REKLAMA

W Niemczech wzrosło zużycie energii i paliw kopalnych

2021-08-05 10:56
publikacja
2021-08-05 10:56
W Niemczech wzrosło zużycie energii i paliw kopalnych
W Niemczech wzrosło zużycie energii i paliw kopalnych
fot. Robert Neumann / / FORUM

W pierwszej połowie tego roku w Niemczech zużyto więcej energii i wyemitowano więcej CO2, niż w analogicznym okresie 2020 roku; wzrósł udział paliw kopalnych w produkcji energii – podaje portal Zeit Online.

Zużycie energii w Niemczech wzrosło w pierwszej połowie 2021 roku o 4,3 proc. w porównaniu do takiego okresu ubiegłego roku. Główne powody to ostra zima i ponowne uruchomienie gospodarki po załamaniu związanym z pandemią Covid-19.

Ponieważ z węgla brunatnego i kamiennego wyprodukowano więcej energii elektrycznej, niż w analogicznym okresie 2020 roku, emisja dwutlenku węgla wzrosła o 6,2 proc. Zużycie węgla brunatnego wzrosło w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku o około jedną trzecią, a węgla kamiennego – o prawie 23 proc.

Wzrost wykorzystania paliw kopalnych w wytwarzaniu energii elektrycznej wynika głównie z faktu, że wyprodukowano mniej energii wiatrowej – podaje Zeit Online. Jednak w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku zużycie węgla brunatnego spadło o 12 proc.

W całym niemieckim miksie energetycznym po raz pierwszy przodował gaz ziemny z udziałem 30,6 proc., na drugie miejsce spadł olej mineralny (28,6 proc.). Energie odnawialne zajmują trzecie miejsce (16,8 proc.). Udział węgla brunatnego i kamiennego w całkowitym zużyciu nieznacznie wzrósł do 16,6 proc.

„W dalszej części roku mogą jednak nastąpić przesunięcia” – zaznaczają specjaliści, cytowani przez Zeit Online.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki