REKLAMA

Tym będą żyły rynki: polska gospodarka w technicznej recesji?

Maciej Kalwasiński2022-08-12 12:45analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-12 12:45
Tym będą żyły rynki: polska gospodarka w technicznej recesji?
Tym będą żyły rynki: polska gospodarka w technicznej recesji?
/ Shutterstock

W nadchodzącym tygodniu przekonamy się, czy polska gospodarka znalazła się w technicznej recesji i jak szybko nad Wisłą spadają realne płace.

Poniedziałek, 15 sierpnia

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, nie odbędzie się więc sesja na GPW w Warszawie.

Tymczasem ciekawe dane nadejdą z Dalekiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych. W nocy polskiego czasu Japończycy opublikują dane o tempie wzrostu gospodarczego w minionym kwartale, natomiast Chińczycy - lipcowe statystyki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycji w aglomeracjach miejskich. Z kolei w godzinach popołudniowych na rynki napłyną odczyty amerykańskich indeksów: NY Empire State i rynku nieruchomości NAHB.

Wtorek, 16 sierpnia

We wtorek w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się publikacja NBP o wysokości inflacji bazowej w lipcu (14:00). Ekonomiści oczekują, że wskaźnik nieznacznie przyspieszy w porównaniu z 9,1 proc. przed miesiącem. Cztery godziny wcześniej GUS przekaże dane o handlu zagranicznym w czerwcu.

Tego dnia poznamy również m.in. statystyki z brytyjskiego rynku pracy oraz amerykańskiego rynku nieruchomości, a także odczyt indeksu ZEW. Wyniki zaraportują giganci handlu z USA: Walmart i Home Depot. Analitycy będą się doszukiwali w komunikatach spółek sygnałów o kondycji finansowej amerykańskiego konsumenta oraz stanie łańcuchów dostaw czy poziomie zapasów.

Środa, 17 sierpnia

Najciekawszą publikacją makroekonomiczną tygodnia będą zapewne dane opublikowane przez GUS w środę o godz. 10:00. Wówczas przekonamy się, czy PKB Polski realnie skurczył się w II kwartale względem I kwartału. Jeśli tak, to okaże się, że polska gospodarka prawdopodobnie znajduje się już w technicznej recesji. Analitycy są bowiem przekonani, że w bieżącym okresie wskaźnik obniży się w stosunku do kwartału poprzedniego. Dwa kwartały spadku PKB z rzędu ekonomiści określają mianem technicznej recesji. W XXI w. takie zjawisko odnotowano w Polsce tylko raz.

Ponadto Brytyjczycy opublikują statystyki inflacji, a Amerykanie sprzedaży detalicznej.

Wyniki zaraportują m.in. KGHM, Cyfrowy Polsat oraz Polenergia.

Czwartek, 18 sierpnia

W czwartek poznamy raport o koniunkturze konsumenckiej w Polsce. Eurostat opublikuje zestawienie inflacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Turecki bank centralny ogłosi decyzję ws. stóp procentowych. Mimo że inflacja nad Bosforem oficjalnie sięga 80 proc., to władze w Ankarze - na czele z prezydentem Erdoganem - nie kwapią się do podniesienia kosztu pieniądza. Po południu na rynki trafią odczyt indeksu Fed z Filadelfii oraz dane o sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA.

Wyniki pokażą polscy czempioni: PKO BP oraz PGNiG.

Piątek, 19 sierpnia

W piątek tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w lipcu zaraportują Japończycy. Kraj Kwitnącej Wiśni jest jednym z ostatnich na świecie bastionów niskiej inflacji. Mimo że nie przekracza ona nawet 3 proc., to i tak jest na wyspach najwyższa od blisko 8 lat.

O godz. 10:00 paczkę danych opublikują polscy statystycy. GUS poinformuje, jak szybko rosły w lipcu płace w sektorze przedsiębiorstw, czy firmy nadal zwiększały zatrudnienie oraz jaka była dynamika produkcji przemysłowej i cen produkcji nad Wisłą. Zapewne okaże się, że już trzeci miesiąc z rzędu średnie wynagrodzenie wzrosło wolniej niż ceny, co oznacza, że realnie pensje w średnich i dużych prywatnych przedsiębiorstwach spadały.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (39)

dodaj komentarz
podatnik-
Panie Morawiecki, kiedy zapłacą podatek od prywatyzacji PRLu? Oto przykład pierwszy z brzegu! Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować PRL? Posiadłość Staraka nad Jeziorem Drużno k/Elbląga! Owe jezioro jest rezerwatem przyrody (stanowiska lęgowe ptaków m.in. kormoranów), ale miało ten niefart, że miejsce spodobało się idealnemu Panie Morawiecki, kiedy zapłacą podatek od prywatyzacji PRLu? Oto przykład pierwszy z brzegu! Jest to odpowiedź czy warto było prywatyzować PRL? Posiadłość Staraka nad Jeziorem Drużno k/Elbląga! Owe jezioro jest rezerwatem przyrody (stanowiska lęgowe ptaków m.in. kormoranów), ale miało ten niefart, że miejsce spodobało się idealnemu biznesmenowi... Pobudował sobie posiadłość z lądowiskiem śmigłowca, mając w "głębokim poważaniu" rezerwat. Posiadłość ogrodzona kilkoma ogrodzeniami z najnowszą elektroniką i kablem indukcyjnym w glebie. Okolicy strzegą ochroniarze na koniach i quadach. Nie pozwolą nikomu zbliżyć się na mniej niż kilometr, mimo że Jerzy Starak nie jest właścicielem całego obszaru! Gdzie RPO gdzie Greenpeace, etc?
Właścicielem jest jeden z najbogatszych mieszkańców PRL'u bis - Jerzy Starak, do lipca 1990 tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa - jak wynika z dokumentów IPN, do których dotarł "Dziennik". Starak spotykał się z funkcjonariuszami SB w latach 80. Bezpieka zarejestrowała go jako tajnego współpracownika i nadała mu pseudonim „SJ” Pytanie nie powinno dotyczyć ile ma zapłacić podatku ale jak zdobył majątek?
zlomufka
Recesji nie będzie, bo KaczDzonUn utrzymuje 6 000 000 przesiedlonego hrabiaństwa rozbijającego się po ekskluzywnych restauracjach za wydrukowane na inflację pieniądze. A Prezydent Wszechkrainyu Adrian leży plackiem przed nazistowskim pomnikiem z tryzubem.
baibina
Musze was wszystkich rozczarować ale problemuy w naszej czesci swiata nie są spowodowane zwyklym kryzysem gospodarczym jakich bylo wczesniej wiele ale CYWILIZACYJNYM i STRUKTRALNYM. Taki bedzie glęboki i potrawa długo. Covid tylko go przyspieszyl a juz bylo mozna dostrzec jego oznaki w 2019. Mlodych ludzi nie ma, co by przejeli paleczke Musze was wszystkich rozczarować ale problemuy w naszej czesci swiata nie są spowodowane zwyklym kryzysem gospodarczym jakich bylo wczesniej wiele ale CYWILIZACYJNYM i STRUKTRALNYM. Taki bedzie glęboki i potrawa długo. Covid tylko go przyspieszyl a juz bylo mozna dostrzec jego oznaki w 2019. Mlodych ludzi nie ma, co by przejeli paleczke po starszych - starzejace sie spoleczenstwo. Starzy przechodza na emeryture, mlodzi potrafią jedynie głupkowate filmiki na tik toku kręcic i przepalac kase rodziców. Sprowadzenie paru milionych inzynierow programistów i lekarzy z bliskiego wschodu tez nic nie dalo a nawet poglebilo problem ponieaz okazalo sie ze ich kompetencje sa delikatnie rzecz biorąc NIEDOPASOWANE do lokalnych. Nawet zerowe stopy procentowe niewiele pomogly ani wydodrukowanie iluś tam bln $. To co moze w takim razie pomoc? NIC. 4-5 lat normalnosci kiedy luzie znowu zaczną mysleć brzuchem a nie dupa, zastnawiając sie ile jest płci w płci i czy zukom tez należy nadać prawa obywatelskie moze coś wreszcie zmieni i zaczniemy wychodzic na prostą ale raczej się obawiam ze potrawa to znacznie dluzej. WASTED GENERATION.
itso_rozszczepici_umysl
''kiedy luzie znowu zaczną mysleć brzuchem a nie dupa, zastnawiając sie ile jest płci w płci i czy zukom tez należ'' - ale głupoty wypisujesz pogadaj z ludźmi a nie powtarzaj co media maja do powiedzenia na temat twoich ludzi
itso_rozszczepici_umysl
''CYWILIZACYJNYM i STRUKTRALNYM'' - nie rozumiesz tych pojęć
trolley
Lepiej żeby gospodarka nie padła bo się wtedy Niemcom za Odrę nie wypłacimy i trzeba będzie bankructwo ogłaszać.
itso_rozszczepici_umysl
gospodarki nie padają !
bha
Rynki stają się coraz bardziej krótkowidzące, bezwzględne, udające jarząbka nie bez celu, obłudne i zachłanne bez umiaru!!!. To narastające na nich zakłamanie i zapatrzenie jak w obraz tylko w Mamonę coraz więcej i więcej mamony i zyski coraz większe przepadziste zyski dla garstki % bez względu na wszystko w koło do niczego dobrego Rynki stają się coraz bardziej krótkowidzące, bezwzględne, udające jarząbka nie bez celu, obłudne i zachłanne bez umiaru!!!. To narastające na nich zakłamanie i zapatrzenie jak w obraz tylko w Mamonę coraz więcej i więcej mamony i zyski coraz większe przepadziste zyski dla garstki % bez względu na wszystko w koło do niczego dobrego już nie doprowadzi ten świat najprędzej do jego epickiego na wieki wieków zadłużenia krajów, wyzysku społeczeństw i coraz szybszego spowolnia, marazmu i kryzysu na długie, długie lata.To niestety jest już tylko kwestią czasu.
ehud
Rynki stają się coraz bardziej zachłanne bez umiaru? Ty nie masz żadnego umiaru we wklejaniu tej trockistowskiej agitki:)

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki