REKLAMA

"Narodowa" zbiórka na odbudowę Pałacu Saskiego porażką? Zebrano 0,006% sumy

2022-10-10 10:20, akt.2022-10-10 17:08
publikacja
2022-10-10 10:20
aktualizacja
2022-10-10 17:08

Polacy przekazali 150 tys. zł na odbudowę Pałacu Saskiego. Darowizny można było przekazywać bezpośrednio w rocznej deklaracji PIT. Z tej możliwości skorzystało... 95 osób – podaje Wirtualna Polska.

"Narodowa" zbiórka na odbudowę Pałacu Saskiego porażką? Zebrano 0,006% sumy
"Narodowa" zbiórka na odbudowę Pałacu Saskiego porażką? Zebrano 0,006% sumy
fot. Artur Gajdzinski / / FORUM

Darowiznę na "cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie" można było przekazać bezpośrednio w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego. Rząd przygotował specjalną rubrykę w formularzach PIT dla podatników rozliczających się według skali podatkowej (na tzw. zasadach ogólnych). Z opcji przekazania darowizny m.in. na odbudowę Pałacu Saskiego skorzystało... 95 osób, które dokonało odliczenia darowizny na łączną kwotę 150 tysięcy zł w rocznym zeznaniu PIT za 2021 rok, podało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie Wirtualnej Polski.

Darowizna na Pałac Saski 

Budżet inwestycji oszacowano na poziomie 2,5 mld zł, wskazywał w maju Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski oraz dodał, że "ostateczny koszt poznamy oczywiście po wyłonieniu generalnego wykonawcy". Oznacza to, że w ramach "narodowej" zbiórki za pośrednictwem PIT zebrano 0,006% sumy potrzebnej na odbudowę Pałacu Saskiego.

Kwota przekazana przez podatników nie pokrywa kosztów kampanii promocyjnej narodowej zbiórki na Pałac Saski. Według doniesień Wirtualnej Polski akcja miała pochłonąć 3,2 mln zł. Informację dementuje spółka Pałac Saski w oświadczeniu Jana Edmunda Kowalskiego, który podkreśla, że "nigdy nie były prowadzone żadne działania promocyjne ani informacyjne, dotyczące możliwości odliczenia od dochodu darowizny na odbudowę Pałacu".

Pałac Saski powstał w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna i w kolejnych wiekach był wielokrotnie przebudowywany. W okresie II Rzeczypospolitej stanowił siedzibę Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla mieścił centralę MSZ. Pałac Saski został praktycznie całkowicie zniszczony przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. Jedyną pozostałością po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

fot. Joanna Borowska / FORUM

DF

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (25)

dodaj komentarz
prezestak
Wyborca PiS jest od brania a nie dawania
kaszankanamaxa
Ile poszło przez rok na funkcjonowanie, pensje oraz inne wydatki dla zarządu spółki Pałac Saski? Pisząc krótko i zwięźle: na ile ograbili kraj?
prkosz1974
Od tego trzeba zacząć że to nie jest Pałac Saski. To co pis chce odbudować to kamienicę rosyjskiego kupca Skwarcowa. I na tym powinna się zakończyć. A z drugiej strony pis tak nie lubi rosji i wszystkiego co rosyjskie a tutaj odbudowa pełną parą. I to czegoś co zostało zbudowane dla carskiego kupca. Ciekawe
zenonn
"Często spotykamy się z zarzutami przeciwników odbudowy pałacu Saskiego, że chcemy doprowadzić do odbudowy kamienicy Jana Skwarcowa, a nie pałacu Saskiego."

https://saski2018.pl/2013/03/12/palac-saski-czy-kamienica-skwarcowa-2/

"Zespół budynków Skwarcowa oddany został do użytku w 1842 r. Wynajem pomieszczeń
"Często spotykamy się z zarzutami przeciwników odbudowy pałacu Saskiego, że chcemy doprowadzić do odbudowy kamienicy Jana Skwarcowa, a nie pałacu Saskiego."

https://saski2018.pl/2013/03/12/palac-saski-czy-kamienica-skwarcowa-2/

"Zespół budynków Skwarcowa oddany został do użytku w 1842 r. Wynajem pomieszczeń wyraźnie nie spełniał oczekiwań spadkobiorców inwestora, toteż w 1862 r. budowla została sprzedana rosyjskiemu Skarbowi Państwa, który w 1863 r. przekazał ją wojsku. W „Domu Skwarcowa” ulokowano dowództwo i sztab utworzonego rok wcześniej (1862) Warszawskiego Okręgu Wojennego (WOW). Obiekt był w użytkowaniu rosyjskiego wojska do 1915 r. (łącznie 52 lata), Wojsko Polskie administrowało gmachem od 1918 r. do 1939"

https://www.passa.waw.pl/artykul/palac-saski-czy-ruski,5758?ref=1
msp
Niech się Sasin zrzuci , nachapał się zdrowo! Widzieliście film Wielka woda o powodzi we Wrocławiu 1997 … odnoszę wrażenie, ze nic się nie zmieniło : ludzie , władza , zero - ZERO odpowiedzialności. Teraz tez przyjdzie wielka fala i stawiam kasę nikt - NIKT nie odpowie za nic !! Jak za p… Cov nieukończenie tylu ludzi w szpitalach Niech się Sasin zrzuci , nachapał się zdrowo! Widzieliście film Wielka woda o powodzi we Wrocławiu 1997 … odnoszę wrażenie, ze nic się nie zmieniło : ludzie , władza , zero - ZERO odpowiedzialności. Teraz tez przyjdzie wielka fala i stawiam kasę nikt - NIKT nie odpowie za nic !! Jak za p… Cov nieukończenie tylu ludzi w szpitalach !tosiesamokomentuje
@placzekgrzegorz
❌ W Parlamencie Europejskim powstała Komisja badająca potencjalne nadużycia dot. zakupu szXXepionek, która wezwała szefa
@pfizer
na przesłuchanie. Ten... odmówił.
bangladesznadwisla
typowa inwestycja dyktatorów, duża droga i nikomu niepotrzebna
pensyjki po 40 000 zł i szukanie frajerów co będą wpłacać.
finalnie zapłaci państwo czyli my
jarekzbyszek
Pałac Sasina? Spokojnie państwowe monopole zapłacą, prąd i paliwa są wystarczająco drogie.
daniel_1
Pewnie rodziny i krewni właścicieli firm budowlanych wpłacili...hhhahahah
apodedworny
Przecież ten pałac to symbol buty saskiego urzędnika Bruhla a potem rosyjskiego potentata Nie ma właściwie nic wspólnego z dziedzictwem narodowym
yypan
To dowód, że: złodziej, agentura, sowieckie podrzutki nadal zajmują miejsce finansowej elity w naszym kraju.

Powiązane: Odbudowa Pałacu Saskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki