REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Urzędy wróciły do pracy i obsługują obywateli

2020-04-22 08:40, akt.2020-04-22 12:20
publikacja
2020-04-22 08:40
aktualizacja
2020-04-22 12:20

Od środy do urzędów administracji publicznej wróciła część zadań związanych z obsługą obywateli, którą zamrożono w związku z epidemią koronawirusa. To efekt poprawki do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

W poniedziałek rozpoczął się pierwszy etap odchodzenia od restrykcji wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Etap ten uwzględnia m.in. możliwość korzystania z lasów, terenów zielonych i bulwarów; nowe przepisy uzależniają liczbę osób w sklepach i kościołach od powierzchni budynków.

Zgodnie z poprawką do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem od środy więcej zadań związanych z obsługą obywateli wykonują urzędy. Ma się to odbywać przy zachowaniu wysokich wymogów sanitarnych.

Znowu odbierzesz prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Jeszcze do wtorku, w związku z pandemią koronawirusa, nie wszystkie wydziały komunikacji pracowały w normalnym trybie. Mieszkańcy wielu miast i powiatów nie mieli możliwości zarejestrowania auta lub odebrania prawa jazdy. Działo się tak, ponieważ urzędy mogły ograniczać swoją działalność do odwołania.

Jak jednak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia, od teraz „nie może podlegać ograniczeniu wykonywanie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom”. W przypadku wydziałów magistratów i starostw powiatowych zajmujących się sprawami kierowców mowa właśnie o wydawaniu dowodów rejestracyjnych, praw jazdy i innych dokumentów komunikacyjnych.

Co ważne, rozporządzenie nie nakazuje przeprowadzania wszystkich procedur bezpośrednio w urzędach. „Wykonywanie tych zadań może być realizowane przez urząd w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów” – głosi rozporządzenie. Mowa tu m.in. o telefonicznym umawianiu wizyt na konkretne godziny lub skrzynkach podawczych przeznaczonych do składania i odbioru dokumentów.

– To bardzo ważny zapis prawny, bo od kilku tygodni apelujemy do władz centralnych i samorządowych, aby uporządkować ten problem. Klienci, i przedsiębiorcy w każdym miejscu w Polsce muszą mieć możliwość zakupu i rejestracji nowych i używanych pojazdów. Dostępność rejestracji z tygodnia na tydzień się poprawiała, ale ciągle były jednak starostwa powiatowe, które tego nie robiły albo wpisywały do swoich baz danych tylko wybrane grupy pojazdów. Teraz wszystkie starostwa w Polsce będą musiały stworzyć model organizacyjny dostępny tak dla obywateli, jak i profesjonalistów – mówi Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Niedziałające w ogóle lub w niepełnym trybie wydziały komunikacji, to oprócz ograniczonej aktywności Polaków jeden z czynników wpływających na fatalne wyniki sprzedażowe zarówno salonów samochodowych, jak i komisów aut używanych.

Pierwsze efekty pandemii koronawirusa na rynku nowych i używanych aut w Polsce były widoczne już w marcu. Wówczas sprzedaż nowych i używanych aut osobowych w Polsce spadła względem marca 2019 r. o 40 proc. Jeszcze gorsze wyniki przyniosła pierwsza dekada kwietnia, kiedy to Polacy zarejestrowali 5557 nowych samochodów osobowych – o 64 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Jeszcze większy kryzys dotknął import aut używanych do Polski, który w pierwszej dekadzie kwietnia 2020 r. był o blisko 72 proc. niższy w relacji do analogicznego okresu 2019 r. Pomiędzy 1 a 10 kwietnia do Polski przywieziono 9667 samochodów. Dziennie było to średnio 1208 egzemplarzy. Dla porównania, średnia dla marca wyniosła 2376 auta, z kolei w lutym z zagranicy do Polski przywożono dziennie średnio 4096 pojazdy.

Dowody osobiste, pozwolenia na budowę czy decyzje z zakresu ochrony środowiska

Chodzi o zadania związane z rejestracją stanu cywilnego; ewidencją ludności i dowodami osobistymi; pomocą społeczną; świadczeniem usług komunalnych; działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2; wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych.

Również od środy urzędy wykonują więcej zadań związanych ze sprawami z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej, w tym dotyczące decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydawanych na podstawie umowy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Urzędy zajmują się również wydawaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, czy sprawami dotyczącymi sprzeciwu do zgłoszenia robót budowlanych lub decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wydawanych na podstawie ustawy Prawo budowlane.

Wydawane są również decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a także decyzje o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej oraz decyzje z zakresu ochrony środowiska, w tym zezwalające na usunięcie drzew lub krzewów.

BPL/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
loool
Dziwne, większość firm jednak pracuje i a nie pracuję tylko te które nie mogą albo nie mają zleceń. Jednak z własnej woli żadna z nich się nie zamknęła. Natomiast urzędnik nie może pracować. Z innej gliny ulepiony? Czy po prostu na państwowym wszystko wszystkim wisi ??
nostsherlock
Może i nie może pracować, ale wypłata chyba dostaje co?
peluquero
Jak podkreśla Danuta Hus, redukcje wynagrodzenia w pierwszej kolejności powinny objąć wysokiej rangi urzędników, a nie zwykłych pracowników. Ci zarabiają skromniej. Średnia płaca wśród urzędników cywilnych policji to obecnie (już po podwyżkach) 3200 zł brutto. Dla przykładu przeciętne zarobki w kancelarii premiera Jak podkreśla Danuta Hus, redukcje wynagrodzenia w pierwszej kolejności powinny objąć wysokiej rangi urzędników, a nie zwykłych pracowników. Ci zarabiają skromniej. Średnia płaca wśród urzędników cywilnych policji to obecnie (już po podwyżkach) 3200 zł brutto. Dla przykładu przeciętne zarobki w kancelarii premiera i ministerstwach to 9049 zł brutto, w urzędach centralnych - 6920 zł brutto, a w administracji skarbowej - 6785 zł brutto.
sammler
Jak pokazały ostatnie tygodnie, większość urzędników wykonuje prace całkowicie zbędne. To minimum niezbędne dla funkcjonowania państwa, da się załatwić przez internet.
antek10
Są komputery, jest internet. To po co chodzenie do urzędów? Czy naprawdę to takie trudne aby wszystko zorganizować online?
cyklonb
No to niezła kicha u nas jest na życzenie władzy.Wiecie że i dlaczego mecze piłkarskie są rozgrywane w Tadżykistanie i na Białorusi a u na nie, bo 2500 lat temu Słowianie : Polacy, Białorusini ( ich protoplaści Wiatycze i Radymicze pochodzą z Polski) a także Tadżykowie (pers. Nieturcy) są ze sobą spokrewnieni haplogrupa No to niezła kicha u nas jest na życzenie władzy.Wiecie że i dlaczego mecze piłkarskie są rozgrywane w Tadżykistanie i na Białorusi a u na nie, bo 2500 lat temu Słowianie : Polacy, Białorusini ( ich protoplaści Wiatycze i Radymicze pochodzą z Polski) a także Tadżykowie (pers. Nieturcy) są ze sobą spokrewnieni haplogrupa R1a1 - rozdzieliliśmy się 2500 lat temu a pochodzimy z terenu zhellenizowanego wówczas królestw Bactrian i Sangrida. Po prostu my nie chorujemy na tego wirusa o czym oni wiedzą a u nas w Polsce z powodu śmierci kilku starych rzydóf wybuchła panika i demoluje się nam kraj, uniemożliwia zarobkowani, planowe leczenie w tym operacyjne, wypoczynek, podróżowanie...
czerwony_wiewior
Ja tam nie wiem, ale np we Wrocławiu urzędy działały cały czas, przynajmniej w zakresie dowodów osobistych, praw jazdy czy rejestracji samochodów. Nie było przecież żadnych rządowych ograniczeń w tym zakresie, a decyzje o zamknięciu wynikały jedynie z rozporządzeń lokalnych kacyków
kondor_plus
Przed wyborami wszystko będzie a siłę "odmrażane". A każda informacja o jakimś "zarażającym listonoszu" będą natychmiast wyciszane, albo dementowane jakimś populistycznym "choroby współistniejące".
Do wyborów wszystko będzie jak na słonecznej plaży.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki