REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Unijny pakiet mobilności – kierowca delegowany czy już nie? Jest projekt ustawy

2022-04-24 10:00
publikacja
2022-04-24 10:00
Unijny pakiet mobilności  – kierowca delegowany czy już nie? Jest projekt ustawy
Unijny pakiet mobilności  – kierowca delegowany czy już nie? Jest projekt ustawy
fot. Rauf_Karimov / / Shutterstock

Za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie się uważać m.in. takiego, który wykonuje przejazd tranzytem - zakłada projekt ustawy o delegowaniu kierowców w sektorze transportu drogowego, który został skierowany do konsultacji publicznych.

Projekt ustawy o delegowaniu kierowców w sektorze transportu drogowego został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

"Zakres stosowania projektowanej ustawy jest ponadto doprecyzowany przez wskazanie wyłączeń niektórych rodzajów przewozu drogowego. W konsekwencji za kierowcę delegowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie się uważać m.in. kierowcy, który: wykonuje przejazd tranzytem; wykonuje przewóz dwustronny rzeczy lub przewóz dwustronny osób; w trakcie przewozu dwustronnego rzeczy wykonuje dodatkowo jedną czynność załadunku rzeczy lub rozładunku rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, przez które przejeżdża, pod warunkiem, że załadunek rzeczy i rozładunek rzeczy nie jest wykonywany na terytorium tego samego państwa" - napisano w uzasadnieniu.

Dodano, że za kierowcę delegowanego nie będzie się też uważać kierowcy, który "po przewozie dwustronnym rzeczy, który rozpoczęto w państwie członkowskim siedziby i w czasie którego nie wykonano żadnej dodatkowej czynności załadunku rzeczy lub rozładunku rzeczy, następnie wykonuje przewóz dwustronny rzeczy do państwa członkowskiego siedziby, podczas którego wykonuje dodatkowo maksymalnie dwie czynności załadunku rzeczy lub rozładunku rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, przez które przejeżdża, pod warunkiem że dodatkowe czynności załadunku rzeczy i rozładunku rzeczy nie są wykonywane na terytorium tego samego państwa".

Jak wskazano, potrzeba wydania projektowanej ustawy o delegowaniu kierowców w sektorze transportu drogowego wynika z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów unijnej dyrektywy, która stanowi jeden z elementów tzw. pakietu mobilności.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Pakiet mobilności - przepisy dotyczące przewoźników

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki