REKLAMA

WIG20 na plusie. Rajd energetyki

2020-06-18 17:00
publikacja
2020-06-18 17:00
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Energetyka uratowała w czwartek wzrosty na indeksie WIG20. Słabiej wypadł indeks średnich spółek, gdzie spadki notowali m.in. Ten Square Games i Budimex.

Wzrostem o 0,45 proc. zakończył czwartkowy handel WIG20. Niewielkie wzrosty zanotował także WIG (+0,26 proc.), przyzwoicie zaś wypadł sWIG80 (+0,77 proc.). Spośród czwórki głównych indeksów spadki zanotował jedynie mWIG40 (-0,49 proc.), choć warto zaznaczyć, że na wczorajszej sesji indeks ten wyraźnie wyróżniał się na plus. Obroty na szerokim rynku wyniosły dziś 1,1 mld zł.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Warto zaznaczyć, że wyniki warszawskich indeksów wyróżniały się na tle raczej dziś spadkowej Europy. Z drugiej strony wczoraj WIG20 należał do najsłabszych indeksów na Starym Kontynencie. Dziś wzrosty udało się osiągnąć nawet mimo słabych danych z polskiego rynku pracy. Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w maju wyniosła 6173,9 tys. i była o 84,9 tys. niższa niż miesiąc wcześniej — wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Nie zachwyciły też dane z amerykańskiego rynku pracy. Poprzedni tydzień w USA przyniósł 1,5 miliona wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Choć z tygodnia na tydzień odczyty te są coraz niższe, to jednak najnowsze dane okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań analityków. Główne indeksy Wall Street w momencie zamknięcia sesji na GPW notowane były w okolicach kreski.

Na pierwszy plan podczas czwartkowej sesji wysuwała się energetyka. Akcje Tauronu podrożały o 16 proc., PGE o 14 proc., Enei o 8,5 proc., a Energi o 3,7 proc. To efekt informacji, iż Ministerstwo Aktywów Państwowych ocenia pozytywnie pomysł wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. Wciąż nie znamy szczegółów, jednak inwestorzy otrzymali kolejny sygnał, pozwalający liczyć im na zieloną zmianę w giełdowych spółkach energetycznych.

W składzie WIG20 energetyczne spółki zdecydowanie wyróżniały się na tle innych podmiotów i to właśnie one przeciągnęły indeks ponad kreskę. Wzrosty większe niż 1 proc. zanotowały tylko PKO BP (+1,7 proc.) i mBank (+1,1 proc.), ale warto zauważyć, że czwartkowa sesja dla banków była nierówna. Przykładowo najsłabszą spółką w WIG20 był Santander, który stracił 3 proc. O 2,1 proc. w dół poszedł także Alior.

W drugiej linii - poza Eneą i Energą - pozytywnie znów wyróżniał się Mabion (+4,4 proc.). Przypomnijmy, że w poniedziałek w spółce przegłosowano emisję akcji. Spadki, mimo wcześniejszych wzrostów na nowe maksima, zanotowały papiery producentów gier: Ten Square Games (-3,1 proc.) oraz 11bit (-0,8 proc.). W przypadku tego ostatniego warto dodać, iż prawdą okazały się wczorajsze plotki o wpisaniu "This War of Mine" na listę lektur szkolnych. Na czerwono dzień zamknął także Budmiex (-3,1 proc.), którego akcjonariusze zdecydowali w czwartek o wypłacie 4,56 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 rok.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki