REKLAMA

W Sejmie projekty dot. TK, "Za życiem" oraz obrony terytorialnej

2016-11-03 11:39
publikacja
2016-11-03 11:39
fot. Krystian Maj / FORUM

Sejm w czwartek zdecydował, że w porządku obrad znajdą się projekty ustaw: o organizacji i trybie postępowania przed TK, o statusie sędziów TK, rządowy projekt "Za życiem" oraz ws. powołania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Posłowie zdecydowali ponadto o uzupełnieniu porządku o projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz o projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.

Wszystkie te punkty znajdowały się we wstępnym harmonogramie prac Sejmu; jednak podczas czwartkowego porannego posiedzenia Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu wobec większości z nich zgłoszono sprzeciw (sprzeciw wobec projektu dot. statusu sędziów zgłoszono wcześniej). Dlatego w Sejmie musiały odbyć się głosowania.

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, nad którym prace w Sejmie zaplanowano na piątek wieczorem, przewiduje m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi, że przedstawia ich Zgromadzenie Ogólne (ZO), które tworzą urzędujący sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta.

Zanim posłowie głosowali wprowadzenie tego projektu do porządku, posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz złożyła wniosek o przerwę w obradach do czasu uzyskania opinii Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa ws. projektu. "PiS spieszy się tylko i wyłącznie w sprawie, kiedy liczą się interesy partii Jarosława Kaczyńskiego. Za każdym razem, kiedy chodzi o prawdziwe problemy obywateli, to ogarnia was lenistwo" - mówiła. Jej zdaniem, prace nad ustawą w sprawie TK, prowadzone są zbyt szybko. "Chcecie wybrać prezesa Trybunału Konstytucyjnego, który będzie posłuszny PiS" - oceniła posłanka Nowoczesnej.

"Jak informowały media, kancelaria pani premier zamówiła filiżanki za 29 tysięcy złotych. A na opiekę nad śmiertelnie chorym dzieckiem oferujecie cztery tysiące złotych. 29 tysiące na filiżanki, cztery tysiące na opiekę nad chorym dzieckiem, to są standardy PiS. Jak PiS chce, to potrafi się spieszyć. Problem polega jednak na tym, że spieszycie się w obsadzaniu stanowisk +Misiewiczami+ i załatwianiu własnych partyjnych interesów" - mówiła Gasiuk-Pihowicz.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ocenił, że uzasadnienie wniosku odbiega od przepisów formalnych. "Co mają filiżanki do Trybunału Konstytucyjnego dokładnie, nie rozumiem" - pytał. Wniosek Gasiuk-Pihowicz przepadł w głosowaniu.

B. minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) chciał odroczenia prac nad projektami ustaw dot. TK. Jak mówił, PiS kolejny raz próbuje pracować w Sejmie "pod osłoną nocy". "Uznaliście państwo Trybunał Konstytucyjny za wyłączny cel swojego ataku na pierwszy rok kadencji" - podkreślił.

"Panie marszałku - bardzo prosty apel do pana - proszę się tak nie spieszyć, dlatego że kolejne buble prawne, które państwo produkujecie, źle świadczą o państwie" - powiedział Budka. Jak ocenił, celem PiS na pierwszy rok rządu, nie były sprawy zwykłych ludzi, ale osobista wojna prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezesem TK i całym Trybunałem. "Tak naprawdę to już jest haniebne" - przekonywał poseł PO.

Projekt ustawy o statusie sędziów TK, którego drugie czytanie ma się odbyć w czwartek o godz. 15 - wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i generalną barierę 70 lat, aby sędzia TK mógł orzekać. Projekt trafił do Sejmu od koniec września; opracowano go na podstawie zaleceń zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka Sejmu.

W czwartek po godz. 20 posłowie zajmą się projektem ustawy "Za życiem", który przewiduje m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Trafił on do Sejmu w środę, w czwartek rano zajęła się nim sejmowa komisja.

W projekcie zapisano też, że Rada Ministrów do 31 grudnia 2016 r. przyjmie program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów. Jak czytamy w projekcie, program dotyczy w szczególności: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka; opieki, w tym paliatywnej lub rehabilitacji dzieci posiadających odpowiednie zaświadczenie, wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin w przypadku ciąży powikłanej oraz pomocy w zabezpieczeniu szczególnych potrzeb, w tym mieszkaniowych. Program może być również skierowany do rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, o którym mowa w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W czwartek przed północą posłowie rozpatrzą przygotowany przez MON projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, który zakłada, że obrona terytorialna ma być odrębnym rodzajem sił zbrojnych, a jej dowódca jednym z trzech głównych dowódców w polskim wojsku. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść żołnierze rezerwy, jak i ochotnicy, którzy nie odbywali wcześniej służby. Koszty utworzenia WOT, projekt szacuje na 394,4 mln zł w roku 2016, ponad 639 mln w roku przyszłym, ponad miliard w 2018 i blisko 1,5 mld w roku 2019.

W piątek rano Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o VAT, który zakłada ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych. Projekt przewiduje także utrzymanie do końca 2018 r. dotychczasowych stawek podatku VAT: 8 i 23 proc., obok obowiązującej stawki 5 proc. Zaraz potem w porządku obrad jest projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, autorstwa PiS. Projekt dotyczy utrzymania na dotychczasowym poziomie kwoty wolnej od podatku tj. 3091 zł. (PAP)

mrr/ pż/ amt/ as/

Źródło:PAP
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki