REKLAMA

Nawet milion klientów z Ukrainy w polskich bankach. Są ułatwienia dla uchodźców

Wojciech Boczoń2022-04-21 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-21 06:00
Nawet milion klientów z Ukrainy w polskich bankach. Są ułatwienia dla uchodźców
Nawet milion klientów z Ukrainy w polskich bankach. Są ułatwienia dla uchodźców
fot. Shutterstock / / Shutterstock

Polskie banki mogą już obsługiwać nawet milion klientów z Ukrainy – wynika z danych Bankier.pl. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wielu uchodźców zdecydowało się założyć rachunki w naszych bankach. Tylko od 24 lutego otworzyli oni 186 tys. rachunków w największym banku w kraju, dowiedziała się redakcja.

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, a zza naszej wschodniej granicy ruszyła fala uchodźców. Od tego dnia granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,8 miliona osób – wynika z danych Straży Granicznej. Ukraińcy decydują się szukać schronienia w Polsce i w miarę możliwości podejmują tu pracę. Decydują się też na skorzystanie z oferty polskich banków, które proponują im usługi na preferencyjnych warunkach.

Z danych Bankier.pl wynika, że to właśnie wschodni sąsiedzi są najliczniejszą grupą obcokrajowców w naszych bankach. Na koniec grudnia 2021 r. obsługiwały one 670 tys. obywateli Ukrainy. Dane te nie obejmują jednak wszystkich instytucji, bo nie wszystkie dzielą się informacjami na ten temat. Nie robi tego m.in. największy bank w kraju – PKO BP – nie wiadomo, ilu obcokrajowców ma tam konta. W innych dużych bankach, np. w Pekao czy Santanderze, liczba Ukraińców przekraczała na koniec ubiegłego roku 200 tys. osób.

PKO BP podał nam jednak informacje, ilu uchodźców otworzyło rachunki po 24 lutego. Było to 186,5 tys. osób, co stanowi 92 proc. spośród wszystkich 202,8 tys. kont założonych przez obcokrajowców w tym okresie. Na koniec 2021 roku udział obywateli Ukrainy wśród obcokrajowców obsługiwanych przez bank stanowił 79 proc. Danymi pochwalił się również Santander Bank Polska - w okresie od 24 lutego do 13 kwietnia otworzył 70 tys. kont dla Ukraińców (obsługuje ich już powyżej 270 tys.).

Bankier.pl

Można zatem zakładać, że liczba obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty polskich banków, wynosi już nawet milion osób. Banki proponują im obecnie rachunki na uproszczonych zasadach i preferencyjnych warunkach. Konta są z reguły bezpłatne i pozwalają na darmowe przesyłanie pieniędzy z i do Ukrainy. Można je też otwierać bez konieczności dostarczania standardowych dokumentów.

Jak już informowaliśmy na Bankier.pl, tylko w ostatnich dniach trzy banki anonsowały wdrożenie specjalnych rachunków dla obywateli Ukrainy – mBank, Millennium i Alior. W mBanku pojawiło się eKonto osobiste UA, które można założyć na podstawie dowodu lub paszportu ukraińskiego. W Banku Millennium potrzebny jest jeden z dokumentów: ukraiński paszport wewnętrzny, akt urodzenia, prawo jazdy, dokument stwierdzający tożsamość wystawiony przez urzędy RP lub konsulaty ukraińskie. W Aliorze do otwarcia konta, poza powiadomieniem o nadaniu numeru PESEL, potrzebne jest zdjęcie posiadacza i polski numer telefonu komórkowego.

Ukraińcy mogą otworzyć konta także w innych bankach. Są to z reguły standardowe rachunki płatnicze prowadzone na preferencyjnych warunkach (za 0 zł). Szczegółowe informacje na ten temat zawarliśmy w tekście Jak założyć konto w Polsce? Poradnik dla obywateli Ukrainy. Jest on dostępny także w języku ukraińskim pod adresem: Як відкрити рахунок у Польщі? Довідник для громадян України.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
wizytator
Teraz da się za darmo przelewy robić i konto posiadać. Jak to się stanęło się??!! A nas doją opłatami. Bardzo ciekawe.
Proponuję też dla Ukrainy nie zmieniać czasu z zimowego na letni. Przecież oni u siebie go nie zmieniają.
stachsgh
To prawda. My musimy za wszystko płacić i jeszcze podnoszą opłaty.
innowierca
Nie wiem czy w calej EU, ale na zachodzie, kazdy bank ma w ofercie darmowe konto osobiste. Jest to normalne konto, nie zadne podstawowe, gdzie mozna dostac do konta karte kredytowa lub otworzyc konto inwestycyjne....
innowierca odpowiada innowierca
ale oczywiscie konta z oplata, tez sa, jako opcja. Ale przy otwarciu rachunku mozesz wybrac konto podstawowe:) czyli bez oplat, bo to oznacza konto podstawowe ::))
Ale z darmowymi wyplatami z bankomatu (nie limitowanymi) i darmowymi oplatami rachunkow online. Sa tez konta platne, ale wtedy z jakims dodatkowym produktem w pakiecie,
ale oczywiscie konta z oplata, tez sa, jako opcja. Ale przy otwarciu rachunku mozesz wybrac konto podstawowe:) czyli bez oplat, bo to oznacza konto podstawowe ::))
Ale z darmowymi wyplatami z bankomatu (nie limitowanymi) i darmowymi oplatami rachunkow online. Sa tez konta platne, ale wtedy z jakims dodatkowym produktem w pakiecie, typu ubezpieczenia.
ortograf
Drogi wizytatorze (zapewne z Rosji) to może zamienisz się z Ukraińcem jak ci tak to nie pasuje. Może niech zniszczą ci dom i twoje miasto ale za to przynajmniej konto w zagranicznym banku będziesz miał darmowe! Hohoho!
wizytator odpowiada ortograf
Skoro tak bezkrytycznie na świat patrzysz to może przeprowadź się do pustelni w worku pokutnym. A cały dobytek przekaż ubogim. Może świat to zauważy i da ci nagrodę Nobla.
prywaciasz
Dobra propozycja popieram! Proponuje w ogóle zmienić u nas w Polsze (bo tak sie od teraz powinien nazywać kraj Polska znaczy Polsza) zmienić w ogóle strefe czasową na tą zgodną z ukraińską i przyjąć w Warszawie czas Kijowski!

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki