REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

WIG20 "odpalił" w końcówce. W górę Mercator i XTB

2021-04-26 18:15
publikacja
2021-04-26 18:15
WIG20 "odpalił" w końcówce. W górę Mercator i XTB
WIG20 "odpalił" w końcówce. W górę Mercator i XTB
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Choć po południu na moment na notowaniach WIG20 pojawiła się nawet czerwień, to jednak indeks zakończył dzień wyraźnymi wzrostami. W jego składzie udany dzień zanotowały m.in. odrabiające wcześniejsze straty papiery Mercatora i Dino. Na szerokim rynku uwagę zwracały z kolei m.in. wzrosty XTB i Serinusa.

Wzrostem o 0,9 proc. zakończył poniedziałkową sesję WIG20, choć większość dnia spędził w okolicach kreski. Dzięki udanej końcówce handlu indeks wypracował jednak przyzwoity dzienny wzrost, uplasował się w czołówce dzisiejszego zestawienia europejskich indeksów, a także wskoczył ponad granicę 2000 pkt. Jutro przed blue chipami kolejna już w tym roku próba utrzymania tego poziomu (do tej pory notowania WIG20 jak magnes wracają szybko pod tę granicę).

Słabiej od WIG20 radziły sobie inne główne indeksy GPW. WIG poszedł w górę co prawda o 0,6 proc., ale to głównie zasługa blue chipów. sWIG80 przykładowo zakończył dzień już tylko na 0,35-procentowym plusie, mWIG40 z kolei stracił 0,09 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,14 mld zł.

fot. / / Bankier.pl

Liderami wzrostów w składzie WIG20 były papiery Dino (+4,9 proc.) oraz Mercatora (+6,4 proc.). Firmy te łączy to, że po wcześniejszych gwałtownych wzrostach ostatnie tygodnie spędziły w korekcie. Dzisiejszą sesję można więc uznać za odbicie. Udany dzień mają za sobą także firmy odzieżowe, notowania LPP poszły w górę o 3,9 proc., a CCC o 2 proc. Na miedziowej hossie korzysta KGHM (+1,8 proc.), który uzupełnił dzisiejszą pierwszą piątkę najmocniejszych blue chipów.

Warto dodać, że w dół poszły tylko 4 spółki notowane w ramach WIG20. Najwięcej, bo 1,3 proc. stracił CD Projekt. Asseco straciło 1 proc., a PGNiG i Orange 0,5 proc.

Na szerokim rynku aż o 19 proc. podrożały papiery Serinusa. Z akcjonariatu firmy wycofała się rodzina Kulczyków, która niegdyś była strategicznym inwestorem Serinusa. O 12 proc. w górę poszły notowania XTB, które szacuje, że w I kwartale 2021 r. zysk netto firmy wyniósł 89,1 mln zł wobec 176 mln zł zysku rok wcześniej. Zeszłoroczne otwarcie było jednak dla spółki rekordowe, inwestorów bardziej zainteresował fakt, że w I kwartale 2021 spółka zarobiła przeszło dwukrotnie więcej niż w IV kwartale 2020. 

Przeszło 11 proc. zyskał też BoomBit. Spółka w piątek podała wyniki, a Trigon DM podwyższył jej wycenę z 25,4 zł do 35,5 zł. Inna gamedevowa spółka - PCF - urosła z kolei o 3,5 proc. People Can Fly Chicago, spółka zależna PCF Group, przejęła zespół deweloperski amerykańskiej firmy Phosphor Games. Nowe studio rozpocznie pracę pod skrzydłami PCF 1 maja.

Z informacji okołogiełdowych warto wspomnieć, że nowy system transakcyjny GPW ma być gotowy na przełomie 2022 i 2023 roku. Przynajmniej tak zapowiedział podczas Kongresu „Cyfryzacja polskiej gospodarki” Witold Wiliński, prezes zarządu GPW Tech. W Polsce rośnie podaż pieniądza, spada jednak - i to mocno - liczba ludności. Niewiele zmienia się z kolei w temacie OFE, przy czym "niewiele zmienia" oznacza tutaj kolejne opóźnienia. Kluczowa dla GPW reforma miała wejść w życie 1 czerwca, teraz wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda mówi o kolejnym 1 lub 2 miesiącach opóźnienia.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prezestak
Votum też ładnie a to dopiero początek, czwartek wyrok tsue

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki