REKLAMA
WEBINAR

Ulga dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci

2022-01-11 06:00, akt.2023-01-09 12:12
publikacja
2022-01-11 06:00
aktualizacja
2023-01-09 12:12

Ulga dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci w ciągu 2022 r. była zmieniana dwa razy. Na początku roku resort finansów zlikwidował możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem i wprowadził tzw. ulgę dla samotnego rodzica w wysokości 1500 zł dla każdej osoby samodzielnie wychowującej swoją pociechę. Nowe rozwiązanie było niekorzystne dla osób zarabiających powyżej 9,1 tys. zł brutto miesięcznie. Po negatywnym przyjęciu, Ministerstwo Finansów przywróciło wspólne rozliczenie.

Ulga dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci
Ulga dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci
fot. Krzysztof Pacula / / FORUM

Rok 2022 obfitował w zmiany przepisów podatkowych. Jedną z nich było wprowadzenie w styczniu ulgi dla samotnego rodzica oraz zlikwidowanie jej w lipcu br. Tym samym rodzice samodzielnie wychowujący dzieci ponownie mogą korzystać z opcji rozliczenia wspólnego z dzieckiem. 

Zmiany dla samotnych rodziców

Samodzielna matka lub ojciec do końca 2021 r. mogli skorzystać z dodatkowej ulgi na dziecko w PIT. Polegała ona na wspólnym rozliczeniu podatkowym z pociechą. W praktyce polegało to na podzieleniu dochodów rodzica samodzielnie wychowującego dziecko przez dwa i na tej podstawie obliczeniu podatku do zapłaty przy wykorzystaniu odpowiednich przepisów. "Polski ład" wprowadził nową ulgę dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. Od 1 stycznia 2022 r. każda taka osoba miała otrzymać 1500 zł niezależnie od wysokości dochodu. Według wyliczeń, na takiej zmianie najwięcej straciłyby osoby zarabiające powyżej 9,1 tys. zł brutto miesięcznie.

Ulga dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci

"Polski ład wprowadza nową ulgę dla samodzielnych rodziców w wysokości 1500 zł. Nowa ulga sumuje się z dotychczasową ulgą na dzieci - dla wszystkich rodziców, co oznacza, że samotni od dochodów powyżej 30 tys. zł zapłacą podatek pomniejszony o ponad 2600 zł (1500+1100)" – napisała na Twitterze Barbara Socha.

Do tej pory podatek dochodowy osoby samotnie wychowującej dziecko był obliczany jako dwukrotność podatku liczonego od połowy dochodów. W związku ze wzrostem kwoty wolnej od podatku od 2022 roku ta zasada została zmieniona i zastąpiona ulgą na dziecko dla rodziców samotnie je wychowujących w kwocie 1500 zł. Otrzyma ją każda uprawniona osoba bez względu na wysokość dochodu.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

– Zastępując wspólne rozliczenie zwykłym odliczeniem od podatku, wprowadziliśmy rozwiązanie prostsze, niewiążące się z koniecznością dokonywania skomplikowanych wyliczeń, a jednocześnie korzystne dla znacznej większości osób, które z niego korzystały – mówił Jan Sarnowski, wiceminister finansów podczas sobotniej konferencji prasowej.

"Polski ład" – kto straci na nowej uldze?

Wiceminister wskazuje, że większość osób zyska na wprowadzeniu nowej ulgi dla samotnych rodziców, ale są również podatnicy, którzy stracą. Należą do nich osoby zarabiające powyżej 9,1 tys. zł brutto miesięcznie, czyli około 6,4 tys. zł "na rękę". Nowa ulga przyniesie niższą korzyść podatkową. Stosując poprzednie wyliczenia, rodzice samotnie wychowujący dziecko mogliby zmniejszyć obciążenie publiczno-prawne o około 300 zł miesięcznie więcej niż obecnie – podaje portal 300gospodarka.pl.

– Dotychczasowe przepisy umożliwiały wspólne rozliczenie podatkowe dla samotnych rodziców z dzieckiem. W praktyce oznaczało to, że dochody samotnej matki lub ojca osięgnięte w danym roku podatkowym dzielono przez dwa, kolejno wyliczano podatek dochodowy (stosując odpowiednie przepisy) oraz przemnażano uzyskaną sumę przez dwa. Wprowadzenie nowej ulgi podatkowej w wysokości 1500 zł, zamiast wspólnego rozliczenia, wpłynie niekorzystnie na sytuację samotnych rodziców, którzy mają wyższe zarobki. Im wyższy dochód, tym wyższa strata. Trudno określić, ile dokładnie osób skorzysta, a ile straci, ponieważ różnice pomiędzy wysokością wynagrodzeń rodziców samotnie wychowujących dzieci są spore – skomentowała księgowa z jednego z biur rachunkowych we Wrocławiu w rozmowie z Bankier.pl.

Nowy kształt ulgi dla samotnych rodziców a dochody dziecka

Obecnie rodzic samodzielnie wychowujący dziecko może ponownie, od stycznia 2023 r., skorzystać z rozliczenia wspólnego. Ministerstwo Finansów przywróciło ulgę. Jednak nie w takim samym kształcie, w jakim funkcjonowała przed "Polskim ładem". Zmianie uległ limit dochodów dziecka - zwiększył się z 3089 zł rocznie do 12-krotność kwoty renty socjalnej, czyli do 16 061,28 zł rocznie (aktualnie miesięczna wysokość renty socjalnej wynosi 1338,44 zł brutto). W praktyce oznacza to, że samotni rodzice mogą rozliczyć się wspólnie ze swoją pociechą, jeżeli jej roczne dochody nie przekraczają 16 061,28 zł. 

Dodatkowo warto pamiętać, że osoba samotnie wychowująca dziecko może skorzystać ze wspólnego rozliczenia, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskało ono dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej, podlegających opodatkowaniu według tzw. skali podatkowej (na zasadach ogólnych) lub 19 proc. podatkiem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) oraz pochodnych instrumentów podatkowych. 

Dodatkowo ze wspólnego rozliczenia, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, nie mogą skorzystać osoby, których dziecko uzyskało przychody zwolnione z opodatkowania z tytułu stosunku pracy, praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego, lub przychody zwolnione od podatku w ramach tzw. ulgi dla młodych i ulgi na powrót (do 16 061,28 zł).

Rodzic samotnie wychowujący dziecko

Z opcji wspólnego rozliczenia skorzystać mogą rodzice dzieci małoletnich, pełnoletnich, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, oraz pełnoletnich do ukończenia 25. r. ż., uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innym państwie - pod warunkiem, że w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub z kapitałów pieniężnych,- łącznie nieprzekraczających wysokości dwunastokrotności renty socjalnej.

 Wspólne rozliczenie przysługuje rodzicom podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, rozliczających się według skali podatkowej i będącymi:

  • panną lub kawalerem,
  • wdową lub wdowcem,
  • rozwódką lub rozwodnikiem,
  • osobą, w stosunku do której orzeczono separację (w rozumieniu odrębnych przepisów),
  • osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Osoba samodzielnie wychowująca dziecko będzie mogła rozliczyć się za rok 2022 r. stosując identyczne zasady jak w zeznaniu podatkowym za 2021 r. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki