REKLAMA

Kończy się czas na rozliczenie przychodów z najmu prywatnego

2022-02-21 06:00
publikacja
2022-02-21 06:00

Zbliża się ostateczny termin na złożenie PIT-28 przez osoby, które uzyskują przychody z tytułu najmu prywatnego i wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania. Podatnicy mają czas do końca lutego 2022 r.

Kończy się czas na rozliczenie przychodów z najmu prywatnego
Kończy się czas na rozliczenie przychodów z najmu prywatnego
fot. Zbigniew Guzowski / / Shutterstock
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Osoby otrzymujące przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (czyli z tzw. najmu prywatnego) mają czas do 28 lutego 2022 r. na złożenie PIT-28. Mogą zrobić to online za pośrednictwem rządowej usługi "Twój e-PIT" lub programu komercyjnego. PIT można także przekazać do właściwego urzędu skarbowego listownie lub osobiście.

PIT-28 od najmu

Kwota "podatku z najmu prywatnego" uzależniona jest od łącznej wysokości przychodów, które z tego tytułu otrzymał podatnik w ciągu poprzedniego roku. Stawka ryczałtu ewidencjonowanego wynosi odpowiednio:

  • 8,5 proc. przychodów do kwoty 100 tys. zł.,
  • 12,5 proc. przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł.

Przy wypełnianiu formularza podatkowego warto pamiętać, że osoby rozliczające się na PIT-28 mają możliwość przekazania 1 proc. podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). W tym celu w deklaracji podatkowej należy wskazać wybraną instytucję, do której mają trafić środki pieniężne oraz jej nr KRS.

Przychody z najmu a skala podatkowa

Przychody z tytułu najmu mieszkania, działki lub umowy o podobnym charakterze można także rozliczyć korzystając ze skali podatkowej - 17 proc. lub 32 proc. W takim przypadku podatek należny od dochodów z najmu prywatnego opodatkowanych na zasadach ogólnych podatnik wykaże w zeznaniu PIT- 36 i wpłaci w kwocie, która wynika z tego zeznania. 

Reklama

Polski ład a podatek do najmu prywatnego

Od 1 stycznia 2023 r. w życie wejdą nowe przepisy dotyczące opodatkowania przychodów z najmu prywatnego. Na ich podstawie jedyną dopuszczalną formą będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pierwotnie planowano, że nastąpi to już 1 stycznia 2022, jednak datę zmieniono w trakcie prac parlamentarnych. Na mocy przepisu przejściowego podatnicy, którzy osiągną przychód od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. z najmu prywatnego mogą zatem stosować formy opodatkowania obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 roku, przypomina Ministerstwo Finansów.

DF

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wikaam
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki