REKLAMA

Można zapłacić niższy PIT. Sprawdź, z jakich ulg podatkowych skorzystać

Dominika Florek2022-02-17 06:00, akt.2022-04-20 12:24redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-02-17 06:00
aktualizacja
2022-04-20 12:24
Można zapłacić niższy PIT. Sprawdź, z jakich ulg podatkowych skorzystać
Można zapłacić niższy PIT. Sprawdź, z jakich ulg podatkowych skorzystać
fot. Orso / / Shutterstock

Ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna, ulga dla młodych czy odliczenie z tytułu oddawania krwi lub osocza? Podatnicy mogą znacząco zmniejszyć wysokość podatku dochodowego do zapłacenia. Przypominamy, z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT za 2021 r. 

Sezon rozliczeń podatkowych właśnie się rozpoczął. Od 15 lutego wystartowała (nie bez problemów) rządowa usługa "Twój e-PIT" umożliwiająca rozliczenie rocznego zeznana online. Podatnicy mogą skorzystać również z darmowych programów komercyjnych i z ich pomocą rozliczyć PIT. Formularz podatkowy można także złożyć w formie papierowej we właściwym urzędzie skarbowym. Niezależnie od wybranej formy czas na złożenie deklaracji podatkowej mija 2 maja 2022 r. 

Ulga podatkowa 2021

Ulgi podatkowe i odliczenia w PIT dzieli się na grupę tych, które uszczuplają wysokość dochodu (odliczenia od dochodu) oraz odliczane od podatku. Przepisy podatkowe przewidują krótszą listę w tej drugiej kategorii. Od dochodu można odliczyć następujące ulgi:

Ustawodawca przewidział zdecydowanie więcej ulg podatkowych, które mogą być odliczone od podatku dochodowego – pod warunkiem, że spełnione zostały założenia dotyczące stosowania poszczególnych z nich. Przed wysłaniem PIT warto sprawdzić, czy kwota podatku do zapłaty nie może być pomniejszone o dostępne odliczenia tj.:

 • ulga na internet,
 • ulga dla młodych,
 • ulga na IKZE,
 • ulga za darowiznę,
 • ulga rehabilitacyjna,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • ulga na nowe technologie,
 • ulga na leki,
 • ulga odsetkowa,
 • ulga covidowa,
 • ulga dla krwiodawców.

Ulga na dziecko

Jedną z najbardziej znanych odliczeń jest tzw. ulga prorodzinna. Rodzice mogą odliczyć od 1112,04 zł do 2700 zł na dziecko - w zależności od liczby pociech. Najniższa kwota tj. 1112,04 zł obowiązuje na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie ulga wynosi już 2000,04 zł, natomiast przy czwartym i kolejnych to 2700 zł. Warunkiem odliczenia jest nieprzekroczenie kryteria dochodowego, które wynosi 112 tys. na rodziców, czyli 56 tys. zł w przypadku samotnej matki lub ojca. Limit obowiązuje wyłącznie w przypadku jedynaków.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ulga na internet

Podatnicy mogą skorzystać także z ulgi na internet. W tym przypadku można zyskać odliczenie w wysokości 760 zł w skali roku. Ulgę można zastosować wyłącznie w ciągu dwóch następujących po sobie lat. Osoba korzystająca z odliczenia musi zachować dokumenty np. faktury potwierdzające płatności za łączne internetowe. W artykule pt. "Nawet 1520 zł ulgi internetowej dla małżonków" opisane zostały szczegóły dotyczące rozliczania. 

Ulga dla młodych

Kolejne odliczenie przeznaczone jest do wąskiej grupy podatników - pracowników osiągających dochody w ramach umowy o pracę oraz umowy zlecenia, które nie ukończyły 26. roku życia. Z ulgi dla młodych skorzystają także osoby, które otrzymują przychody z tytułu odbywania praktyki lub stażu studenckiego. Dodatkowo uldze dla młodych podlegają także przychody uzyskiwane od stycznia do grudnia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł. Nadwyżka powyżej tej sumy będzie rozliczana zgodnie z obowiązującymi zasadami. 

Ulga rehabilitacyjna i na lekarstwa

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych przez osobę z niepełnosprawnościami lub opiekunowie. Podatnicy mogą w ramach ulgi odliczyć m.in. wydatki na rehabilitację, sprzęt, transport, leki, zabiegi lecznicze oraz środki higieny (np. pieluchomajtki czy podkłady). Więcej informacji na temat ulgi znaleźć można w artykule "Wydatki na cele rehabilitacyjne do rozliczenia w PIT. Sprawdź limity ulgi".

Ulga rehabilitacyjna to także możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakupów leków. Od podatku dochodowego można odliczyć sumę poniesioną na wykupienie niezbędnych lekarstw, która miesięcznie przekracza 100 zł. Przykładowo: jeżeli miesięcznie koszt zakupu leków wynoszą 250 zł to podatnik może odliczyć w ramach ulgi 150 zł. Z odliczenia korzysta się wyłącznie, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba z niepełnosprawnościami powinna stosować określone lekarstwa.

Ulga termomodernizacyjna

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogą właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych, także tych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Maksymalnie odliczyć można 53 tys. zł w ciągu sześciu lat od poniesienia pierwszego wydatku. Limit ulgi uwzględniany jest na jednego podatnika. W związku z tym małżonkowie łącznie mogą odliczyć 106 tys. zł. Szczegółowe informacje na temat stosowania odliczenia zawarte zostały w artykule pt. "PIT 2021. Nawet 106 tys. zł ulgi termomodernizacyjnej dla małżonków".

Ulga na IKZE

Oszczędzanie środków na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), oprócz wymiernych korzyści w postaci dodatkowych pieniędzy na emeryturze, uprawnia do skorzystania z ulgi podatkowej w rocznym zeznaniu PIT. Szczegółowe informacje na temat stosowania odliczenia, rocznych limitów w korzystaniu oraz sposób ujęcia ulgi w rozliczeniu podatkowym znaleźć można w artykule pt. "Ulga IKZE w PIT. Jak rozliczyć? Kto może skorzystać?". 

Ulgi covidowe

Kolejną, nową grupę odliczeń od podatku dochodowego stanowią tzw. ulgi covidowe. Ustawodawca wprowadził je wraz z początkiem pandemii COVID-19. Skorzystać z niej mogą m.in. ozdrowieńcy, którzy oddali osocze oraz darczyńcy przekazujący środki na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Więcej informacji na temat ulg covidowych dostępnych jest w artykule pt. "Ulgi covidowe w PIT. Oddałeś osocze czy przekazałeś darowiznę – sprawdź, jak zmniejszyć podatek".

Ulga abolicyjna

"Uzyskujesz dochody za granicą Polski? Skorzystaj z ulgi abolicyjnej" w rocznym rozliczeniu podatkowym za 2021 r. Z odliczenia mogą skorzystać pracownicy mieszkający na stale w Polsce i uzyskujący dochody zagraniczne. Istotą ulgi abolicyjnej jest zmniejszenie różnic w opodatkowaniu podatkiem dochodowym zagranicznych dochodów rozliczanych zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia i metodą wyłączenia z progresją. 

Ustawa PIT przewiduje zamknięty katalog dochodów objętych ulgą abolicyjną. Odliczenie ma zastosowanie do dochodów osiąganych za granicą, czyli ze źródeł położonych poza terytorium Polski i podlegających rozliczeniu zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, o której mowa w art. 27 ust. 9 i 9a ustawy PIT. 

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Komentarze (4)

dodaj komentarz
julia21
Informacje zawarte w artykule są niekompletne i nie wyjaśniają wielu zawiłości co do stosowania ulg. Artykuł zaliczony, pieniądze skasowane, a reszta niech sobie radzi sama. Żenada. Ręce i nogi opadają.
gerth
Autor nie korzysta to nie chciało mu się szukać.
wikaam
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki