Zagraniczne firmy szukają specjalistów z branży IT w Polsce. Co drugi ankietowany wskazał, że wśród ofert pracy, które otrzymuje, znajdowały się propozycje od niemieckich lub angielskich firm – wynika z raportu NoFluffJobs. A co jest najważniejsze dla samych pracowników? Wynagrodzenie, forma zatrudnienia oraz obowiązki zawodowe.


W ciągu ostatniego roku średni wzrost zarobków w branży IT wyniósł 18 proc. w przypadku kontraktów B2B oraz 13 proc. w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, jak wskazują autorki raportu „Transparentna rekrutacja. Jak zmienił się rynek IT?” opublikowanego przez NoFluffJobs. Na samym portalu w ciągu roku wzrost ofert wystawianych przez pracodawców wyniósł 230 proc., natomiast ponad połowa, bo 57 proc. badanych firm, sygnalizuje, że ma trudności w znalezieniu specjalistów. Można więc wywnioskować, że w sektorze IT panuje teraz czas pracownika.
Headhunterzy (osoby zajmujące się pozyskiwaniem specjalistów – red.) w branży IT mają pełne ręce roboty. Jak wynika z raportu, to 14 proc. ankietowanych otrzymuje codziennie propozycję współpracy. Najczęściej, bo blisko co trzeci pracownik (30 proc.), wskazał, że otrzymuje kilka ogłoszeń w tygodniu. Jedną propozycję w tygodniu otrzymuje co dziesiąty badany (10 proc.), natomiast kilka wiadomości w miesiącu lub też ich brak wskazało w obu przypadkach po 22 proc. osób.
Granice państw nie są granicami dla branży
Popularyzacja pracy zdalnej zmieniła rynek dla pracowników i pracodawców. To starają się wykorzystać zagraniczne firmy IT. Choć przy pytaniu z możliwością wielokrotnego wyboru ankietowani wskazali, że w większości otrzymują oferty od polskich przedsiębiorstw (85 proc.), przynajmniej połowa potwierdziła, że zgłaszali się też do nich reprezentanci firm z Niemiec (54 proc.) oraz Anglii (52 proc.). Polski rynek w poszukiwaniu specjalistów przeszukują również Holendrzy (17 proc.), Szwedzi (15 proc.) oraz Norwegowie (14 proc.).
Przeczytaj także

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Autorki raportu wskazują również, że rozwiązaniem problemu braków kadrowych dla polskich firm może być outsourcing pracowników z innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Jako zalety wskazują to, że specjaliści z Czech, Węgier, Ukrainy, Słowacji czy Białorusi wykazują się dobrą znajomością języka angielskiego – ok. 69 proc. zna ten język na poziomie B2. Dodatkowo pracownicy z tej części Europy dysponują wysokimi kwalifikacjami, mają podobne doświadczenia, jeżeli chodzi o strukturę zatrudnienia, oraz wywodzą się z krajów o zbliżonej kulturze co Polska.
Jak przekonać pracownika do siebie?
Przy dużym zapotrzebowaniu na specjalistów kluczem do ich pozyskania wydaje się rozpoznanie potrzeb. Z danych zawartych w raporcie wynika, że najważniejszym czynnikiem mogącym przekonać pracownika do zmiany pracodawcy jest wynagrodzenie (87 proc.). Na podium znalazły się również warunki i forma zatrudnienia (83 proc.) oraz zadania i obowiązki, jakie czekają osobę w nowej firmie (82 proc.). Wysokimi wskaźnikami wyróżniły się też odpowiedzi, takie jak lokalizacja (78 proc.), wymagane technologie (74 proc.) oraz możliwość pracy zdalnej (56 proc.). Blisko co drugi ankietowany wskazał, że ważny jest też dla niego rozwój (49 proc.).


Jednocześnie autorki wskazują co jest ważne dla pracowników w ich aktualnym miejscu pracy i co powoduje, że nie szukają nowego. Z danych wynika, że dobra atmosfera jest kluczowa w zatrzymaniu u siebie specjalisty (57 proc.). Co druga osoba wskazała, że utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy pracą a życiem prywatnym oraz poczucie bezpieczeństwa (obie odpowiedzi po 50 proc.) jest dla nich ważne. Na podobnym poziomie znalazł się rozwój zawodowy (45 proc.). W przeciwieństwie do wyników sugerujących, jak można przekonać do siebie nowego pracownika, satysfakcjonujące zarobki (43 proc.) w tym zestawieniu zajęły przedostatnie miejsce.