyborów w USA. Moskwie zależy na zwycięstwie Trumpa.

Podesta nie kwestionował wiarygodności ujawnionych materiałów, ale utrzymywał, że wcale nie obciążają one Clinton.

"Podczas całej swej kampanii Hillary mówiła, że rozprawi się z Wall Street. Wszystko to, co mówiła prywatnie, mówiła także publicznie" - oświadczył.

Dodał, że Clinton "absolutnie nie popiera otwartych granic".

IAR/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~plebs
odpowie za ludobójstwo Palestyńczyków?
~miro
pejsate wpadły w ogromną panike, nawet miliardy $ dotacji dla clintonowej nie ucisza tej afery
~WidzeSlysze
Hilarzyca o Assange - Can't we just drone this guy (nie mozemy go poprostu zabic tego faceta za pomoca drona)?
W USA, kraju "wolnosci, demokracji i sprawiedliwosci" ujawnisz prawde, powiesz co myslisz czy publicznie zadasz wladzy niewygodne pytania i juz jestes wrogiem publicznym numer jeden.
Obawiam sie, ze ta
Hilarzyca o Assange - Can't we just drone this guy (nie mozemy go poprostu zabic tego faceta za pomoca drona)?
W USA, kraju "wolnosci, demokracji i sprawiedliwosci" ujawnisz prawde, powiesz co myslisz czy publicznie zadasz wladzy niewygodne pytania i juz jestes wrogiem publicznym numer jeden.
Obawiam sie, ze ta ledwo chodzaca baba i jej "klika", moga niestety wygrac te wybory..
~plutarch
Zero zaskoczenia. Polecam nokaut blond pyszałka w wykonaniu De Niro: "He's so blatantly stupid. He's a punk, he's a dog, he's a pig, he's a con, a bullshit artist, a mutt who doesn't know what he's talking about..."
~plebs
jak wygra trump to będziesz musiał sobie doszyć to co ci rabin odgryzł w dzieciństwie
~KIMDZONGTUSK
Jankesi maja wybór między facetem, który lubi kobiety i mówi to, co większość facetów gada wśród kumpli czy przy piwie, a kretaczką chodzącą na pasku banksterów i kreująca się na kogoś, kim nie jest
~plutarch
Jura, ty masz wybór między sało, a ryba suszoną. Flasza toże jest.
~5zaKIMdzoannaRUSKA
5 za KIM DZOANA RUSKA :) lol
~Ducke_von_Pułtusk
...100 procent akcji znajdujących się w powszechnym obrocie należy do rosyjskiego potentata Rosatomu.

no comments. good work ZR

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki