REKLAMA
WAŻNE

Uber traci licencję w Londynie. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów"

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-11-25 14:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-11-25 14:50

Władze miejskie Londynu nie przedłużyły firmie Uber licencji na świadczenie usług przewozu pasażerów, gdyż wciąż są zastrzeżenia co do bezpieczeństwa - poinformował w poniedziałek Transport for London, regulator odpowiadający za kwestie transportu w brytyjskiej stolicy.

Przepychanki Ubera z miastem trwają nie od dziś, a od przełomu 2017 i 2018 r. przewoźnik korzystał z tymczasowego 15-miesięcznego zezwolenia na działalność. Transport Londyński zarzucał bowiem niedociągnięcia w podejściu firmy do zgłaszania poważnych przestępstw kryminalnych i prześwietlania kierowców, co skłaniało do podjęcia działań prawnych.

Jak wyjaśnił TfL, zmiany w aplikacji Ubera umożliwiały nieupoważnionym kierowcom na załadowanie zdjęć na konta innych kierowców, co oznacza, że mogli odbierać pasażerów podszywając się pod nich. Takie przypadki miały miejsce podczas co najmniej 14 tys. przejazdów pod koniec 2018 i na początku 2019 r.

Ponadto zwolnieni lub zawieszeni kierowcy nadal mogli tworzyć swoje profile w aplikacji Ubera i przewozić pasażerów, co stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Urząd zaznaczył też, że od czasów pierwszej utraty licencji przez Ubera firma dokonała wielu koniecznych zmian, jednak braki, które wciąż ma, nie pozwalają na przedłużenie licencji obecnie. 

/ fot. Worawee Meepian / Shutterstock

"Wiem, że decyzja ta może być niepopularna wśród użytkowników Ubera, ale ich bezpieczeństwo jest sprawą najwyższej wagi. Przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa londyńczykom" - powiedział z kolei burmistrz Londynu Sadiq Khan, który w maju przyszłego roku będzie się ubiegał o reelekcję.

Jamie Heywood, szef Ubera na północną i wschodnią Europę, określił w rozmowie z Reutersem decyzję TfL jako niezrozumiałą i niesprawiedliwą. Firma zapowiedziała też, że planuje odwoływać się od tej decyzji. W trakcie trwania procesu odwoławczego może wykonywać dotychczasową działalność.

"W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeprowadziliśmy audyt każdego kierowcy w Londynie i dodatkowo wzmocniliśmy nasze procedury. Mamy solidne systemy i kontrole potwierdzające tożsamość kierowców i wkrótce wprowadzimy nowy proces rozpoznawania twarzy" - powiedział Jamie Heywood, szef firmy na Europę Północną i Wschodnią.

W Londynie dla Ubera pracuje ok. 45 tys. kierowców. Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z pięciu największych rynków na świecie.  W Wielkiej Brytanii, oprócz Londynu, Uber świadczy usługi przewozu osób jeszcze w 18 innych miastach.

Uber zanotował w II kwartale 2019 r. rekordową  stratę przekraczającą 5 mld dol, zaś strata firmy w trzecim kwartale wyniosła 1,16 mld dol.  We wrześniu zapowiedział też duże zwolnienia: pracę ma stracić ponad 400 osób.

Źródło:Bankier24
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki