REKLAMA

W Barcelonie nie można już wynajmować turystom lokali w mieszkaniach

2020-08-26 13:35
publikacja
2020-08-26 13:35
W Barcelonie nie można już wynajmować turystom lokali w mieszkaniach
W Barcelonie nie można już wynajmować turystom lokali w mieszkaniach
fot. Aleksandar Pasaric / / Pexels

Od środy rano w Barcelonie obowiązuje zakaz, w myśl którego barcelończycy nie mogą oferować turystom noclegów w swoich mieszkaniach. Nowe przepisy zostały zatwierdzone na początku sierpnia przez rząd autonomiczny Katalonii.

Nowy dekret regionalnych władz spotkał się z protestami wielu osób utrzymujących się z wynajmu mieszkań dla turystów, ale poparły go m.in. władze Barcelony. Spodziewały się one jednak, że nowe regulacje będą jeszcze bardziej restrykcyjne, m.in. zobowiązując autonomiczny gabinet do regularnych kontroli przestrzegania nowego prawa.

Jak powiedziała w środę odpowiedzialna w barcelońskim ratuszu za urbanistykę Janet Sanz, aby skutecznie wyegzekwować nowe przepisy, rząd Katalonii będzie musiał przeprowadzić szereg inspekcji. Zaznaczyła, że istnieje ryzyko, że wielu właścicieli mieszkań może nawet nie wiedzieć o zakazie udostępniania ich turystom.

Według obowiązujących od środy przepisów zakaz ten będzie obowiązywał do sierpnia 2021 r. Później rząd Katalonii ma podjąć dalsze decyzje.

Zgodnie z nowym prawem przez najbliższy rok zostaną również zakazane na terenie Barcelony prace budowlane służące adaptowaniu obiektów mieszkalnych na lokale noclegowe dla turystów.

Wydawany w Katalonii dziennik “La Vanguardia” szacuje, że w stolicy Katalonii jest około 9000 mieszkań, w których przyjmowani byli dotychczas turyści. Około 3000 z nich, według gazety, mogło dotychczas działać w sposób nielegalny. (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
tergal
Hotele i pensjonaty w Barcelonie stoją niemal puste - ot i cały powód tego zakazu.
tindala
Oprócz uciążliwości dla mieszkańców ( mocz + hałas+ rzygi) ( przykłady ze Starówki Krakowskiej i Warszawskiej) dodatkowo B&B nakręca cenę najmu długoterminowego.
tergal
Co konkretnie mają "mocz + hałas+ rzygi" do wynajmu mieszkań? Mylisz tu chyba wynajem z agencjami :)
fortidude odpowiada tergal
Nie, mieszkania airbnb bywają wynajmowane w celu organizacji imprezy. Mimo, że i regulamin i właściciel tego zakazuje - to nikt nie jest wstanie pilnować tego.

Mieszkanie obok mieszkania AirBNB bliżej centrum (obojętnie jakiego miasta) to proszenie się o kłopoty weekendami.
tergal odpowiada fortidude
Amigo, znacznie większym problemem w Barcelonie są bardzo liczni 'uchodźcy' :)
exio
W Polsce też powinni to zrobić bo podobna sytuacja gdzie blok mieszkalny powoli zamienia się w melinę. Tym bardziej, że właściciele mieszkań i tak nie stracą bo będą mieli te swoje mityczne 8% zwrotu bo u nas to tylko ceny rosną i rosnąć mają. Każdy będzie zadowolony...
exio odpowiada (usunięty)
Nikt mnie nie nakręcał za to Ciebie chyba nakręca nienawiść i emocje. Radze przystopować i odnosić się z szacunkiem do drugiej osoby bo jeżeli ktoś ma inne spojrzenie na sprawę to nie jest to powód do wyzywania drugiej osoby.
ameba1
Spokojnie. Akurat bardzo dobrze, że nie będzie mieszkań na doby. W trójmieście dla zwykłego mieszkańca to straszna męczarnia. Dzisiaj rano idę po chlebek i już stoją na piętrze z walizami do jednego z "apartamentów". Są hotele, kościoły, burdele, restauracje itd. Każde ma swoje przeznaczenie. A tymczasem Spokojnie. Akurat bardzo dobrze, że nie będzie mieszkań na doby. W trójmieście dla zwykłego mieszkańca to straszna męczarnia. Dzisiaj rano idę po chlebek i już stoją na piętrze z walizami do jednego z "apartamentów". Są hotele, kościoły, burdele, restauracje itd. Każde ma swoje przeznaczenie. A tymczasem w zwykłym mieszkaniu najlepiej żeby można było robić co dusza zapragnie. Rozumiem, że to jest czyjaś własność i, że chciałby robić co mu się podoba, ale tymczasem niszczy spokój mieszkańców. Życie w społeczeństwie to niestety, ale godzenie się z faktem, że dookoła żyją inni ludzie.

To nie jest komuna, ale zwykła przyzwoitość. Dlatego też i miasta mają okręgi przemysłowe i mieszkalne. Są pewne zasady i tyle.
mknowak
Zasada jest taka że jest to lokal mieszkalny a kto tam mieszka to nie Twoja sprawa jeśli nie zakłóca Twojego spokoju. Pozdrów pijaną rodzinkę z kuratorem, studentów lub pieska szczekającego pół dnia bo nie ma właściciela....
Polecam hotele 4-5 gwiazdkowe na które stać przecież każdego Polaka.
Każdego obywatela
Zasada jest taka że jest to lokal mieszkalny a kto tam mieszka to nie Twoja sprawa jeśli nie zakłóca Twojego spokoju. Pozdrów pijaną rodzinkę z kuratorem, studentów lub pieska szczekającego pół dnia bo nie ma właściciela....
Polecam hotele 4-5 gwiazdkowe na które stać przecież każdego Polaka.
Każdego obywatela obowiązuje przyzwoite i zgodnie z prawem zachowanie może zacznijmy to egzekwować.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki