REKLAMA

Wielka płyta w cenie. Więcej chętnych niż ofert

Marcin Kaźmierczak2020-01-22 11:53redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-01-22 11:53
fot. Robert Neumann / FORUM

Mieszkania z wielkiej płyty wciąż mają wzięcie. W największych polskich miastach jest na nie więcej chętnych niż ofert – wynika z raportu HRE Investments. Wszystko przez niższe ceny, dobrą lokalizację i rozwiniętą infrastrukturę.

W ofertach sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w miastach wojewódzkich znajdziemy raptem 6 proc. ogłoszeń dotyczących wielkiej płyty, czyli, jak przyjęli analitycy HRE Investments, mieszkań zbudowanych pomiędzy 1970 a 1988 rokiem. Największy odsetek takich ofert – 16 proc. - można znaleźć w Białymstoku, najmniej – ok. 4 proc. w Gdańsku i Zielonej Górze.

Takich bloków na osiedlach w polskich miastach stoi jednak całkiem sporo. Najwięcej, bo aż 40 proc., mieszkania w blokach rodem z PRL-u stanowią w Kielcach. Ponad 30 proc. mieści się w budynku z wielkiej płyty m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Katowicach, Białymstoku, Toruniu, Bydgoszczy, Opolu, Zielonej Górze, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Poznaniu.

/ fot. HRE Investments /

Najmniej takich mieszkań znajdziemy z kolei w miastach będących najbardziej prężnymi rynkami dla deweloperów – w Warszawie (23 proc.) oraz Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku (po 24 proc.).

Wielka płyta zmienia właścicieli

Największy odsetek mieszkań z wielkiej płyty, które zostały wystawione na sprzedaż, odnotowano w Białymstoku (46 proc.) i Szczecinie (44 proc.) W Warszawie spośród mieszkań zbudowanych w latach 1970-1988 do kupienia było co trzecie (35 proc.), we Wrocławiu - co czwarte (25 proc.), w Krakowie - co piąte (21 proc.).

Najmniej, tylko 17 proc. znalazło się w ofertach sprzedaży w Gdańsku, 16 proc. - w Poznaniu, a 12 proc. - w Zielonej Górze.

/ fot. Łukasz Głowala / FORUM

Mieszkania schodzą na pniu

Dlaczego więc tak trudno znaleźć ofertę sprzedaży mieszkania w bloku z wielkiej płyty? Jak tłumaczą eksperci z HRE Investments, takie oferty są, ale bardzo szybko znajdują nabywców i znikają z portali ogłoszeniowych, zwłaszcza w miastach, gdzie mieszkania są najdroższe, czyli w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.

– Zaskoczeniem w tym gronie jest Zielona Góra, gdzie tylko jedno ogłoszenie na 24 dotyczy lokalu w betonowym bloku. W tym wypadku jednak wynik może być obarczony relatywnie dużym błędem z bardzo prostego powodu – ofert sprzedaży mieszkań jest w tym mieście relatywnie niewiele – mówi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Wielka płyta - tańsza, mniejsza i bliżej centrum

Na małą liczbę ofert sprzedaży mieszkań w budynkach z wielkiej płyty wpływ ma przede wszystkim ich cena - często o 10-20 proc. niższa od średniej ceny metra kwadratowego dla danego miasta.

– Do tego dochodzi fakt, że dwupokojowe „M” jest też przeważnie o kilkanaście metrów mniejsze niż lokal o takiej samej liczbie pokoi w nowym bloku lub kamienicy. Nie dość więc, że sam metr w wielkiej płycie jest tańszy, to tych metrów trzeba kupić mniej – tłumaczy Bartosz Turek.

Do korzystniejszej ceny dochodzi także zazwyczaj dobra lokalizacja budynku w centrum lub na osiedlu dogodnie z nim połączonym oraz rozwinięta infrastruktura na osiedlu lub w pobliżu (przedszkola, szkoły, sklepy, lokale usługowe).

– Jak pokazują dane z portali ogłoszeniowych, wspomniane plusy z powodzeniem przysłaniają Polakom minusy budownictwa wielkopłytowego, a więc skrajnie modernistyczną architekturę, niekiedy słabą akustykę, konieczność przeprowadzenia remontu, nierówne ściany czy niedomagające instalacje wentylacyjne i elektryczne – zauważa Bartosz Turek.

Wciąż budują

W Polsce w dalszym ciągu buduje się w technologii wielkopłytowej. Jak wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 r. w Polsce oddane zostało ok. 10 tys. mieszkań z wielkiej płyty, czyli co dwudzieste.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
--__hubert__---__--__--__--__-
Bloki z wielkiej płyty wybudowane w latach 60 oraz na początku lat 70 powstały w oparciu o starą technologie systemów zamkniętych. Charakteryzują się kiepską jakością.
W Polsce znajduje się ponad 4 miliony mieszkań w blokach z wielkiej płyty.
Jeśli kupować to te z lat 80 !
tsoda
To już było naście lat temu przed poprzednim szczytem. Jak nie było popytu na nowe to wielka płyta była rozsypująca się. U szczytu wielką płyta była super i schodziła jak ciepłe bułeczki
crank
Za 5 lat ceny będą 2x wyższe . Nic tylko brać kredyt i potem sprzedać 2x drożej to jeszcze kredyt splacony a na koncie dodatkowe 400 tys zł
specjalnie_zarejstrowany1
Slyszales moze o czyms takim jak fundusz? Albo ktos z bardzo duza iloscia pieniedzy? Jesli tak jak mowisz za 5 lat mozna uzyskac 100% zwrotu z inwestycji to juz nie kupuje sie mieszkan zeby w nich mieszkac tylko jako wehikul inwestycyjny. No a skoro mieszkanie to taka swietna inwestycja to beda wszyscy kupowac. Az pomalu w tym szale Slyszales moze o czyms takim jak fundusz? Albo ktos z bardzo duza iloscia pieniedzy? Jesli tak jak mowisz za 5 lat mozna uzyskac 100% zwrotu z inwestycji to juz nie kupuje sie mieszkan zeby w nich mieszkac tylko jako wehikul inwestycyjny. No a skoro mieszkanie to taka swietna inwestycja to beda wszyscy kupowac. Az pomalu w tym szale ludzie zapomna po co sa mieszkania. A no sa po to - jak nazwa wskazuje - zeby w nich mieszkac. A kto w nich bedzie mieszkac jak kazdy bedzie mial po kilka? Ukraincow juz ubylo 10 milionow prawie 1/5 kraju. Na Bialorusi, mimo ze powierzchnia spora wielu ludzi nie mieszka. No moze Anglicy i Niemcy wybiora mieszkanie nad Wisla zamiast domku w jakims kraju srodziemnomorskim (podobna cena).
hfjdj odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
A co to ma za znaczenie po co są mieszkania? Jak ktoś inwestuje w złoto, dzieła sztuki, czy zabytkowe samochody to nie wadzi mu że samochód jest po to aby nim jeździć... trzyma w garażu i nie wydziwia jak ty.
wataha odpowiada specjalnie_zarejstrowany1
piękne porównanie. Brakuje jeszcze Syrii i Jemenu. Czy naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy poziomem rozwoju i perspektywami Polski a Ukrainy czy Białorusi?
jasiek2017
Więcej chętnych niż ofert.

Ciekawe czy ceny spadną czy wzrosną ? Jak obstawiacie ?
trooper
a spadły choć raz od 2009 roku?
milky_on odpowiada trooper
Spadały przez 5 lat od końca 2008 do 2013. Pozdrawiam

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki