Węgry: wydawca dziennika "Nepszabadsag" sprzedany

Wydawca największego węgierskiego dziennika opozycyjnego "Nepszabadsag", którego publikację zawieszono, został sprzedany. O transakcji powiadomiła we wtorek giełda budapeszteńska. Nabywca jest - jak pisze prasa opozycyjna - zbliżony do premiera Viktora Orbana.

100 proc. akcji wydawcy "Nepszabadsag", firmy Mediaworks, nabyła spółka Opimus Press - podała na stronie internetowej Budapeszteńska Giełda Papierów Wartościowych, powołując się na informacje Opimus Group.

Dotychczasowy właściciel Mediaworks, kierowana przez biznesmena Heinricha Pecinę firma Vienna Capital Partners (VCP) powiadomiła w oświadczeniu, że sprzedała Mediaworks. VCP oznajmiło, że zdecydowało się na natychmiastową sprzedaż tej firmy ze względu na "duże zainteresowanie oraz dlatego, że w związku z tymczasowym zawieszeniem wydawania +Nepszabadsag+ (którego zamknięcie ani razu nie było brane pod uwagę jako realna opcja) pojawiły się mylące i złośliwe pogłoski".

Dodano, że zdecydowano się sprzedać wydawcę właśnie Opimus Press, bo spółka ta oświadczyła, że jest skłonna poważnie rozpatrzyć możliwość ponownego wydawania "Nepszabadsag".  - Szczerze wierzymy, że nowy właściciel z powodzeniem będzie budować Mediaworks i zdoła rozwiązać chwilowe trudności "Nepszabadsag" - napisano.

Według opozycyjnych mediów węgierskich Opimus Press należy do kręgu interesów biznesmena zbliżonego do Orbana, Loerinca Meszarosa. Portal Index napisał, że wśród nowych członków kierownictwa Mediaworks znalazły się m.in. dwie osoby pełniące kierownicze funkcje w spółce wydającej prorządowy dziennik Magyar Idoek.

Mediaworks uzasadniał zawieszenie wydawania Nepszabadsag stratami, które generował dziennik. Dziennikarze są jednak przekonani, że zdecydowały o tym krytyczne teksty dotyczące osób należących do kręgu władzy.

Freedom House potępił sprzedaż Nepszabadsag

Organizacja obrony praw człowieka Freedom House potępiła zawieszenie wydawania, a następnie sprzedaż największej opozycyjnej gazety na Węgrzech Nepszabadsag, wyrażając przekonanie, że w kraju rośnie wpływ rządu na media.

Zawieszenie i sprzedaż +Nepszabadsag+ świadczy o rosnącym wpływie rządu na media węgierskie - oświadczył wiceszef programów międzynarodowych Freedom House Robert Herman, cytowany na stronie internetowej organizacji.

Herman ocenił, że rząd Węgier wykorzystuje prawo własności jako polityczne narzędzie do uciszania krytycznych publikacji. UE i Stany Zjednoczone powinny zdecydowanie potępić ten atak na prasę - oświadczył.

Freedom House podkreśla, że dziennik Nepszabadsag został sprzedany firmie Opimus Press, powiązanej z bliskim współpracownikiem premiera Viktora Orbana i burmistrzem jego rodzinnego miasta Felcsut, Loerincem Meszarosem.

Organizacja zwraca też uwagę, że do transakcji doszło dwa tygodnie po niespodziewanym zawieszeniu wydawania gazety, zamknięciu dziennikarzom dostępu do służbowej skrzynki e-mailowej i wykasowaniu treści ze strony internetowej gazety. W ramach transakcji Opimus Press nabył też 12 mniejszych gazet regionalnych - dodała organizacja.

Poprzedni właściciel "Nepszabadsag", Mediaworks, zawiesił wydawanie gazety 8 listopada, tłumacząc to stratami wygenerowanymi przez dziennik. We wtorek giełda budapeszteńska powiadomiła o sprzedaży gazety spółce Opimus Press.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kot/ mc/ jhp/ ro

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Realista

To zamach na demokracje, POdobnie jak to ze juz nikt nie kupuje gazety wyborczej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil