REKLAMA

Wielka kara dla Deutsche Banku

2015-04-23 13:40
publikacja
2015-04-23 13:40
Wielka kara dla Deutsche Banku
Wielka kara dla Deutsche Banku
fot. Reuters / / FORUM

Deutsche Bank zapłaci karę za manipulowanie stopą LIBOR - donoszą amerykańskie media. To kolejny wielki bank, który dostanie po kieszeni za udział w głośnej aferze.

Wielka kara dla Deutsche Banku
Wielka kara dla Deutsche Banku (fot. Reuters / FORUM)

Jak zgodnie donoszą media finansowe zza oceanu – w tym Bloomberg i Marketwatch – niemiecki bank zgodzi się zapłacić amerykańskim i brytyjskim regulatorom za udział w aferze LIBOR.

Sam Deutsche Bank w wydanym wczoraj komunikacie stwierdził, że koszty wynikające z konieczności zapłaty kary szacuje na ok. 1,5 mld euro. Według doniesień prasowych, rezerwa DB przewidziana na pokrycie kosztów prawnych to 3,2 mld dolarów. Więcej szczegółów na ten temat poznamy, kiedy bank przedstawi raport kwartalny, w którym – jak zapewnia – wykaże przychody bliskie dotychczasowemu rekordowi. Dokument opublikowany zostanie w środę 29 kwietnia.

LIBOR (London Interbank Offered Rate) to indeks odzwierciedlający oprocentowanie pożyczek na rynku międzybankowym, który jest jednym z punktów odniesienia w świecie globalnych finansów i pośrednio wpływa na cenę wielu produktów finansowych. Organom nadzorującym rynek finansowy po obu stronach Atlantyku udało ustalić się, że w latach 2005-2008 największe banki ustalały między sobą stawki na potrzeby wyliczania stopy LIBOR w celu osiągania własnych korzyści. Ofiarami tych manipulacji padli klienci, ponieważ sztucznie zawyżony lub zaniżony LIBOR wpływał na oprocentowanie kredytów hipotecznych czy zyski z instrumentów pochodnych.

Do tej pory w aferze LIBOR ukarano kilka dużych banków, takich jak UBS, Barclays czy RBS. Prócz amerykańskich i brytyjskich nadzorców rynku finansowego, karę na banki nałożyła także Komisja Europejska. Sam Deutsche Bank w ciągu ostatnich 2 lat za łamanie przepisów zapłacił ok. 5 mld dolarów.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~serwis
Skoro
Ofiarami tych manipulacji padli klienci
to dlaczego
zgodzi się zapłacić amerykańskim i brytyjskim regulatorom...?

ale, pytanie raczej retoryczne
~huntsman
Postępowanie Deutsche Banku w Polsce wobec swoich klientów tzw. "frankowiczów" doskonale wyjaśnił jego prezes Krzysztof Kalicki.

Wystąpienie Krzysztofa Kalickiego wraz z komentarzami można znaleźć tu:
https://www.youtube.com/watch?v=a9FUs_--Mmk
~PetentDB
Huntsman, brawo za wypunktowanie prezesa na YT ! :-)
~ikado1
Teraz już wiem dlaczego db podnosi od czerwca opłaty za karty debetowe i kredytowe w Polsce .Musi zebrać od klientów środki na pokrycie kary za oszustwa . Rozwiązuję umowę na prowadzenie u nich r-ku bankowego. Pa pa !
~Aliac
A co z tego że zapłacą karę "regulatorom"? Przecież zwykły klient nic na tym nie zyska, jedynie straci ponownie, bo bank nie ma zysku który zakładał, więc będzie musiał wprowadzić np. dodatkowe opłaty za prowadzenie konta, karty, itp.
Chyba że się mylę.
~klip
Teraz trzeba uważać na austriackie banki. Rząd tego kraju uchwalił zniesienie rządowych gwarancji bankowych dla depozytów, co oznacza, że w przypadku bankructwa banku państwo nie odda depozytariuszom ani złotówki. Pomysł zaczyna być podchwycany w innych krajach, ciekawe kiedy trafi także do nas.. http://independenttrader.Teraz trzeba uważać na austriackie banki. Rząd tego kraju uchwalił zniesienie rządowych gwarancji bankowych dla depozytów, co oznacza, że w przypadku bankructwa banku państwo nie odda depozytariuszom ani złotówki. Pomysł zaczyna być podchwycany w innych krajach, ciekawe kiedy trafi także do nas.. http://independenttrader.pl/342,austria_wycofuje_gwarancje_dla_depozytow_bankowych.html
~chiwd
Austriackie banki udzieliły najwięcej kredytów w CHF,ale w Polsce działa tylko Raiffeisen.
~koriwnkukiz
dlaczego z Polski te czerowne sk.....y nie walcza o 2mld zl odszkodowania!!! Polakow tez dotknely te oszustwa od tych wsyztskich bankow w sumie ponad 8mld zl do wywwlczenia! janeksy biora i brytole wszytsko!!!!! szlak mnie trafia jak widze jak POLSKE te k.y sprzedaja z okraglegostolu banda 4rga!!!!!!a wy ta zaraze wybieracie a ona dlaczego z Polski te czerowne sk.....y nie walcza o 2mld zl odszkodowania!!! Polakow tez dotknely te oszustwa od tych wsyztskich bankow w sumie ponad 8mld zl do wywwlczenia! janeksy biora i brytole wszytsko!!!!! szlak mnie trafia jak widze jak POLSKE te k.y sprzedaja z okraglegostolu banda 4rga!!!!!!a wy ta zaraze wybieracie a ona laske jak robila tak robi i grabi polakow sprzedaje majatek za bezcenn!
~GOLDMAN
JAKO AKCJONARIUSZ TEGO BANKU BARDZO MNIE TO CIESZY ODDADZA POLOWE TEGO CO ZAROBILI , PEWNIE I DYWIDENDA BEDZIE JAK CO ROKU , NIE TO CO NA GPW TYLKO TAK TRZYMAC
~cfr
1,5 mld kary ... ha ha ha ... a ludzie na całym świecie stracili pewnie z 1,5 biliona ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki