REKLAMA
WEBINAR

W Paryżu ruszyła budowa kontrowersyjnego szklanego wieżowca w kształcie trójkąta

2022-01-10 12:29
publikacja
2022-01-10 12:29

Projekt Tour Triangle w Paryżu przewiduje wzniesienie 42-piętrowego wieżowca przy placu Porte de Versailles. Budowla będzie miała kształt szklanego trójkąta. Warta 700 mln euro rozpoczęta już inwestycja od początku budzi kontrowersje wśród paryżan.

W Paryżu ruszyła budowa kontrowersyjnego szklanego wieżowca w kształcie trójkąta
W Paryżu ruszyła budowa kontrowersyjnego szklanego wieżowca w kształcie trójkąta
fot. Herzog & de Meuron / / Materiały dla mediów

W Tour Triangle ma powstać czterogwiazdkowy hotel, ponad 2 tys. metrów kwadratowych wspólnej przestrzeni do pracy (coworkingu), ośrodek zdrowia i przestrzeń kulturalna - informuje stacja radiowa France Inter.

180-metrowa wieża została zaprojektowana przez szwajcarską firmę architektoniczną Herzog et de Meuron.

Ciężarówki i koparki pracują już na miejscu, przygotowując grunt pod budowę wieży, która ma zostać ukończona w 2026 roku.

Projekt budzi kontrowersje wśród paryżan i części samorządowców. Budowę "energochłonnego molocha z 15 tys. ton betonu" potępił m.in. mer 15. dzielnicy Paryża Philippe Goujon, według którego "projekt został narzucony przez mer stolicy Anne Hidalgo i nie zaspokaja żadnych potrzeb".

Ekolodzy argumentują, że zamysł inwestycji jest "spadkobiercą urbanistyki lat 60." XX wieku, zaznaczają jego "ekonomiczny anachronizm" w czasie, gdy "rozwój pracy zdalnej i coworkingu zakłócił rozwój sektora nieruchomości". Dodają, że w stołecznym regionie Ile-de-France znajduje się ponad 4 mln metrów kwadratowych wolnej przestrzeni biurowej.

Dla organizacji ekologicznych budowla będzie miała "katastrofalny ślad węglowy". "Do zbudowania wieży potrzeba trzy do czterech razy więcej betonu i stali niż do zbudowania budynku o bardzo niskim zużyciu energii z zachowaniem lżejszych stropów" – uważają członkowie Kolektywu przeciwko Tour Triangle.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
peluquero
niedaleko Porte de Versailles położony jest kompleks Ministerstwa Obrony Narodowej Francji bardzo dobrze bronione, jeśli ktoś nie był w Paryżu i chce zobaczyć jak potrafi być chronione to polecam albo domek Marcona albo okolice MON :) różnicę między nami a Francją widać też na google mpas i street, u nas wszystko jak na dłoni u Francuzów niedaleko Porte de Versailles położony jest kompleks Ministerstwa Obrony Narodowej Francji bardzo dobrze bronione, jeśli ktoś nie był w Paryżu i chce zobaczyć jak potrafi być chronione to polecam albo domek Marcona albo okolice MON :) różnicę między nami a Francją widać też na google mpas i street, u nas wszystko jak na dłoni u Francuzów zamazane, to u nas są zamazane nieruchomości ze 'zwrotów po bierucie' w Warszawie a MON widoczny
dididif
"Dla organizacji ekologicznych budowla będzie miała "katastrofalny ślad węglowy" - zieloni komuniści nie dostali jeszcze łapówki, a budowa już ruszyła! jak to możliwe w XXI wieku?

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki