USA: aż 304 tys. nowych miejsc pracy

Amerykańska gospodarka w styczniu utworzyła aż 304 tysięcy miejsc pracy – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Był to rezultat zdecydowanie wyższy od oczekiwań ekonomistów.

W sektorach pozarolniczych zatrudnienie zwiększyło się o 304 tysięcy. Rynkowy konsensus zakładał przyrost o 165 tys. etatów – żaden z ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga nie spodziewał się tak dobrego wyniku. Z drugiej jednak strony bardzo mocno zrewidowano dane za grudzień: z 312 tys. na 222 tys.

(Bankier.pl na podstawie danych BLS.)

Drugim zaskoczeniem był ślamazarny wzrost wynagrodzeń. Przeciętna płaca godzinowa zwiększyła się w styczniu tylko o 0,1% mdm wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3% mdm. W grudniu zwiększyła się ona o 0,4% mdm. W rezultacie roczna dynamika płac obniżyła się z 3,3% do 3,2% rdr.

Stopa bezrobocia (najbardziej popularna miara – U3) nieoczekiwanie podniosła się z 3,9% do 4,0%. Ale już najszerszy agregat bezrobocia (U-6) obejmujący także osoby luźno związane z rynkiem pracy i niemogące uzyskać zatrudnienia na pełen etat podniosła się z 7,6% do 8,1%.

Wpływ na wzrost stopy bezrobocia mogło mieć najdłuższe w historii zamknięcie rządu federalnego. Z tego tytułu tymczasowo bez pracy zostało 175 tys. pracowników sektora państwowego.

Na plus należy zaliczyć fakt, że wskaźnik aktywności zawodowej wzrósł do 63,2%, osiągając najwyższą wartość od 2013 roku. Wciąż jest to jednak poziom niesatysfakcjonująco niski w porównaniu do stanu sprzed recesji w 2008 roku, gdy wynosił on 66%.

Krzysztof Kolany

 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ald

Dane z rynku pracy są pewnie szminkowane niemniej niż wartość całego ich niespłacalnego długu. Aż strach pomyśleć jak będzie wyglądał powrót do rzeczywistości... Tu dobry art w tej kwestii: https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/02/02/deutsche-gang-bank-czesc-2-dollar-dollar-uber-alles/

! Odpowiedz
0 0 sel

Ale ponad 800000 nie pracuje z powodu braku budżetu?

! Odpowiedz
0 16 bt5

Wielka ilość ofert pracy z dominującym żałosnym wynagrodzeniem to jest typowe dla gospodarek opanowanych przez monopolistyczne molochy. Tak było za komuny choćby w Polsce kiedy w niektórych latach było nawet milion wakatów w gospodarce ale ludzie reflektowali z przyjęciem się do pracy tylko tam gdzie były dodatki typu przede wszystkim mieszkanie zakładowe lub chociaż służbowe. Tak samo jest obecnie w USA w ka[oitalizmie monopolistycznym pracy jest dużo w wielkich molochach ale przeważnie za grosze. Jest tam też duża rotacja co stwarza wrażenie ruchu na rynku pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 h-b

Zgadza się jest obecnie w większości Niby praca... czasowa,minimalnie tania, śmieciowa i coraz bardziej nie pewna,w której tzw.dawcy pracy szukają zatrudnionych by jak najtańszym kosztem nie dać im zbyt dużo zarobić i to niestety w coraz większej ilości branż i zawodów.

! Odpowiedz
16 14 ajwaj

"Wierze tylko tej statystyce, która sam sfalszowalem" > Churchil

Prez. Trump robi co moze, re-industrializuje Kraine Indian, sciaga skaradzine im podatki do kraju itd..
Przyczyny tkwia glebiej w systemie kolonii i neo-kolonii. Jankesi 200 lat zyli na koszt biedy amer. lacinskiej i innych. Epoka mono-polarnych wladców swiata sie skonczyla. Kto kuma to OK, a kto nie skuma to ..... "ostatnich gryza psy"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 30 h-b

Pewnie większość nisko płatnych ,czasowych, i wszelkiego rodzaju śmieciowo- niepewnych.....Fakt jest się z czego cieszyć od lat ???....

! Odpowiedz
4 26 kimdzongtusk

Większość to smieciówki i niepełne etaty. Na Planete + był film o micie american dream . Ludzie zasuwają na dwa etaty , zeby spiąc budżet.

! Odpowiedz
10 28 h-b odpowiada kimdzongtusk

Zgadza się ... American Dream...od dawna już dla niewielkiej grupki wybranych ,śmietanki towarzyskiej i grup wzajemnej adoracji interesów... ....

! Odpowiedz
17 6 jbakalarus odpowiada h-b

A kto powiedzial ze ten dream jest dla kazdego, zreszta nigdy nie byl.

! Odpowiedz
9 22 h-b odpowiada jbakalarus

A czemu ma nie być dla każdego ?? kto sumiennie uczciwie i wydajnie pracuje ???.A tylko dla niewielkiej grupy żerujących w większości na dobrej pracy innych .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil