REKLAMA

Gwałtowny spadek liczby ludności Polski. Zmalała liczba urodzin, ponad pół miliona zgonów

2021-04-26 10:55
publikacja
2021-04-26 10:55
Gwałtowny spadek liczby ludności Polski. Zmalała liczba urodzin, ponad pół miliona zgonów
Gwałtowny spadek liczby ludności Polski. Zmalała liczba urodzin, ponad pół miliona zgonów
fot. Romrodphoto / / Shutterstock

Na koniec marca Polskę zamieszkiwało 38,208 mln osób - szacuje GUS. To aż o 155 tysięcy mniej niż rok wcześniej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na świat przyszło nad Wisłą zaledwie 350 tys. dzieci, a zmarło ponad 500 tysięcy osób.

Obawy przed zdrowotnymi i gospodarczymi konsekwencjami wybuchu pandemii koronawirusa spowodowały, że w ubiegłym Polacy rzadziej niż w poprzednich latach decydowali się na dziecko. Efekty widać w danych GUS-u o liczbie urodzeń na przełomie 2020 i 2021 r. Najsilniejszy spadek liczby urodzeń odnotowano w styczniu, czyli 9 miesięcy po marcu 2020 r. Na świat przyszło wówczas nad Wisłą zaledwie 25 tys. dzieci - najmniej od 17 lat i o niemal 25 proc. mniej niż rok wcześniej.

Dane za kolejne miesiące są już na szczęście nieco lepsze. W lutym urodziło się 26 tys. dzieci, a w marcu - 32 tys. dzieci, wynika z szacunków GUS. W pierwszym z tych miesięcy liczba urodzeń była jeszcze nieznacznie (-5 proc.) niższa niż w lutym 2020 r., ale w drugim - wyraźnie (16 proc.) wyższa niż w marcu 2020 r. Dane odzwierciedlają poprawę sytuacji epidemicznej odnotowaną w maju i czerwcu ubiegłego roku. W całym pierwszym kwartale na świat w Polsce przyszło ok. 83 tys. dzieci, czyli o ponad 5 tys. mniej niż rok wcześniej. W ciągu poprzednich 12 miesięcy było to 350 tys. dzieci.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

Tragiczne żniwo nadal zbierał koronawirus. W lutym umarło w Polsce 40 tys. osób, o blisko 6 tys. więcej niż rok wcześniej, a w marcu - 53 tys., o ponad 15 tys. więcej niż rok wcześniej, wynika z szacunków GUS. Dane za kwiecień będą zapewne jeszcze gorsze.  

W okresie kwiecień 2020-marzec 2021 r. w Polsce umarło ponad pół miliona osób, o ok. 100 tysięcy więcej niż rok wcześniej. To największa liczba zgonów nad Wisłą po II wojnie światowej.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

W efekcie przyrost naturalny w tym okresie wyniósł ok. -158 tysięcy i był najbardziej ujemny od ponad siedmiu dekad.

fot. / / Bankier.pl na podstawie danych GUS

Liczba ludności Polski spadła w ciągu roku o ponad 155 tysięcy, do 38,208 mln - podał GUS.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (104)

dodaj komentarz
bt5
Jest wiele czynników załamania dzietności (a bedzie coraz gorzej). W Polsce tak się składa że negatywne czynniki sa skumulowane. Przede wszystkim panie a także i panowie plebsu maja sa dziś zasypywanie w środkach masowego przekazu widokami zamożnego stylu życia i nie chca sami zyć w nędzy i dzieciom nędzy szykować.Jest wiele czynników załamania dzietności (a bedzie coraz gorzej). W Polsce tak się składa że negatywne czynniki sa skumulowane. Przede wszystkim panie a także i panowie plebsu maja sa dziś zasypywanie w środkach masowego przekazu widokami zamożnego stylu życia i nie chca sami zyć w nędzy i dzieciom nędzy szykować. Do tego s kraje jak Polska gdzie jest kompletne rozjechanie cenowo - zarobkowe , tj. ceny już obowiazuja praktycznie zachodnie, a zarobki azjatyckie, co przy wzorcu kulturowym zachodniej konsumpcji powoduje ze panny moga 3/4 facetów z ich żenujacymi pensjami zabić śmiechem. No i sprawa 3 -cia : dziecko stało sie szalenie kosztowne nawet w bogatych krajach bo trzeba mu kupować niezliczone reklamowane gadżety ( inaczej zjedza go rówiesnicy), a potem nie da się go szyvko wysłać do roboty w fabryce czy gdziekolwiek lecz trzeba wydawać pieniadze na koszmarnie długa edukacje ( bez gwarancji pracy dodajmy). Właściwie cud że w ogóle rodza sie jakieś dzieci.
langdon25
Efekt polityki PiS i 500+ - największy spadek liczby Polaków w historii.

Dla myślących normalnie nie trzeba komentować .
valk
Nie ma żadnej racji w tym, że liczba ludności, w Polsce czy na całym świecie, ma tylko rosnąć. Po wojnie wzrosła z 25 do 38 milionów, więc całkiem naturalnym jest, że ustabilizuje się na pewnym poziomie.
the_mind_renewed
Kuźwa nać. Zadłużenie państw się powiększa dramatycznie to uruchamiamy propagandę o ujemnym spadku ludności. Tylko w USA na dzień dzisiejszy Od każdego obywatela łącznie z noworodkami rząd musi wyharatać 256 tysięcy dolarów w podatkach taki jest zadłużony. Ktoś policzy ile Polski rząd musi wyharatać od każdego Kuźwa nać. Zadłużenie państw się powiększa dramatycznie to uruchamiamy propagandę o ujemnym spadku ludności. Tylko w USA na dzień dzisiejszy Od każdego obywatela łącznie z noworodkami rząd musi wyharatać 256 tysięcy dolarów w podatkach taki jest zadłużony. Ktoś policzy ile Polski rząd musi wyharatać od każdego obywatela łącznie z niemowlętami?
vacarlus
dlatego jeśli inwestować to w spółki międzynarodowe a taką spółką jest właśnie XTB - oni klientów pozyskują na całym świecie a nie tylko w obumierającej polsce
jas2
Wiadomo, że ci za to płacą ale nie naganiaj. Od zapisu komputerowego, chleba nam nie przybędzie. Potrzebne jest nowe pokolenie, które zbuduje nowy wspaniały świat. Krótko mówiąc potrzebne są dzieci.
jas2
Tylko dwie rzeczy mogą poprawić sytuację demograficzną:
1. Emerytura wprost proporcjonalna do ilości urodzonych i wychowanych dzieci.
2. Prawo dla rodziców do głosowania w wyborach, w imieniu swoich małoletnich dzieci.
jas2
Oczywiście można system komplikować, i na przykład wprowadzić zasadę, że połowa podatków, składek ZUS i innych świadczeń na rzecz państwa przez dzieci i wnuki, idzie jako wypłata emerytury dla rodziców (dziadków).
jas2
Poprawka: "Połowa podatków, składek ZUS i innych świadczeń, płaconych na rzecz państwa przez dzieci i wnuki, idzie jako wypłata emerytury dla rodziców (dziadków)."
jas2
Wiek emerytalny mężczyzn 65 a kobiet 70 lat. Jednak kobieta ma wcześniejszy wiek emerytalny o 5 lat za każde urodzone dziecko.
Bezdzietne mają wiek emerytalny późniejszy niż mężczyźni, bo dłużej żyją.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki