UOKiK ostrzega przed kryptowalutami i piramidami finansowymi

2017-12-19 10:31
publikacja
2017-12-19 10:31

Prezes UOKiK wydał komunikat, w którym przestrzega przed piramidami finansowymi i kryptowalutami. 

/ fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM

- Uważaj na oszustwa i "inwestycje" alternatywne, które mogą wykorzystywać model piramid finansowych. Mogą kusić "inwestycjami" w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, udostępnianie reklam, przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki. Uważaj na oferty obiecujące duży i szybki zysk - nie zarobisz, stracisz pieniądze, popadniesz w długi - czytamy w komunikacie urzędu.

- Jesteśmy zalewani coraz agresywnym marketingiem zawierającym obietnice łatwego, szybkiego i wysokiego zysku. Padające w nich hasła, takie jak np.: "zarabianie bez wychodzenia z domu", "Pani X kiedyś była sprzątaczką teraz zarabia miliony", "Rodzina Y nie ma już miejsca w domu, żeby trzymać pieniądze", są najczęściej próbami namówienia nas na ryzykowne inwestycje w kryptowaluty, złoto, diamenty, różne przedmioty kolekcjonerskie i inne "inwestycje" alternatywne, które często są oszustwami bądź piramidami finansowymi - tłumaczy UOKiK. - Nie zarobisz na nich, ponieważ twoje pieniądze trafiają do pomysłodawców projektu, nie są inwestowane. Tak naprawdę nie wiesz, co się z nimi dzieje. Prędzej czy później system przestanie działać i stracisz. Organizatorzy obiecują "zyski" z inwestycji w diamenty lub złoto, których mogą nie posiadać, albo w wymyślone przez siebie zjawiska, które także nie istnieją. Ostrzegamy: jest duże prawdopodobieństwo, że taka "inwestycja" jest oszustwem, a ty stracisz wpłacone pieniądze - czytamy.

- Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz "kupony", "pakiety inwestycyjne", "świadectwa uczestnictwa", kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa. Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądze - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Prezes UOKiK prowadzi postępowania w związku z działalnością następujących podmiotów:

1. FutureNet, FutureAdPro na Wyspach Marshalla - to portale oferujące w zamian za opłatę - nabywanie pakietów reklam. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, musisz kupić pakiet i namówić inne osoby do udziału.

W piśmie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z 13.02.2017 r. dostaliśmy sygnał o funkcjonowaniu systemu o nazwie FutureAdPro, który może wprowadzać konsumentów w błąd i stanowić nieuczciwą praktykę rynkową poprzez zakładanie i prowadzenie systemu promocyjnego typu piramida.

28.06.2017 r. prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu (sygn. PO 2 Ds. 63.2016).

2. Netleaders, CL Singapore w Singapurze - firmy zachęcają do inwestycji, która ma polegać na zakupie licencji na wytwarzanie DasCoin. Obiecują szybkie zyski. Namawiają też osoby, które zainwestowały w DasCoin, aby zachęciły inne i dzięki temu mogłyby zarabiać. Kryptowaluta DasCoin nie istnieje, organizatorzy dopiero obiecują rozpoczęcie jej wydobycia. Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest Das Coin, w związku z tym, konsumenci wpłacają pieniądze za coś, czego nie ma.

13.02.2017 r. KNF poinformowała UOKiK o tym, że DasCoin może wprowadzać konsumentów w błąd i stanowić nieuczciwą praktykę rynkową poprzez zakładanie i prowadzenie systemu promocyjnego typu piramida.

28.06.2017 r. prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie (sygn. PO 5 Ds. 33.2017).

Was ist Das Coin?

Blockchain, ale centralnie sterowany. Rynek, ale zamknięty. Handel, ale limitowany. To nie propozycja regulacji na rynku, ale pomysł na ogrzanie się w blasku popularności kryptowalut. I niepewna przyszłość kreowana przez człowieka, którego współpracownicy przedstawiają jako wizjonera, który zrewolucjonizuje globalny rynek finansowy.

3. One Life Network z Belize - zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy, obiecuje możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=13519

Prezes UOKiK 31.10.2017 r. zawiadomił Prokuraturę Okręgową w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa.

4. Mart Diamonds w Warszawie - spółka, która oferuje inwestycje w diamenty. Powiązana z Grupą Finansową Proventus Herman i Wspólnicy oraz Prevalue Cooperative Owners.

11.12.2017 r. prezes UOKiK zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie Prevalue i Mart Diamonds (sygn. PR 3 Ds. 1630.2016.VI).

5. Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach - proponuje konsumentom inwestycje w diamenty, prowadzą akcję pozyskiwania klientów dla innych podmiotów. 11.12.2017 r. Prezes UOKiK zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ - o możliwości popełnienia przestępstwa.

6. Prevalue Cooperative Owners Spółdzielnia Właścicieli Majątku w Warszawie - zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej, Spółdzielnia oferuje Klubowe Bonusy Członkowskie - naliczane od obrotu klubowego wynikającego z pośrednictwa w oferowaniu rekomendowanych produktów i udziałów.

11.12.2017 r. prezes UOKiK zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie Prevalue i Mart Diamonds (sygn. PR 3 Ds. 1630.2016.VI).

7. Fundacja Berkeley w Łodzi - funkcjonuje na zasadzie tzw. łańcuszka mailowego - dostajesz prośbę o przekazanie datku dla tej fundacji i polecasz ją innym, a następnie zostajesz jej podopiecznym. Fundacja obiecuje wynagrodzenie, jeżeli namówisz inne osoby do wpłaty pieniędzy.

Informacje o podejrzeniu, że działalność tej fundacji może naruszać interesy konsumentów lub stanowić nieuczciwą praktykę rynkową prezes UOKiK otrzymał m.in. od KNF 22.06.2017 r.

8. Questra Holding Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Questra World Global S.L. w Hiszpanii, Atlantic Global Asset Management w Republice Zielonego Przylądka - oferuje zakup pakietów inwestycyjnych, obiecuje wysokie zyski i możliwość zarabiania na sprzedaży firm i namawianiu innych osób.

Sygnały dotyczące działalności tych podmiotów prezes UOKiK otrzymał od KNF w pismach z 22.02.2017 r. i 11.05.2017 r., w których zwrócono uwagę, że mogą one być elementami jednego przedsięwzięcia, które nosi znamiona piramidy finansowej.

9. Gold I Global Online Limited z siedzibą w Londynie - prowadzi działalność jako Global InterGold. Proponuje kupno złota inwestycyjnego, jednocześnie oferując korzyści za zachęcenie innych do przystąpienia do systemu lub jego promocję.

10. Goldsaver - oferuje kupno złota inwestycyjnego za bardzo niewielkie wpłaty, jednocześnie zachęcając do jego przechowywania niskimi kosztami. 05.12.2016 r. prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu (sygn. PO II Ds. 32.2017).

11. Lyoness - oferuje korzyści materialne, które są uzależnione od wprowadzania innych osób do programu. Wcześniej uczestnik wpłaca zaliczki na zakup bonów lub kart podarunkowych bądź dokonuje zakupów u partnerów handlowych.

12. UOKiK przygląda się też działaniom osób, które promują m.in. w internecie i mediach społecznościowych piramidy finansowe, a także inwestycje w kryptowaluty, pakiety reklamowe lub inne inwestycje alternatywne.

Postępowania prowadzone przez organy ścigania oraz prezesa UOKiK mogą zakończyć się zarzutami karnymi lub wydaniem decyzji dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w szczególności w razie podejrzenia stosowania zakazanego przez polskie prawo systemu promocyjnego typu piramida. 

Prezes UOKiK wydał również decyzję dotyczącą piramidy finansowej Recyclix, która proponowała udział w "zarządzaniu odpadami". Postępowanie przeciwko Recyclix zostało wszczęte w maju 2017 r. Żeby przystąpić do systemu, klient musiał kupić od Recyclix co najmniej 100 kg odpadów, które spółka miała wysyłać do recyklingu, a zysk dzielić między konsumentów. Spółka Recyclix oferowała też pieniądze za nakłonienie innych osób do udziału w tej transakcji. Postępowanie w sprawie Recyclix prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie (sygn. PO III Ds. 23.2017).

Po czym poznasz piramidę

Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Są wypłacane osobom zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System ten działa dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych, niż wypłacanych, ale aby tak się stało, musi stale i lawinowo rosnąć liczba osób uczestniczących w piramidzie - a to nie jest możliwe. Przepadają twoje pieniądze. Urywa się kontakt z właścicielami. 

Komunikaty w sprawie ryzyka związanego z "walutami" wirtualnymi wydali NBP i KNF oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Nibywaluta, pseudowaluta, „waluta” wirtualna – takie określenia znalazły się na przygotowanej przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego stronie internetowej uwazajnakryptowaluty.pl. Instytucje wyraźnie ostrzegają, że kryptowaluty nie są pieniądzem, a inwestowanie w nie wiąże się z dużym ryzykiem. Więcej na ten temat.

UOKiK, Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kwiatekmaster
Brakuje mi na tej liście ZUS-u, jedna z większych piramid finansowych na świecie. Innych firm oprócz FutureNet nie kojarze, ale działalność FutureNet nie do końca zgadza się z opisem piramidy jaką podaje UOKiK. Oczywiście www.bankier.pl wkleił treść z portalu UOKiK, bez przeprowadzenia własnej analizy portalu. Futurenet Brakuje mi na tej liście ZUS-u, jedna z większych piramid finansowych na świecie. Innych firm oprócz FutureNet nie kojarze, ale działalność FutureNet nie do końca zgadza się z opisem piramidy jaką podaje UOKiK. Oczywiście www.bankier.pl wkleił treść z portalu UOKiK, bez przeprowadzenia własnej analizy portalu. Futurenet ma dużo pobocznych biznesów, które generują duże zyski nie licząc przychodów z reklam, więc nie utrzymuje się tylko z wpłat użytkowników. Nie mam tam nic zainwestowane, ale firma działa od ponad 3 lat i jakoś utrzymuje się na rynku i ludzie twierdzą, że tam zarabiają.
bananwczekoladzie
Zus nie jest piramidą, tylko systemem ubezpieczeń społecznych, istniejącym w większości rozwiniętych cywilizowanych krajach, w podobnym lub odmienny systemie działającym.
Jest wiele rozwiązań systemowych umożliwiających nie płacenie na zus, co skutkować będzie również nie pobieraniem "benefitów" związanych
Zus nie jest piramidą, tylko systemem ubezpieczeń społecznych, istniejącym w większości rozwiniętych cywilizowanych krajach, w podobnym lub odmienny systemie działającym.
Jest wiele rozwiązań systemowych umożliwiających nie płacenie na zus, co skutkować będzie również nie pobieraniem "benefitów" związanych z bycia płatnikiem takich jak emerytura lub renta, czy chorobowe.
Co do FUTURNET jest to typowa "proteza" udająca twór podobny do facebooka, działająca w oparciu o zarabianie kasy do póki wchodzą nowi użytkownicy i wykupują produkty.
pc1974
Gdyby UOKIK miał chośc troche rozumu i godności toby ostrzegł Polaków przed Ministerstwem Finansów. Nie ma na świecie większego rozbójnika i hipokryty niz MF. Kryptowaluty są BE ale jak zarobisz to dawaj podatek 19 albo 32% . To jest skandal. Pierwsza piramida finansowa na tej liście powinna sie nazywać Zakład Ubezpieczen Gdyby UOKIK miał chośc troche rozumu i godności toby ostrzegł Polaków przed Ministerstwem Finansów. Nie ma na świecie większego rozbójnika i hipokryty niz MF. Kryptowaluty są BE ale jak zarobisz to dawaj podatek 19 albo 32% . To jest skandal. Pierwsza piramida finansowa na tej liście powinna sie nazywać Zakład Ubezpieczen Społecznych.
trup_w_szafie
Weźmy pod uwagę firmę Goldsaver. Sam model oparty na zachęcaniu do inwestowania w złoto oraz możliwości jego przechowywania. Czy same te informacje z artykułu nie budzą wątpliwości? czy to nie bardzo podobny charakter prowadzenia działalności do Amber Gold. Każda taka wpadka gdyby ta firma okazała się piramidą finansową Weźmy pod uwagę firmę Goldsaver. Sam model oparty na zachęcaniu do inwestowania w złoto oraz możliwości jego przechowywania. Czy same te informacje z artykułu nie budzą wątpliwości? czy to nie bardzo podobny charakter prowadzenia działalności do Amber Gold. Każda taka wpadka gdyby ta firma okazała się piramidą finansową odbiłaby się na wynikach PiS. Więc firmy z branży finansowej do tego inwestujące w złoto i przechowujące je będą bardzo dokładnie sprawdzane. Przy obecnych uprawnieniach to wręcz każdy świstek z firmy zostanie przetrzepany kilkukrotnie. Wszystko policzone co do grosza. Dlatego zastanawiam się przy prezesi prowadzący takie firmy są tak bardzo odważni czy zwyczajnie .. nie wiem. Oby sprawa nie skończyła się na wielkim poszukiwaniu złota.
dziki_losos
Ej, ale Goldsaver akurat to nie musi być piramida, bo mają solidny model - sumarycznie wychodzi więcej za uncję, niż jakby kupić na raz, więc po prostu zarabiają na tej różnicy (jakby kupować sztabki na raty). Przechowywanie faktycznie jest podejrzane - ale jeśli będą w stanie udokumentować, że mają pokrycie na wszystko, to git.
trup_w_szafie
za czasów Pana Ziobry życzę powodzenia prezesom spółek w których prokuratura wykryje nieprawidłowości. Skończyły się ciepłe kluchy za czasów PO. Jednego dnia pijesz drinka przygotowanego przez seksowną asystentkę a kolejnego przez kolegę z celi.
borma
Polska najwidoczniej chce przescignac Egipt w tworzeniu piramid. Co prawda innego rodzaju , ale piramid. I zapewne jest wielu chetnych do pogrzebania siebie w tych piramidach.
iluminat
Głupków nie sieją - sami rosną !. To nie jest nic nowego ,już w 17 wieku Amsterdam były takie same praktyki. Od cebulek tulipanów po NIE istniejące firmy /spółki na koniec tego cyrku. Wtedy nie było internetu ,TV ,telefonów ,komputerów itd. teraz to wszystko jest a idiotów vel kretynów nadal nie brakuje. Oto odpowiedz Głupków nie sieją - sami rosną !. To nie jest nic nowego ,już w 17 wieku Amsterdam były takie same praktyki. Od cebulek tulipanów po NIE istniejące firmy /spółki na koniec tego cyrku. Wtedy nie było internetu ,TV ,telefonów ,komputerów itd. teraz to wszystko jest a idiotów vel kretynów nadal nie brakuje. Oto odpowiedz na głupotę i chciwość.
oko1
Coś im się w głowach popi.....lilo co oni wiedzą o złocie diamentach czy starych zegarkach ???? Cyrk na sali przecież od wieków te zeczy były na porządku dziennym w handlu i jako przetrzymanie oszczędności z roku na rok cena systematycznie ich się powiększa wiec w czym problem ?? Co knf boi się że Polacy się połapią Coś im się w głowach popi.....lilo co oni wiedzą o złocie diamentach czy starych zegarkach ???? Cyrk na sali przecież od wieków te zeczy były na porządku dziennym w handlu i jako przetrzymanie oszczędności z roku na rok cena systematycznie ich się powiększa wiec w czym problem ?? Co knf boi się że Polacy się połapią i wymienia nic nie warte Plz lub przestaną inwestować w akcjie i obligacje ?
Po takim komunikacie wiem że trzeba tylko uciekać w te dobra bo coś się szykuje.a tak swoją drogą jacy to opiekuńczy się zrobili szkoda że tak nie ostrzegali przy przekręcie w amber Gold .
azkanel
System ten działa dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych, niż wypłacanych, ale aby tak się stało, musi stale i lawinowo rosnąć liczba osób uczestniczących w piramidzie - a to nie jest możliwe. Przepadają twoje pieniądze. Opis działania naszego sytemu emerytalnego :-)

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki