REKLAMA

Agencje ratingowe ostrzegają, że Brexit poważnie zaszkodzi brytyjskiej gospodarce

2016-02-22 18:09
publikacja
2016-02-22 18:09

Agencja ratingowa Fitch ostrzegła w poniedziałek, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej poważnie zaszkodzi gospodarce tego kraju i wiąże się z długoterminowym ryzykiem oraz znaczącymi "kosztami ekonomicznymi". Wcześniej podobny komunikat wydał Moody's.

fot. Savostyanov Sergei / / TASS

Wiceprezes Moody's i ekspertka do spraw analizy ryzyka Kathrin Muehlbronner zapowiedziała w poniedziałek, że decyzja o opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię będzie miała "negatywny wpływ" na notowania kraju.

Moody's ostrzegł, że jeśli dojdzie do Brexitu, to zmieni perspektywę ratingu Zjednoczonego Królestwa na negatywną.

Agencje ratingowe ostrzegły też, że polityczna niepewność, jak towarzyszyłaby wyjściu kraju z Unii, spowodowałaby spadek inwestycji, a to oznaczałoby gorsze prognozy finansowe i gospodarcze dla Wielkiej Brytanii.

Moody's dodał, że gospodarcze koszty Brexitu okażą się wyższe od ewentualnych korzyści.

W poniedziałek w związku z obawami przed wyjściem kraju z UE notowania brytyjskiego funta spadły do najniższego poziomu od 2009 roku; na kurs brytyjskiej waluty wpłynęła deklaracja mera Londynu Borisa Johnsona, który ogłosił, że poprze Brexit - podał "Financial Times".

Premier David Cameron ogłosił w sobotę, po zawarciu na szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE, że referendum ws. pozostania w Unii odbędzie się 23 czerwca. W piątek, gdy z porozumieniem tym wiązano spore nadzieje, brytyjska waluta zyskiwała, ale w poniedziałek, po wystąpieniu Johnsona, funt tracił, jakby "wpadł do szybu windowego" - komentuje BBC na swych stronach.(PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Gosc
Niestety tam nie glosuje rzad a ludzie ktorzy juz od dawna sa nastawiani w mediach przeciwko imigrantom a w unii widza zlo, bo to przez nia naplywaja obct po "ich" prace "ich"pieniadze :( uk to jak tonacy statek ktory ratuja dzurawym wiadrem. Jak wystapia z ue to watpie by zyskali
~xx
spoko. spoko. NIE WYJDA. Juz Niemcy o to zadbaja. Oni straciliby najwiecej.
~Roni
Nie Niemcy, tylko Brytyjczycy
~asad odpowiada ~Roni
Angole już wygrali zagwarantowali sobie zapis że nie będą się dokładać do Grecji, Portugalii, Hiszpanii, itp.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki