REKLAMA

UOKiK kontra Ceneo.pl i Opineo.pl. Serwisy zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen

2021-04-15 09:24
publikacja
2021-04-15 09:24
fot. Sharaf Maksumov / Shutterstock

W wyniku działań Prezesa UOKiK serwis ceneo.pl i opineo.pl zmienią zasady prezentowania negatywnych ocen wystawianych przez konsumentów - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o ukrywanie części opinii i ocen negatywnych oraz nieuwzględnianie ich w statystykach.

Jak czytamy w komunikacie Urzędu, z badań społecznych przeprowadzonych przez PBS na zlecenie UOKiK wynika, że opinie o produkcie mają bardzo duże znaczenie dla konsumentów kupujących przez internet. Twierdząco odpowiedziało aż 84 proc. ankietowanych. Dlatego ważne jest, by były one rzetelne i uczciwe, prezentowały opinie pozytywne i negatywne.

Wątpliwości Prezesa UOKiK wzbudziły działania portali ceneo.pl oraz opineo.pl. Chodzi o sposób prezentowania negatywnych opinii i ocen oraz nieuwzględnianie ich w pewnych przypadkach w statystykach. Aby wyjaśnić pojawiające się wątpliwości szef UOKiK skierował do tych portali tzw. wystąpienie miękkie - podano.

"Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji – zwłaszcza w przypadku zakupów przez Internet jest to niezmiernie ważne, dlatego podejmujemy działania, aby zapewnić konsumentom dostęp do w pełni wiarygodnych opinii zakupowych" – wyjaśnił, cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dodał, że wybór w internecie konkretnego produktu lub sprzedawcy, od którego go nabędziemy, nie jest łatwy – aby podjąć decyzję, często kierujemy się opiniami innych osób, licząc na to, że odzwierciedlają one faktyczny stopień zadowolenia kupujących. "Tylko pod takim warunkiem możemy podjąć świadomą decyzję o wyborze danego produktu lub sprzedawcy. Usuwanie lub ukrywanie negatywnych opinii zniekształca zachowania rynkowe i decyzje zakupowe konsumentów" - ocenił.

Jak zaznaczył, mając dostęp do wszystkich ocen, konsument mógłby nie zdecydować się na dokonanie zakupu, bądź wybrać inny produkt czy sprzedającego. "Właściciele platform zamieszczających opinie użytkowników nie powinni ingerować w oceny, dlatego zwróciliśmy na to uwagę ceneo.pl oraz opineo.pl" – skwitował Chróstny.

UOKiK poinformował, że zastrzeżenia wzbudziło ukrywanie części opinii i ocen negatywnych oraz nieuwzględnianie ich w statystykach, gdy sprzedawca nawiązał kontakt z konsumentem. Ceneo.pl oraz opineo.pl umożliwiają wymianę korespondencji pomiędzy sklepem a klientem, np. przedsiębiorca korzystał z tego, gdy został nisko oceniony. Jeśli konsument nie zareagował na taką wiadomość, jego opinia była ukrywana. Nie wliczała się także do średniej oceny punktowej sklepu. Na obu stronach opinie negatywne nie były również wyświetlane, gdy spór został rozwiązany, a konsument wycofał opinię.

Urząd przypomina, że portal udostępniający opinie konsumentów może zapewnić narzędzie do komunikacji między klientem a sprzedawcą, ale taki kontakt nie powinien oznaczać usunięcia negatywnej oceny, a tym samym zaburzania statystyk. Jeśli konsument może wycofać negatywną opinię, ponieważ spór między nim a sprzedawcą zakończył się pozytywnie, to informacja o liczbie wycofanych ocen też powinna znaleźć się w serwisie. Mogło się to wiązać z otrzymaniem jakiejś korzyści (np. bonu, rabatu) - wskazano.

UOKiK zaznaczył, że obaj przedsiębiorcy zareagowali pozytywnie i zadeklarowali zmianę praktyki.

W komunikacie podano ponadto, że firma PBS na zlecenie UOKiK przeprowadziła sondaż wśród konsumentów o ich doświadczeniach w zakresie fałszowania opinii w internecie. Trzech na czterech badanych deklaruje, że słyszało o tym zjawisku. Najczęściej badani konsumenci mają do tego neutralny stosunek. Jednocześnie wielu z nich obawia się tego, że przy wyborze produktu może kierować się fałszywymi opiniami (odpowiednio 28 proc. i 19 proc. raczej lub bardzo się tego obawia).

Zdecydowana większość konsumentów uważa, że wysoka ocena w rankingu lub pozytywne opinie o produkcie są raczej lub bardzo ważne podczas dokonywania zakupów internetowych (odpowiednio 32 proc. i 52 proc.). Konsumenci najczęściej nie sprawdzają prawdziwości opinii, ponieważ nie wiedzą, jak mogą to zrobić. Prawie połowa osób, która nie sprawdza ocen, wskazuje na ten problem - czytamy.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
antek10
Opinie powinny być dawane dwa razy. Np po roku użytkowania produktu. Teraz jest tak że kupisz i za 4 dni masz maila aby dać im opinie. Ludzie dają bo są na początku zadowoleni. Czasem jest tak że produkt psuje sie po np pół roku. Chetnie bym wtedy dał opinie ale nie mogę bo juz dałem tak jak chciał sklep 4go dnia po zakupie.
wizytator
A podobno tylko za komuny był fałsz i obłuda.
wtomek
Kiepskie masz informacje na ten temat. komuna edukowała co to jest populizm, a opozycja działała populistycznie. Taka to różnica.

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki