REKLAMA

Joe Biden przedstawił projekt pakietu pomocowego w wysokości 1,9 bln dolarów

2021-01-15 04:03
publikacja
2021-01-15 04:03
Joe Biden przedstawił projekt pakietu pomocowego w wysokości 1,9 bln dolarów
Joe Biden przedstawił projekt pakietu pomocowego w wysokości 1,9 bln dolarów
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Prezydent elekt Joe Biden przedstawił w czwartek wieczorem czasu miejscowego szczegóły pakietu pomocowego wartości 1,9 biliona dolarów dla dotkniętej pandemią koronawirusa amerykańskiej gospodarki. Pakiet zakłada też wypłatę po 1400 USD dla Amerykanów.

"Projekt zwany American Rescue Plan (amerykański plan ratunkowy), obejmuje środki stymulacyjne w nadziei, że dodatkowe wsparcie finansowe wspomoże rodziny i firmy w Stanach Zjednoczonych do czasu, gdy szczepionka Covid-19 będzie powszechnie dostępna" – podkreśla stacja CNBC.

Wypłaty w wysokości po 1400 dolarów dla większości Amerykanów, mają stanowić dodatek do zatwierdzonych już w grudniu 600 dol. Federalny tygodniowy zasiłek dla bezrobotnych wzrośnie do 400 dolarów i będzie przedłużony do końca września. Do 15 dolarów na godzinę zwiększy się federalna stawka płacy minimalnej.

"Kryzys spowodowany ludzkim cierpienia jest tuż, tuż i nie ma czasu do stracenia (...) Musimy działać i musimy działać już teraz" - mówił Biden ze swojej tymczasowej siedziby w Delaware.

Zgodnie z projektem nastąpi przedłużenie do końca września moratorium na eksmisje i zajęcie obciążonych długiem nieruchomości. 350 mld USD otrzymają władze stanowe i samorządy. 170 mld zostanie przeznaczonych dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych.

50 mld dolarów projekt przewiduje na testy na Covid-19, a 20 mld - na narodowy program szczepień we współpracy ze stanami, społecznościami lokalnymi i władzami plemiennymi. Roczne kredyty podatkowe na każde dziecko wzrosną do 3 tys. dolarów a do 3,6 tys. na dziecko w wieku poniżej 6 lat.

"Wiem, że to, co właśnie przedstawiłem, nie jest tanie, ale niezastosowanie się do tego będzie nas drogo kosztować (...) Wśród czołowych ekonomistów panuje konsensus, że po prostu nie możemy sobie pozwolić na to, aby nie zrobić tego, co proponuję" – przekonywał Biden.

Według wysokich urzędników, na których powołuje się CNBC, plan Bidena jest pierwszą z dwóch głównych inicjatyw dotyczących wydatków federalnych. Druga spodziewana jest w lutym. Skoncentruje się na długoterminowych celach dotyczących tworzenia miejsc pracy, reformie infrastruktury, przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym oraz promowaniu równości rasowej.

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i przyszły przywódca większości tej partii w Senacie Chuck Schumer wydali wspólne oświadczenie popierające plan Bidena.

"Za sprawą pakietu ratunkowego, przedstawionego dzisiaj przez prezydenta elekta, zmierza on szybko do zapewnienia pomocy i zaspokojenia potrzeb narodu amerykańskiego. Demokraci z Izby Reprezentantów i Senatu wyrażają wdzięczność i oczekują współpracy z prezydentem nad planem ratunkowym" - stwierdzili oboje w komunikacie prasowym.

Według przewidywań mediów wielkość projektu wsparcia może wywołać sprzeciw niektórych Republikanów w Kongresie, m.in. senatora Randa Paula. Senator Marco Rubio zaoferował jednak wsparcie dla planu prezydenta elekta.

"W całym naszym kraju ludzie oczekują reakcji (na kryzys) i domagają się odpowiedzialności, ale desperacko żyją w nadziei, że przywódcy polityczni w Waszyngtonie zaczną podejmować kroki w celu uzdrowienia naszego głęboko podzielonego narodu" - pisał Rubio w liście do Bidena.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
samsza
Pojawiło się nowe nazwisko Chuck Schumer, patrzę bo ludzie tyle teraz o nowych rządach mówią, że nadreprezentacja pewnych środowisk i rzeczywiście on i rodzice, przodkowie mieszkali na Ukrainie.
scuti1986
To nie jest żadna pomoc !!! To propagandowy nóż w plecy wbijany biedakom żeby władza mogła się utrzymać przy korycie !!! Straci klasa średnia i najbiedniejsi, a zyskają bogaci bo ceny aktywów pójdą do góry oraz zyska rząd bo bezrobocie nie będzie tak szybko wzrastać, zyskają też kapitaliści czyli właściciele korporacji bo praca ludzi To nie jest żadna pomoc !!! To propagandowy nóż w plecy wbijany biedakom żeby władza mogła się utrzymać przy korycie !!! Straci klasa średnia i najbiedniejsi, a zyskają bogaci bo ceny aktywów pójdą do góry oraz zyska rząd bo bezrobocie nie będzie tak szybko wzrastać, zyskają też kapitaliści czyli właściciele korporacji bo praca ludzi jest coraz mniej warta !!! Im więcej ludzi utrzyma pracę tym mniej będzie ona warta...
mooooo
Dow Jones na kolejnych historycznych i stabilnych szczytach !!! Niech żyje magia i dobrobyt z usa ,,
prs
Niegdys przyklad zarzadzania, rozwoju, obecnie american dream to:

Ludzie oczekujący reakcji - czyli rzadam zrobienia mi dobrze, z nadwagi, wszelakiego lenistwa - nie ogarniam wlasnej rzeczywistosci, nie chce mi sie - zrobcie to za mnie!..

Domagają się odpowiedzialności - (czyjej, za co?) za wlasne bledne dzialania -
Niegdys przyklad zarzadzania, rozwoju, obecnie american dream to:

Ludzie oczekujący reakcji - czyli rzadam zrobienia mi dobrze, z nadwagi, wszelakiego lenistwa - nie ogarniam wlasnej rzeczywistosci, nie chce mi sie - zrobcie to za mnie!..

Domagają się odpowiedzialności - (czyjej, za co?) za wlasne bledne dzialania - zepychaja ja na kogos innego - ja jestem "bez winy"..
Maja pelno "wymowek".

Desperacko żyją w nadziei - lenistwo mentalne - nie chca zmienic wlasnej sytuacji - nie chce mi sie dzialac, niech ktos zrobi to za mnie, czekam na manna z nieba..

Gęboko podzielony narod - zyja zyciem innych ludzi, plotami, facebookami, tweeterami nie koncentrujac sie na rozwiazywaniu wlasnych problemow..

Koniami mnie tam nie zaciagna..
Polska przy nich, dla mnie jest rajem.
pstrzezek
Co do zasady rozdawnictwo jest złe bo jedynie przyzwyczaja ludzi do wyciągania ręki. Trump robił dokładnie to samo a nawet sugerował więcksze pakiety niż proponował kongres. Jakoś wtedy nie widziałem krytyki ze strony prawiczków. Ale cóż, caly czas jest ból po stracie "męża stanu" więc trzeba się pocieszyć
m00zyk
Czekają nas "ciekawe" 4 lata...
qart
Stany będą drugą Wenezuelą po kadencji Bidena. A lewicowi wyborcy poznają co to bieda i co to własna głupota.
wizytator
Patrzcie i uczcie się rozdawnictwa! Dla każdego, a nie dla wybranych wyborców.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki