Leczenie powikłań związanych z otyłością i nadwagą kosztuje nas rocznie trzy miliardy złotych - wyliczyli eksperci Fundacji My Pacjenci.

Parlamentarny zespół do spraw przeciwdziałania otyłości chce finansowania porad z tego zakresu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dziś odbyło się posiedzenie zespołu, na które zaproszone zostały organizacje pacjentów i eksperci.
Przewodniczący parlamentarnego zespołu Rajmund Miller mówi, że potrzebne są specjalne poradnie leczenia otyłości. Według niego, w każdym mieście powiatowym powinna być taka poradnia, w której przyjmowałby lekarz, dietetyk, psycholog. Tam kierowane byłyby przez lekarzy rodzinnych osoby otyłe. Poseł Miller dodaje, że lekarze pierwszego kontaktu bagatelizują nadwagę i otyłość u swoich pacjentów.
Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci podkreśla, że prawie połowa Polaków ma nadwagę lub otyłość, dlatego potrzebna jest edukacja i dostęp do specjalistów. Według niej, porada dietetyczna jest niezbędna jako pierwszy krok, który należy zrobić w kierunku rozwiązywania problemu otyłości w Polsce. - Ta porada powinna być dostępna przede wszystkim dla kobiet w ciąży i rodziców małych dzieci - dodaje Borek.
Przedstawiciel ministerstwa zdrowia zapewnił, że specjaliści z zakresu dietetyki znajdą się w zespołach opieki nad pacjentem, w których koordynatorami będą lekarze rodzinni.
Komisja Europejska uznała, że otyłość to epidemia XXI wieku.
Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra / gaj