REKLAMA
ZAGŁOSUJ

W nowym roku Francuzów czeka zaciskanie pasa

2013-01-01 02:12
publikacja
2013-01-01 02:12
Rządzących we Francji socjalistów z prezydentem Francois Hollande'm na czele czekają w nowym roku ogromne wyzwania gospodarcze i finansowe. Francuskie społeczeństwo może się liczyć z podwyżkami cen i opłat i z dalszym zaciskaniem pasa.

oszczędzanie
Źródło: Thinkstock

Fatalne prognozy ekonomistów dotyczące spowolnienia francuskiej gospodarki były zimnym prysznicem dla pełnego optymizmu prezydenta Hollandea. O 14 procent zmaleje sprzedaż nowych samochodów. Koncerny motoryzacyjne i linie Air France są w rozpaczliwej sytuacji. Francuzów czeka dalszy wzrost bezrobocia, które gwałtownie zwiększyło się pod koniec ubiegłego roku.

Spadnie liczba nowych mieszkań, co oznacza, że 40 tysięcy osób zatrudnionych w budownictwie straci pracę. Inwestycje zmaleją do rekordowo niskiego poziomu. O dwa i pół procent wzrosną ceny gazu i prądu. Zdrożeją znaczki pocztowe, piwo i bilety komunikacji miejskiej. O 6 euro - do 131 wzrośnie abonament telewizyjny.

Jednocześnie socjaliści wprowadzają 100-procentowy zwrot kosztów usuwania ciąży i darmowe środki antykoncepcyjne dla dziewcząt w wieku od 15 do 18 lat. Przewidziano niewielkie podwyżki najniższego dozwolonego prawem wynagrodzenia. Miesięczna pensja wyniesie 1430 euro brutto przy tygodniu pracy liczący 35 godzin.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/kl/jp
Źródło:IAR
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki