REKLAMA

Uchodźcy mogą stracić prawo do 500+. ZUS rozpoczął kontrole

2022-06-10 06:00
publikacja
2022-06-10 06:00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął kontrole mające na celu sprawdzić, czy obywatele Ukrainy pobierający 500+ oraz ich dzieci przebywają na terenie Polski. Osoby, które wyjadą z naszego kraju na dłużej niż miesiąc, tracą prawo do pobierania świadczenia.

Uchodźcy mogą stracić prawo do 500+. ZUS rozpoczął kontrole
Uchodźcy mogą stracić prawo do 500+. ZUS rozpoczął kontrole
fot. Dominic Gwinn / / ZUMA Press

"Wracam z dziećmi na Ukrainę. Czy muszę zawieszać 500+, skoro straciłam tam pracę", "Uciekłam z dziećmi, teraz odwiozłam je z powrotem do dziadków pod Lwów, a sama wracam do Polski. Czy mogę im przelewać 500+?", "Nie ułożyło mi się w Polsce. Jadę dalej do Wielkiej Brytanii. Co mam zrobić w przypadku 500+" - takie i inne pytania stawiane są przez uchodźców z Ukrainy w punktach pomocy i portalach społecznościowych, wywołując przy tym lawinę komentarzy.

Coraz częściej pojawiły się także informację o kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który bada zasadności pobierania 500+ przez uchodźców z Ukrainy. Przypomnijmy, że program został uruchomiony dla tych, którzy przekroczyli polsko - ukraińską granicę po 23 lutym w wyniku wojny, uzyskał nr PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski nr telefonu. Włączenie uchodźców do polskiego programu wspierającego dzietność miał na celu przede wszystkim zapewnienie im zastrzyku gotówki, szczególnie biorąc pod uwagę pierwszy okres wojny, kiedy to kantory nie chciały w ogóle wymieniać hrywien, a bank PKO BP wprowadził limity.

W praktyce włączenie do programu 500+ było po prostu łatwiejsze, niż tworzenie od postaw nowego świadczenia, bo i tak rząd umowami międzynarodowymi jest zobowiązany do wsparcia uchodźców. 

Teraz urzędnicy będą starali się ustalić m.in. miejsce aktualnego zamieszkania kontrolowanej osoby oraz jej dzieci. Jak udało się ustalić redakcji Bankier.pl, takie kontrole nie są wyjątkami, bowiem Zakład rozpoczął akcję weryfikacyjną, która ma pomóc ustalić, kto nadal posiada prawo do pobierania świadczenia 500+. Do tej pory ZUS przeprowadził 12 tys. kontroli.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Kiedy uchodźca traci prawo do 500+?

– Zgodnie z polskimi przepisami wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na dłużej niż miesiąc pozbawia go prawa do legalnego pobytu w naszym kraju. A konsekwencją tego jest utrata przez niego prawa do świadczeń dla rodzin. Dotyczy to także sytuacji, kiedy uchodźcy wyjadą na zachód do krajów Unii Europejskiej – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Grzegorz Dyjak z centrali ZUS.

Dotyczy to również sytuacji, w której rodzic nadal przebywa w Polsce, ale dziecko mieszka poza granicami naszego kraju. Jednocześnie, jak podkreśla nasz rozmówca, ważne jest, aby osoby, które zamierzają wyjechać z Polski na dłużej, poinformowały o tym ZUS. Bowiem w przypadkach, w których taka osoba wyjedzie na ponad miesiąc i nadal będzie pobierać świadczenie 500+, będzie zobowiązana do jego zwrotu wraz z odsetkami.

– ZUS ma narzędzia, aby sprawdzić, czy dana osoba opuściła Polskę. Jeśli nie poinformuje ZUS i wyjedzie, a w tym czasie pobierać będzie świadczenia dla rodzin, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami – dodaje Grzegorz Dyjak.

Co więcej, biorąc pod uwagę aspiracje Ukrainy do wstąpienia do Unii Europejskiej, uchodźcy, którzy teraz korzystają bezzasadnie z pomocy polskich programów socjalnych, mogą znacząco skomplikować swoją sytuację. 

W razie wątpliwości, warto zapytać

W razie wątpliwości urzędnicy Zakładu będą mogli wezwać osobę pobierającą świadczenie do osobistego udzielenia wyjaśnień w urzędzie. Termin wyznaczony na stawienie się może wynieść nawet trzy dni. Jeżeli osoba nie stawi się w ZUS-ie lub nie udzieli wyjaśnień, może zostać wstrzymana wypłata świadczenia. Jak tłumaczy nasz rozmówca, taki obowiązek leży po stronie cudzoziemców, jak i Polaków.

Alan Bartman

Źródło:
Tematy
Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Pracodawco! Tylko dziś! -50% na ogłoszenia z kodem CYBER2023! Sprawdź

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
demeryt_69
Nie tak dawno temu Polacy przebywający w UK czy w Rajchu masowo pobierali zasiłki na dzieci, które przebywały w Polsce razem z matkami :)
chariotti
Jakim prawem w ogóle dostają 500+ ? przecież nie płacą u nas podatków !!
faramir_z_gondoru
Absurd goni absurd.
1. W jaki sposób ZUS sprawdzi, czy Ukraińcy przypadkiem nie wyjechali do Zachodniej Europy? NO JAK? Przywrócą kontrole graniczne? Jeżeli za Odrą nie podejmą pracy, to są praktycznie nie do namierzenia!
2. Jak ZUS weryfikuje, kto ile ma dzieci i czy to są jego dzieci? Imigranci nie pokazują dokumentów a my
Absurd goni absurd.
1. W jaki sposób ZUS sprawdzi, czy Ukraińcy przypadkiem nie wyjechali do Zachodniej Europy? NO JAK? Przywrócą kontrole graniczne? Jeżeli za Odrą nie podejmą pracy, to są praktycznie nie do namierzenia!
2. Jak ZUS weryfikuje, kto ile ma dzieci i czy to są jego dzieci? Imigranci nie pokazują dokumentów a my nie mamy wglądu do ukraińskich baz danych. Wierzymy na słowo?
3. Gdy Polak niesłusznie pobiera świadczenie, zwraca go wraz z odsetkami. Jak ściągniecie kary z Ukraińca? No słucham?
andriej_duda
Zaraz się okaze ze "swiadczenia " 500+ dla ukrainców są wyzsze niż te dla polaków pomimo że jest ich tu 10 x mniej podobno.

Polsza nalezy do rezusńkiej młodzieży! Polak robi, ukrainiec leży!
antek10
Idioci nami rządzą. Nie pierwszy coś spartolą. A właściwie to czego sie tkną zamieniają w G.
osiemgwiazd
Po kolejnej beznadziejnie głupiej, proinflacyjnej decyzji Kaczyńskiego i spółki, konieczna jest likwidacja 500 plus, a wzmocnienie instytucjonalnej opieki społecznej. 500 plus dawać ewentualnie tylko biedocie z dochodem na głowę poniżej minimum socjalnego.
andriej_duda
No nie wierze! wzieli się za ukrainców troche? Znaczy że się chyba im już się kasa konczy powoli, albo boją się ze im powyjeżdzają z tego ich piskiego raju nowi poddani!
loool
Czyli że jak ? Pani z ZUS pojedzie do Donbasu w kamizelce kuloodpornej szukać tego co nie zgłosił że wyjechał i prosić o to żeby zwrócił 500+ ? Z odsetkami oczywiście
no_comment
"będzie musiał oddać z odsetkami" - jasne, księżniczki z ZUS będą ścigać po stepach naciągaczy. A już ta wizja, że jak wejdą po Unii to im te nadużycia zaszkodzą bawi do łez. Jeszcze trzeba było napisać, że kradzież to grzech i pójdą do czyścica

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki