REKLAMA

UOKiK przypomina prawa konsumentów przed Czarnym Piątkiem

2016-11-24 13:34
publikacja
2016-11-24 13:34

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta przypomina, że można reklamować towar kupiony po obniżonej cenie podczas wyprzedaży i promocji. Takie przepisy obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.

fot. moodboard / / YAY Foto

Kiedy robimy zakupy po okazyjnej cenie, w czasie wyprzedaży, nie tracimy praw, które wynikają z ustawy o prawach konsumenta. Chodzi między innymi o prawo do prawdziwej informacji o wysokości obniżki. Jeśli cena przy kasie okaże się wyższa niż na metce, możemy kupić produkt w niższej cenie.

UOKiK podkreśla poza tym, że organizowanie promocji przez sztuczne podwyższanie ceny wyjściowej i następnie jej obniżanie do poziomu zbliżonego do regularnej to niezgodna z prawem nieuczciwa praktyka rynkowa.

Oprócz tego klienci mają prawo do zwrotu zakupów internetowych bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Wystarczy przekazać sprzedawcy wypełnione oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Kupujący mają prawo do reklamacji wadliwego towaru, także pochodzącego z promocji. Można to zrobić w ciągu 2 lat od zakupu.

Jutro w Stanach Zjednoczonych Black Friday, który obchodzony jest następnego dnia po Święcie Dziękczynienia. W tym roku przypada 25 listopada.

Od tego dnia w USA rozpoczyna się sezon świątecznych zakupów, a sklepy znacząco obniżają ceny.

Eksperci UOKiK dodają, że również w Polsce wiele znanych marek przygotowuje w tym czasie specjalne oferty. Możemy spodziewać się promocji głównie w sklepach z elektroniką oraz odzieżowych - dodają. O części z nich pisaliśmy w artykule "Black Friday w Polsce – gdzie będą wyprzedaże 25 listopada?".

Pełen komunikat UOKiK-u znajduje się na oficjalnej stronie stronie Urzędu.

IAR K.P./magos

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Piotrek
UOKiK już chyba sam nie wie po czyjej stronie stoi, czy po stronie uczciwych konsumentów czy po stronie oszustów i naciągaczy. A może wie dobrze i stoi po stronie własnych dochodów i własnych portfeli. Pierwszy przykład z brzegu: http://portal-konsumenta.pl/artykuly/UOKiK+w+służbie+naciągaczy+oszustów+i+kanciarzy,17

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki