REKLAMA

UOKiK: kolejny wyrok ws. sprzedaży polisolokat

2018-12-10 14:28
publikacja
2018-12-10 14:28

Po raz kolejny sąd potwierdził, że przy sprzedaży polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) konsumenci byli wprowadzani w błąd - podał w poniedziałek w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Jak czytamy w komunikacie Urzędu "w październiku 2018 r. Sąd Apelacyjny oddalił apelację spółki Open Finance". Apelacja spółki dotyczy decyzji prezesa UOKiK z października 2014 r., który uznał, że "Open Finance naruszyła zbiorowe interesy konsumentów".

"Spółka eksponowała korzyści przystąpienia do ubezpieczenia na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym pomijając okoliczności, w których inwestycja może przynieść straty. Nie informowała też o kosztach związanych z rozwiązaniem umowy w trakcie jej trwania. Za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych, UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę pieniężną w wysokości ponad 1,6 mln zł" - podał UOKiK.

"We wrześniu 2017 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki i podzielił argumentację UOKiK. Sąd wskazał, że konsument, zwracając się do specjalisty, którym jest sprzedawca, ma prawo wymagać rzetelnych i jasnych informacji na temat jego produktu" - podano w dokumencie.

W ustnych motywach rozstrzygnięcia z października br., Sąd Apelacyjny wskazał, że "konsumenci byli zapewniani przez pracowników przedsiębiorcy, o możliwości wycofania środków bez dodatkowych opłat. Nie byli oni też informowani o ryzykach inwestycyjnych. Oprócz skarg konsumentów, kluczowym dowodem w sprawie były materiały szkoleniowe dla przedstawicieli spółki. Sąd uznał, że prezes UOKiK prawidłowo ustalił wysokość kary nałożonej na spółkę" - podał w poniedziałkowym komunikacie Urząd.

UOKiK poinformował również, że w "ostatnich latach Urząd wydał 23 decyzje w sprawie polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Sześć z nich zakończyło się nałożeniem na przedsiębiorców kar w łącznej wysokości 57 mln zł. Do tej pory wyroki zapadły w 5 sprawach. Urząd zawarł też porozumienia z 17 ubezpieczycielami. Obniżyli oni opłaty likwidacyjne tym klientom, których nie objęły wcześniejsze decyzje UOKiK".

"Wcześniej, w innych sprawach dotyczących UFK, sądy rozstrzygały po odwołaniach Aegon Polska, Idea Bank, Getin Noble Bank oraz Raiffeisen Bank" - czytamy w komunikacie. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
cyklotron
Ci sami ludzie . Ciągle tylko przekręty i przewały . Jak długo jeszcze będą działać na rynku?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki