REKLAMA

USA nakłada sankcje na filię Rosnieftu

2020-02-18 20:38
publikacja
2020-02-18 20:38

Amerykańskie ministerstwo skarbu nałożyło we wtorek sankcje na filię rosyjskiego państwowego koncernu Rosnieft. Według USA spółka ta pomaga w handlu ropą naftową nieuznawanemu przez społeczność międzynarodową prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro.

fot. Sergei Karpukhin / / Reuters

Ministerstwo skarbu zarządziło zamrożenie amerykańskich aktywów firmy oraz jej szefa Didiera Casimiro. Szwajcarska filia Rosnieftu i Casimiro "pośredniczyli w sprzedaży i transporcie wenezuelskiej ropy naftowej" - przekazał w oświadczeniu minister Steven Mnuchin. Strona amerykańska dała innym przedsiębiorstwom 90 dni na zakończenie współpracy z umieszczoną na czarnej liście firmą. Ponownie wezwała przy tym do zerwania wszelkich interesów z rządem Maduro.

Władze w Waszyngtonie podkreślają, że sankcje stanowią część szerszych działań i nie powinny wpłynąć na ceny na światowych rynkach. Rosnieft - wskazano - odpowiada za znaczną część eksportu wenezuelskiej ropy, a jego pomoc dla Maduro zapewnia mu kluczowe dla utrzymania władzy finanse.

Zgodę na umieszczenie filii Rosnieftu na czarnej liście wydał prezydent USA Donald Trump - informuje Reuters, powołując się na źródło w amerykańskiej administracji. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo miał rozmawiać o tej sprawie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w sobotę na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Wenezuela pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 roku Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach rozpoczął kolejną kadencję jako prezydent kraju, a przewodniczący parlamentu i przywódca opozycji Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja. (PAP)

mobr/ akl/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj
Sankcje nr. 69 gangstera z zardzewialym coltem
A bo sie Rosjanie znowu tak wystraszyli, ze akcje wzrosly :) Kal-boj strzela se w kolana i wyzej, bo kolana postrzelane
459,85 RUB 7,65 RUB +1,69 %
ajwaj
Tradycyjna anglo-sasko, masonska
eksterminacja przyjaciól Venezueli ((«wyniszczenie lub masowa zagłada określonych grup ludności z powodów politycznych lub religijnych»)) nie dziala

Powiązane: Przewrót w Wenezueli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki