REKLAMA

Wielka Brytania szykuje się na Brexit, więc obniża podatki

2016-03-17 13:00
publikacja
2016-03-17 13:00

Rząd Wielkiej Brytanii postanowił obniżyć podatki dla małych firm, zwiększyć kwotę wolną od podatku oraz podnieść progi podatkowe. Dzięki zmianom podatku dochodowego w tym kraju nie zapłaci ponad 3 mln Brytyjczyków i 600 tys. małych firm.

Nowy budżet Wielkiej Brytanii zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku w tym kraju o 900 funtów do 11,5 tys. funtów rocznie, czyli do równowartości 62,1 tys. zł, od 2017 r. Dodatkowo, do 2020 roku podatek dochodowy dla firm w Wielkiej Brytanii ma spaść do 17% - obecnie wynosi on 20%.

fot. vwalakte / / YAY Foto

Niepewność związana z Brexitem

Eksperci zgodnie przyznają, że największym zagrożeniem dla brytyjskiej gospodarki jest możliwe opuszczenie przez ten kraj Unii Europejskiej. W związku z nim brytyjskie Office of Budget Responsibility obniżyło prognozy wzrostu PKB Wielkiej Brytanii w 2016 roku z 2,4% do 2%, a w 2017 roku do 2,2% z 2,4%. Funt się osłabia, także w stosunku do złotego. Obecnie jest najtańszy od grudnia 2014 roku. W ciągu miesiąca potaniał o ponad 20 groszy z poziomu 5,7 zł do 5,44 zł. Spadek kursu ma również związek z powrotem naszych rodaków na Wielkanoc do Polski.

Wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii spowalnia, co oddala perspektywę zerwania z polityką ultraniskich stóp procentowych w Banku Anglii. Z tego powodu maleje atrakcyjność funta względem dolara, co odbija się także na parze funt-złoty. Ponadto funtowi ciąży niepewność związana z Brexitem. Nikt nie wie, co się może stać, jeśli 23 czerwca Brytyjczycy powiedzą „goodbye” Unii Europejskiej.

Obniżenie podatków to sygnał dla Brytyjczyków, że obecna polityka gospodarcza jest słuszna i dla nich korzystna, a obecność w UE nie stoi w opozycji do takich zmian. George Osborne, brytyjski kanclerz skarbu ostrzega, że wyjście jego kraju z UE może mieć poważne reperkusje dla gospodarki. Prawdopodobnie, obniżka podatków dla najmniej zarabiających Brytyjczyków ma zachęcić ich do głosowania przeciwko wyjściu z UE.

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział wprowadzenie nowego podatku od słodkich napojów

George Osborne, brytyjski kanclerz skarbu, zapowiedział w czwartek wprowadzenie tzw. „sugar tax”, a więc podatku od słodkich napojów bezalkoholowych. Na jego wysokość będzie wpływała zawartość cukru w 100 ml napoju oraz ogólna liczba produkowanych przez firmę trunków. Podatek ma wejść w życie w ciągu dwóch lat. Rząd szacuje, że wpływy z tej daniny sięgną 520 mln funtów rocznie. Dodatkowo w założeniach podatek ma wesprzeć walkę z otyłością, która na Wyspach jest coraz poważniejszym problemem. Walka z nadmiernymi kilogramami według Osborne'a kosztuje brytyjską gospodarkę 27 mld funtów.

Gospodarka Wielkiej Brytanii ma się relatywnie dobrze. Wyobraźnię Polaków rozpala przede wszystkim bardzo wysoka kwota wolna od podatku w tym kraju, która jest ponad dwudziestokrotnie wyższa niż w Polsce. Zmniejszenie ucisku podatkowego dla obywateli w tym kraju jest możliwe m.in. dzięki temu, że wskaźnik zatrudnienia Brytyjczyków wynosi ponad 74%. Dla porównania, w Polsce wynosi on tylko 62% i należy do najniższych w UE.

Łukasz Piechowiak

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Soro
Dlaczego kasujecie mądre i logiczne komentarze, czy ludzie mają karmić się gófnem? Nieładnie oj nieładnie.
~wl
Spadek kursu funta ma związek z przyjazdem Polaków na święta! Jak taka masa przyjechała do Polski to zachwiała kursem funta na świecie...
~z0rr0
Na wielkanoc do PL? Chyba na Teneryfę.
~www
W Polsce pracuje mało ludzi, bo NIE OPŁACA SIĘ PRACOWAĆ!!! Zamiast prcowac za 1200zł lepiej dostac 800 z MOPSu...
~jacek
a jeszcze teraz dolicz 500 na dziecko. To kto bedzie robil ?
~123
takie są fakty , socjal zniechęca do pracy
~Sobieski
Po informacji o tym że kwota wolna od podatku w UK jest 20 razy większa niż w Polsce, że sama planowana podwyżka jest większa od całej polskiej kwoty wolnej od podatku, Polacy powinni wyjść na ulice i protestować do skutku: gdzie jesteście rodacy, dlaczego nie walczycie o swoje?
~Hiob
Są w UK, bez łaski! Tu trzeba robić na resortowe towarzystwo! Jeszcze z 2 pokolenia!
~światsieśmieje odpowiada ~Hiob
Dlatego to towarzystwo resortowe nie może zrozumieć w jaki sposób przegrało wybory i prezydenta Przecież miało agenturalne media w swoim posiadaniu, jak GW i TVN, 80% lokalnej prasy u niemieckich właścicieli, a nawet wsparcie KE i RE i przegrali. Czy Ty rozumiesz jaki to cios dla nich. Ja ich rozumiem, a prwda stara jak świat, że Dlatego to towarzystwo resortowe nie może zrozumieć w jaki sposób przegrało wybory i prezydenta Przecież miało agenturalne media w swoim posiadaniu, jak GW i TVN, 80% lokalnej prasy u niemieckich właścicieli, a nawet wsparcie KE i RE i przegrali. Czy Ty rozumiesz jaki to cios dla nich. Ja ich rozumiem, a prwda stara jak świat, że "prostytutce" w końcu zawsze tylko ulica zostaje.

Powiązane: Kwota wolna od podatku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki