REKLAMA

Wielka Brytania: kierowcy Ubera to pracownicy

Michał Kisiel2016-10-31 09:28analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-31 09:28

Sędziowie brytyjskiego Sądu Pracy przeanalizowali umowy łączące kierowców i platformę Uber, określając mianem „czystej fikcji” twierdzenie, jakoby obie strony były w tym przypadku przedsiębiorstwami. Wyrok nie pozostawia złudzeń – kierowcy Ubera są pracownikami i powinni mieć prawo do płatnych urlopów oraz podlegać innym regulacjom prawa pracy.

Wyrok brytyjskiego sądu może okazać się istotnym przełomem dla innych platform rozwijających się pod szyldem tzw. ekonomii współdzielenia. Pozew wniosło dwóch kierowców Ubera. Firma starała się udowodnić, że udostępnia ona swoim „partnerom-kierowcom” za pomocą prowadzonego przez siebie systemu „szanse biznesowe”, łącząc ich z pasażerami. Sąd uznał, że rzekomy kontrakt pomiędzy pasażerem a kierowcą, zawierany dzięki platformie, jest „czystą fikcją”.

fot. / / YAY Foto

W orzeczeniu sędziowie wskazali, że każdy, kto spełnia łącznie następujące warunki:

  • posiada uruchomioną aplikację Uber dla kierowców,
  • znajduje się na terenie, na którym możliwe są przewozy Uber.
  • jest w stanie i chce akceptować zlecenia,

pracuje dla firmy Uber, a zatem wiąże go z platformą stosunek pracy. Zdaniem sędziów firma podjęła wielki wysiłek, aby narzucić swoją wizję stosunków prawnych łączących platformę i kierowców. „Uciekła się w swojej dokumentacji do fikcji, skomplikowanego języka, a nawet tworzenia nowej terminologii” – wskazano w uzasadnieniu.

Sędziowie wypunktowali wiele, ich zdaniem, absurdalnych twierdzeń. Zgodnie z logiką prezentowaną przez Ubera, kierowca wchodzi w prawnie wiążący kontrakt z osobą, której tożsamości nie zna (pasażer), po cenie, której nie może negocjować (ustala ją Uber) i dokonuje przewozu na trasie z góry określonej przez system. Płatność pobiera platforma, która rzekomo nie jest stroną w kontrakcie kierowca-pasażer, a dodatkowo potrąca z niej swoją prowizję. „Absurdalność tej sytuacji mówi sama za siebie” – podkreślono w uzasadnieniu.

Rozstrzygnięcie sądu oznacza, że kierowcy Ubera powinni korzystać z takich samych przywilejów jak pracownicy etatowi – m.in. płatnych urlopów wypoczynkowych. Powinny ich objąć również regulacje dotyczące minimalnych stawek wynagrodzenia.

Strony mają czas do 2 grudnia na dostarczenie swoich stanowisk. Sąd zachęca pozywających i pozwanego do osiągnięcia kompromisu. Wyrok, mimo że dotyczy tylko dwóch konkretnych osób, stawia pod znakiem zapytania status tysięcy drobnych przedsiębiorców świadczących różnego rodzaju usługi koordynowane przez elektroniczne platformy. Być może będzie on tylko wstępem do batalii prawnych obejmujących inne podmioty sharing economy.

„Dziesiątki tysięcy osób w Londynie korzystają z platformy Uber jako kierowcy właśnie ze względu na możliwość samozatrudnienia i bycia swoim własnym szefem. Znakomita większość kierowców, którzy korzystają z aplikacji chce zachować swobodę i elastyczność decydowania kiedy i gdzie to robić. Mimo że decyzja wydana w następstwie wstępnej rozprawy dotyczy tylko dwóch osób, będziemy się od niej odwoływać” - tak wyrok skomentowała firma Uber.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Tosiek
To zaraz zabiorą się za hotele :( i booking czy hrs itp. Też dostaną po d..ie ?
Absolutnie nie bronie ubera. Ale taka argumetacja moż rozwalić każdą platformę internetową :(
~Al
Przejazd w niedziele na trasie Gdynia Redlowo - Lotnisko Gdansk taksowka korpo 80 zl. Dwa tygodnie pozniej Uberem 35.5zl.
~prezzio
Bardzo dobrze ze zapadl taki wyrok. Teraz na podstawie tego powinni dobrac im sie do d.... i obciazyc podatkami Ubera. Niech w koncu cwaniacy z USA i krajow zachodnich zaczna placic podatki w krajach gdzie zarabiaja.
Nastepne w kolejce AirBnB itd, w UK juz cwaniakom wynajmujacym mieszkania dla turystow juz ukrocili wojaze ze tylko
Bardzo dobrze ze zapadl taki wyrok. Teraz na podstawie tego powinni dobrac im sie do d.... i obciazyc podatkami Ubera. Niech w koncu cwaniacy z USA i krajow zachodnich zaczna placic podatki w krajach gdzie zarabiaja.
Nastepne w kolejce AirBnB itd, w UK juz cwaniakom wynajmujacym mieszkania dla turystow juz ukrocili wojaze ze tylko max 90 dni w roku i tyle a jak wiecej to oplaty, podatki itd.


TUSK gimbusie kiedy zmieni sie prawo w EU ze podatki nie beda placone w jakiesz wszawej Irlandii bo tam jest najnizszy CIT a EU nic z tym nie robi tylko relatywnie do obrotow takiego Apple w kazdym kraju gdzie zarabia kase.

Apple, Microsoft, Google itd wisza nam setki mln USD za podatki za ostatnie 10 lat.


PIS brac sie za cwaniakow od marketow, potem pora na gimbusow z USA - opodatkujcie wszystkie korporacje od obrotu a jak nie to poblokujcie dostep online a sklepy pozamykac i skonfiskowac. GIMBUSOW z USA nie potrzebujemy
~gruber
Ataki na nowoczesne firmy w EUropie pokazuja jedynie mentalnosc chlopska - opornosc na jakiekolwiek zmiany. Powrot do lepianek i modlenie sie do Allaha, to sa najbardziej proawdopodobne scenariusze w tej schorowanej czesci swiata.
~erty odpowiada ~gruber
@gruber mylisz się, to właśnie uber cofa cywilizację w rozwoju. Wykorzystują nowe technologie do zarabiania pieniędzy na masową skalę ale w zamian nie chcą nic dać dla społeczeństwa. mentalność chłopska jest zdrowa i normalna natomiast wszelkie cwaniactwo ubera to problem społeczny.
~Bar
Zablokować to g....o zanim obejmie je facta tatarakta ceta lap peta ttip Wielka lipa.
~silvio_gesell
W gruncie rzeczy nie byłoby problemu, gdyby za płatny urlop pracodawca dostawał zwrot z ZUSu. Wtedy każdy samozatrudniony mógłby wysłać się na płatny urlop, gdyż jest sam dla siebie pracodawcą.
~Merin
Nie chcę tutaj bronić złotów, bo wiem, że niektórzy ostro kombinują, sam ostatnio padłem ofiarą takiego cwaniaka, bo padał deszcz, a mi zamiast zadzwonić po znaną i uczciwą sieć, przyszło do głowy wsiąść do pierwszego lepszego rupiecia ze śmierdzącymi potem kanapami. Za kurs przepłaciłem jakieś 30-40%, ale Nie chcę tutaj bronić złotów, bo wiem, że niektórzy ostro kombinują, sam ostatnio padłem ofiarą takiego cwaniaka, bo padał deszcz, a mi zamiast zadzwonić po znaną i uczciwą sieć, przyszło do głowy wsiąść do pierwszego lepszego rupiecia ze śmierdzącymi potem kanapami. Za kurs przepłaciłem jakieś 30-40%, ale trudno. Niemniej co do ubera to przecież nie jesteśmy jakimś jedynym krajem, który ma do nich jakieś ale, a wręcz przeciwnie - wiele krajów UE przoduje w utrudnianiu im życia. W paru krajach przecież wprowadzono już nowe regulacje zakazujące przewozów na zasadach uberowskich. Czy to dobre? No nie wiem biznes to biznes, w zasadzie jedyna wada to, że tak czy siak nabijamy kabzę jakiemuś zagranicznemu tworowi, który powstał na totalnie innej idei w zestawieniu do tego na czym opiera się jego obecna działalność.
~keks
taaak w sumie ponieważ korzystam z aplikacji bankowej... powinien mnie zatrudnić BANK... i potem po kolei sklep internetowy, gazeta, producent elefonu na którym mam zainstalowane te aplikacje...
~walczący_z_głupot
Przeniosłeś się z Onetu?

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki