REKLAMA

Wielka Brytania wprowadzi podatek od słodkich napojów

Adam Torchała2016-03-16 15:37redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-03-16 15:37
Wielka Brytania wprowadzi podatek od słodkich napojów
Wielka Brytania wprowadzi podatek od słodkich napojów
/ materiały dla mediów

Brytyjski kanclerz skarbu, George Osborne, podczas środowej prezentacji budżetu zapowiedział wprowadzenie tzw. "sugar tax". Objęte nim zostaną firmy produkujące słodkie napoje.

Według projektu, działający w Wielkiej Brytanii producenci napojów bezalkoholowych zostaną opodatkowani w zależności od ilości produkowanych, bądź importowanych przez nich słodkich napojów. Według założeń wspomniane napoje zostaną podzielone na dwie kategorie.

W pierwszej znajdą się te, w których zawartość cukru wynosi między 5 g a 8 g na 100 ml. Do drugiej trafią z kolei najbardziej słodkie napoje, w których zawartość cukru przekracza 8 g na 100 ml.

fot. sxc / / SXC

Podatek wejdzie w życie w perspektywie dwóch lat. Rządowi zależy na tym, aby dać czas firmom na zmianę składu produkowanych przez nie napojów. Nowa danina ma przynosić około 520 mln funtów rocznie. Opłata ma obciążyć bezpośrednio producentów, ciężko jednak założyć, że w pośredni sposób nie odbije się ona na portfelach Brytyjczyków.

Wprowadzenie podatku Osborne tłumaczył nie tylko względami budżetowymi, ale również i problemem z otyłością. Według kanclerza, walka z otyłością kosztuje brytyjską gospodarkę 27 mld funtów. Dodatkowo badania wskazują, że już niedługo połowa zamieszkałych na Wyspach 5-letnich chłopców i 70% 5-letnich dziewczynek będzie miała problemy z nadwagą.

- Nie można mieć długoterminowego planu dla państwa, gdy nie ma się długoterminowego planu chroniącego zdrowie dzieci - oświadczył Osborne. Pieniądze z podatku mają wspomóc promocję zdrowego trybu życia.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~bartek
Nic by sie nie stało a nawet wyszloby wszystkim na zdrowie gdyby cola pepsi fanta itm kosztowala 100 zl za butelke. Moim zdaniem powinna byc na to nalozona akcyza jak na alkohol i papierosy. Cukier jest obecnie 3 najwiekszym uzalezniaczem. A najgorsze jest to że producenci celowo uzalezniaja nas od cukru. Wiecie jaki są koszty Nic by sie nie stało a nawet wyszloby wszystkim na zdrowie gdyby cola pepsi fanta itm kosztowala 100 zl za butelke. Moim zdaniem powinna byc na to nalozona akcyza jak na alkohol i papierosy. Cukier jest obecnie 3 najwiekszym uzalezniaczem. A najgorsze jest to że producenci celowo uzalezniaja nas od cukru. Wiecie jaki są koszty spoleczne np w postaci kosztu leczenia osób z chorobami ktorych źródło stanowi cukier? I nie piszcie że każdy ma wybór bo to spiewka producentow i handlowcow. Niech zamiast reklam z mikolajem i pilkarzami emituja pod tym samym logo spoty o szkodliwosci cukru wtedy uznam że ludzie mają wybór.
~niepelnosprawny_org
wolna od podatku wzrosla...
~ererer
w owocach też jest pełno cukru, jeszcze jeden krok i zabronią owocom rosnąć :D
~ererer
glukoza fruktoza sacharoza to w dzisiejszych czasach zwykłe tuczniki, w naturze to poszukiwane źródła energii, w cywilizacyjnym dobrobycie to dawca przyjemnego smaku ale jednocześnie energetyczny powszechny spam

tak, słodkie owoce są kaloryczne jak cukierki i ich cukier też psuje zęby jak cukierki

tak samo
glukoza fruktoza sacharoza to w dzisiejszych czasach zwykłe tuczniki, w naturze to poszukiwane źródła energii, w cywilizacyjnym dobrobycie to dawca przyjemnego smaku ale jednocześnie energetyczny powszechny spam

tak, słodkie owoce są kaloryczne jak cukierki i ich cukier też psuje zęby jak cukierki

tak samo jak musli jest zabójstwem dla diet odchudzających porównywalnym z hamburgerem mimo że na opakaniach rysują smukłe sylwetki ludzkie...

wyciągi z ziół leczniczych to w większości silnie trujące toksyny niszczące wątrobe przy stałym zazywaniu tak jak typowe ludzkie korporacyjne medykamenty...

jeżeli zburzyłem kilka fałszywych światopoglądów o mitycznym zdrowym odżywianiu i zabójczej chemii to wcale mi nie przykro, kiedyś musi nadejść era oświecenia
~Dionizy
Gdyby im rzeczywiście zależało na ochronie przed nadmiarem cukru i kalorii, to w pierwszej kolejności powinni opodatkować batoniki, toż tam jest sam cukier.
~Zigi
Poszukajcie info o aspartamie, to przestaniecie tak narzekać na biały cukier. Inne bardziej naturalne słodziki są po prostu drogie i tylko w połowie mniej kaloryczne od cukru białego. Cukier to pewnego rodzaju używka podobnie jak batonik (tam to już jest sam cukier) i trzeba dzieci uczyć aby nie przesadzały. A na otyłość Poszukajcie info o aspartamie, to przestaniecie tak narzekać na biały cukier. Inne bardziej naturalne słodziki są po prostu drogie i tylko w połowie mniej kaloryczne od cukru białego. Cukier to pewnego rodzaju używka podobnie jak batonik (tam to już jest sam cukier) i trzeba dzieci uczyć aby nie przesadzały. A na otyłość nic nie pomoże jak nie ma ruchu !
~LinuxMint_17_3_User
Tak - komuna też tak uzasadniała podwyżki na alkohol. Nic nowego fiskus musi dostać swoje, a rząd się zawsze wyżywi
~LinuxMint_17_3_User
Urban to wie najlepiej
~siusiumamusiu
w polsce podobny pomysł byłby zamachem na demokracje i aktem wrogim wobec usa. oczywiscie taki podatek podobno spowodowalby bezrobocie i zapasc ekonomiczna.
~burza
Ponoć KOD szykuje manifestację w obronie demokracji.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki