REKLAMA

Będą kontrole w bankach. Chodzi o kserowanie dokumentów

Wojciech Boczoń2020-01-03 12:02analityk Bankier.pl
publikacja
2020-01-03 12:02

W 2020 roku Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zamierza przeprowadzić kontrolę w bankach pod kątem zasadności kserowania dowodów osobistych. Urząd stoi na stanowisku, że kopiowanie dokumentów tożsamości powinno odbywać się tylko w określonych sytuacjach.

W połowie ubiegłego roku weszły w życie nowe przepisy, które ukróciły proceder kopiowania dowodów osobistych i tworzenia ich replik. Jak pisaliśmy niejednokrotnie na łamach Bankier.pl, kserówki dowodów wykorzystywane były m.in. przez przestępców, którzy nanosili dane z dokumentów na tzw. dowody kolekcjonerskie. Później wykorzystywali je m.in. do wyłudzania kredytów w bankach. Teraz firmom, które kopiują dokumenty tożsamości, grożą sankcje karne.

/ fot. Grzegorz Kawecki / Bankier.pl

Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej reguły. Wśród instytucji mogących kopiować dokumenty są m.in. banki. Instytucje finansowe powołują się przy tym na art. 112b ustawy Prawo bankowe, który stanowi, że „Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych”. Zdaniem UODO banki nie powinny jednak nadużywać tej możliwości i kserować dowodów przy każdej możliwej okazji.

- Prawo bankowe nie pozwala bankom wykonywać kserokopii i skanów dowodów osobistych klientów, żeby np. założyć konto bankowe czy zbadać zdolność kredytową klienta. Wystarczy wówczas spisanie danych z dokumentów tożsamości. Sporządzenie kopii dowodów tożsamości jest legalne jedynie wtedy, kiedy wynika to wprost z przepisów rangi ustawy. Tymczasem art. 112b Prawa bankowego pozwala przetwarzać do celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych. Przepis ten nic nie mówi o tym, że banki mogą sporządzać kopie dowodów tożsamości – uważa UODO. Takie stanowisko przedstawił prezes urzędu w odpowiedzi na pismo prezesa Związku Banków Polskich

Teraz UODO przejdzie od słów do czynów. Jak wynika z planu kontroli sektorowych na rok 2020, urząd weźmie pod lupę kserowanie dowodów osobistych w bankach pod kątem przetwarzania danych osobowych. Banki to jeden z trzech sektorów, które zostaną objęte kontrolami UODO w tym roku. Ponadto urząd sprawdzi podmioty korzystające z systemu zdalnego odczytu wodomierzy oraz organy przetwarzające dane osobowe w Systemie Informacyjnym Schengen i Wizowym Systemie Informacyjnym, tj. konsulatach i administracji skarbowej.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Pakiet medyczny dla Ciebie za 45 zł. Rodzina 2+2 za 39,75 zł/os. Porównaj ceny »

Komentarze (15)

dodaj komentarz
tergal
To nie żadne 'kserowanie' jeno fotokopia.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marianpazdzioch
Zachodzę w głowę jak w 2020 roku w ogóle ktoś doprowadził do sytuacji, że przy takim natłoku nowych techonologii nie da się jednoznacznie zidentyfikować czlowieka (?)
Kiedyś w prehistorycznych czasach, 15 lat temu, pisałem na forum mBanku, że należy powiązać logowanie do konta z IP. Dziś jest to już ogólnoeuropejska
Zachodzę w głowę jak w 2020 roku w ogóle ktoś doprowadził do sytuacji, że przy takim natłoku nowych techonologii nie da się jednoznacznie zidentyfikować czlowieka (?)
Kiedyś w prehistorycznych czasach, 15 lat temu, pisałem na forum mBanku, że należy powiązać logowanie do konta z IP. Dziś jest to już ogólnoeuropejska polityka zapisana w ustawach. Tumaństwo, z informatykami na czele śmiało się ze mnie. Że to nieporęczne, niepraktyczne, że nie będzie można się zalogować, że z kilku miejsc się logują... LOL
blind-oln
Bo to tumaństwo. Adres IP tak naprawdę niczego nie identyfikuje? Z jednego adresu IP może korzystać wiele urządzeń, wiele osób, a sam adres może się zmieniać codziennie.
tergal
Maniek, z tym IP przywaliłeś paździochem o beton! Słyszałeś o IP dynamicznym?
cyklonb
Są jeszcze firmy które przez internet obsługują klientów, nie zagrasz w Lotto bo nie założysz konta bez czytelnych skanów dowodu osobistego przesłanych drogą elektroniczną, to samo Allegro, PayU, Przelewy 24....
glos_rozsadku
w milenium banku też kserują przy zakładaniu karty kredytowej. Już nawet nie chciało mi się kłócić z tymi pracownikami z placówek bankowych. To są sprzedawcy a nie bankowcy. Nie wiedzą co robią. Robią to co im każe centrala.
bankier_david
Potwierdzam. Nie założą też konta bez skanowania dowodu. Mnie zniechęcili.
fuks_ag
a mnie w aliorbanku paniusia poinformowała, ze kserują dowód osobisty w związku z ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmowi...
bankier_david
Potwierdzam, wystarczy byle jaka dyspozycja i chcą dowód skanować.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki