REKLAMA

Tym będą żyły rynki: żegnaj Donaldzie, witaj Joe

Michał Żuławiński2021-01-15 13:45, akt.2021-01-16 17:03analityk Bankier.pl
publikacja
2021-01-15 13:45
aktualizacja
2021-01-16 17:03

W nowym tygodniu polityka znów może nieco przykryć nie tylko pandemię, ale i kwestie gospodarcze. Kalendarium makroekonomiczne pełne jest jednak ważnych publikacji, nie zabraknie też decyzji banków centralnych z EBC na czele oraz wyników amerykańskich spółek.

Poniedziałek, 18 stycznia

W poniedziałkowy poranek rynki mogą reagować na wydarzenia weekendu, wśród nich m.in. na wynik sobotnich wyborów szefa CDU, który najprawdopodobniej jesienią zastąpi odchodzącą po 15 latach Angelę Merkel w fotelu kanclerskim.

Gospodarczy przegląd zaczniemy od mocnego uderzenia w postaci danych o PKB Chin (03:00), które pozwolą podsumować IV kwartał oraz cały 2020 r. w kraju, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Zza Wielkiego Muru nadejdą także dane o inwestycjach w aglomeracjach miejskich, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (03:00). Dane z fabryk nadejdą także z sąsiedniej Japonii (05:30).

O 14:00 NBP przedstawi dane o inflacji bazowej w grudniu. Analitycy oczekują, że wskaźnik ten wreszcie spadnie (do 3,8 proc.), po tym jak w grudniu wyrównał 19-letnie maksimum. Przypomnijmy, że w piątek GUS potwierdził spadek inflacji CPI do 2,4 proc.

Również w poniedziałek w USA obchodzony jest Dzień Martina Luthera Kinga. Jest to dzień wolny od pracy, więc handel na amerykańskich giełdach nie będzie się odbywał.

Wtorek, 19 stycznia

Dzień zaczniemy od danych o inflacji w Niemczech (08:00). O 10:00 poznamy bilans płatniczy strefy euro, zaś o 11:00 niemiecki indeks ZEW dotyczący koniunktury. O 22:00 opublikowany zostanie raport o napływie kapitałów do USA.

Wyniki: Goldman Sachs, Netflix, Bank of America

Środa, 20 stycznia

O 08:00 poznamy dynamikę inflacji w Wielkiej Brytanii. O 11:00 dane o inflacji dla całej UE przedstawi Eurostat - w poprzednim zestawieniu Polska była liderem całej wspólnoty. Krajowe dane o inflacji poznaliśmy już w tygodniu poprzednim.

O 14:30 o inflacji poinformują statystycy kanadyjscy. Z kolei o 16:00 w Kanadzie wszystkie oczy skierowane będą na decydujący o stopach procentowych bank centralny tego kraju, który równocześnie opublikuje kwartalny raport na temat swojej aktywności.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ze względu na pandemię koronawirusa oraz wydarzenia z 6 stycznia („szturm na Kapitol”), inauguracja będzie skromniejsza niż w latach poprzednich. Zgodnie z amerykańskim prawem ceremonia przekazania władzy odbędzie się o 12:00 czasu waszyngtońskiego, czyli o 18:00 czasu polskiego. Chociaż Joe Biden przedstawił już założenia programu antykryzysowego opiewającego na 1,6 biliona dolarów, to inwestorzy i tak będą słuchali jego przemówienia inauguracyjnego ze szczególną uwagę - tak jak miało to miejsce 4 lata temu, kiedy Donald Trump ogłaszał "Ameryka przede wszystkim".

Koniec prezydentury Donalda Trumpa nie oznacza, że będzie wokół niego cicho. Do 20 stycznia Senat raczej nie zdąży zająć się przegłosowanym w Izbie Reprezentantów wnioskiem impeachment, istnieją też kontrowersje związane z legalnością takiego procesu już po zakończeniu kadencji (być może wypowiedzieć będzie musiał się Sąd Najwyższy). Ewentualne późniejsze uznanie win 45. prezydenta zamykałoby mu drogę do ponownego ubiegania się o najwyższy urząd w USA w 2024 r. Trump zostanie uznany za winnego, jeżeli zagłosuje za tym 67 spośród 100 senatorów.

Wyniki: Alcoa, BNY Mellon, Morgan Stanley, US Bancorp

Czwartek, 21 stycznia

Nad ranem czasu polskiego o stopach procentowych decydował będzie Bank Japonii. Z Kraju Kwitnącej Wiśni nadejdą też dane o handlu zagranicznym (00:50). O 01:30 będziemy mogli przyjrzeć się kondycji australijskiego rynku pracy.

W Polsce w centrum uwagi znajdzie się raport GUS-u o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w grudniu (10:00). Równolegle poznamy też wskaźniki krajowej koniunktury konsumenckiej.

W czwartek bardzo aktywne pozostaną banki centralne. O 10:00 o stopach procentowych decydował będzie norweski Norges Bank, o 12:00 analogiczne działanie podejmie Centralny Bank Republiki Turcji. Gwoździem programu będzie jednak Europejski Bank Centralny, który w grudniu dorzucił 500 mld euro do europejskiej gospodarki na walkę z kryzysem. Decyzję Rady Prezesów EBC poznamy o 13:45, zaś o 14:30 na konferencji prasowej pojawi się prezes Christine Lagarde.

Wśród danych z USA znajdziemy coczwartkowy raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30), a także dane o pozwoleniach na budowę (14:30) i rozpoczętych budowach domów (14:30) oraz indeks Fedu z Kansas City dla przemysłu (17:00).

Wyniki: IBM, Intel

Piątek, 22 stycznia

O 00:30 poznamy dane o inflacji w Japonii. Kraj ten zainauguruje także przegląd wstępnych odczytów indeksów PMI za grudzień. Analogiczne dane spływać będą następnie z Francji (09:15), Niemiec (09:30), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45).

Z krajowej perspektywy najważniejszym momentem dnia będzie godzina 10:00, kiedy GUS przedstawi dane dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej, koniunkturze w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach oraz budownictwie mieszkaniowym.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (8)

dodaj komentarz
wjagus
Wy w tym Bankierze to naprawdę wierzycie, że Biden został prezydentem
specjalnie_zarejestrowany2
KIEDY PODATEK OD MORSOWANIA?
159120br
Biden nie zostanie zaprzysiężony w Kapitolu ani w Kongresie. Nie zostanie wpuszczony do Białego Domu. Możliwe, że przysięga będzie np. w Sądzie Najwyższym albo będzie to obraz generowany komputerowo (CGI).
pstrzezek
zaraz czy to nie ty mówiłeś że Biden wygrał za sprawą satelitów kontrolowanych przez Watykan? to by sporo tłumaczyło
wjagus
opeariondisclosure . blogspot . com
wjagus odpowiada wjagus
operationdisclosure . blogspot . com
katsurimoto
Dodatkowo mieszkańcy Nowego Jorku mają problem z opłacaniem wynajmu. Wielkość jaką są dłużni to ponad 1mld dolarów. Tyle wynoszą zaległości w opłatach za czynsz.
katsurimoto
Biden i plan dla gospodarki o wartości 1.9B dolarów. Helikopter money w natarciu!

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki