REKLAMA

Inflacja w Turcji zbliżyła się do 80%, jednak nieoficjalnie jest przeszło dwukrotnie wyższa

Krzysztof Kolany2022-08-03 09:40główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-03 09:40

Teoretycznie ten artykuł można by zatytułować tak: „Turecka inflacja zaczęła hamować”. Tyle tylko, że oficjalna dynamika wzrostu cen nad Bosforem zbliżyła się do 80%, a nieoficjalnie jest przeszło dwukrotnie wyższa.

Inflacja w Turcji zbliżyła się do 80%, jednak nieoficjalnie jest przeszło dwukrotnie wyższa
Inflacja w Turcji zbliżyła się do 80%, jednak nieoficjalnie jest przeszło dwukrotnie wyższa
fot. EvrenKalinbacak / / Shutterstock

W lipcu inflacja CPI w Turcji sięgnęła oficjalnie 79,60 proc. - podał tamtejszy urząd statystyczny. To niewiele więcej niż w czerwcu, gdy wzrost cen dóbr konsumpcyjnych tureccy rządowi statystycy oszacowali na 78,62 proc. rdr. Można więc mówić o „stabilizacji” inflacji na horrendalnie wysokim poziomie. Względem czerwca ceny wzrosły o 2,37%.

Lipcowy wynik nie był zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 80,5%, a więc tylko nieznacznie wyższym od zaraportowanych danych. Tyle tylko, że Turcja od wielu miesięcy zmaga się z galopującą i dynamicznie przyspieszającą inflacją, nieakceptowalnie wysoką w żadnym cywilizowanym kraju.

Reklama

Ostatni raz tak wysokie tempo wzrostu cen w Turcji obserwowano pod koniec XX wieku, gdy oficjalny wskaźnik CPI rósł po przeszło 100 proc. w skali roku.

Tureckie statystyki inflacyjne od dawna budzą wątpliwości co do swej wiarygodności. Z szacunków niezależnej od rządu w Ankarze ENAGrup wynika, że ceny konsumpcyjne wzrosły o 5,03 proc. wobec czerwca i o 176,04 proc. wobec lipca 2021 r. Przed miesiącem dynamika roczna sięgała 175,55 proc. Zatem również na podstawie tych danych można mówić o stabilizacji inflacji na bardzo wysokim poziomie.

Absurdalnie wysoka inflacja nie zdołała przekonać prezydenta Erdogana do zmiany poglądów na temat polityki pieniężnej. Bazowa stopa procentowa banku centralnego wynosi obecnie 14 proc., po ścięciu jej z 19 proc. w drugiej połowie ubiegłego roku. "Sułtan", rządzący krajem od blisko dwóch dekad, wielokrotnie podkreślał, że jego rząd nie podniesie kosztu pieniądza, bo to - jego zdaniem - tylko nakręci inflację.

Turcji szkodzi nie tylko "nieortodoksyjna" polityka monetarna, ale i sytuacja na globalnych rynkach. Państwo jest potężnym importerem surowców energetycznych czy żywności, które znacząco podrożały w ostatnim roku. Problem pogłębia osłabienie liry wynikające nie tylko z decyzji Ankary, deficytu handlowego, ale i odpływu kapitału.

Namacalnym skutkiem tak wysokiej inflacji CPI jest zapaść tureckiej waluty, która od początku 2022 roku straciła do dolara ponad 26%. Przez poprzednie 12 miesięcy turecka lira straciła ponad połowę swej wartości wobec USD, przez ostanie 10 lat oddając przeszło 90%. Taka sytuacja skłoniła ludność i firmy do gromadzenia pieniędzy w zagranicznych walutach. I tak nakręca się spirala dolaryzacji kraju. Nie są jej w stanie zatrzymać zachęty dla deponentów, nakaz przewalutowania na krajową walutę części przychodów z eksportu czy interwencje walutowe, na które przepalono w ciągu ostatnich trzech lat grubo ponad 150 mld dol.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (32)

dodaj komentarz
killgore
Zawsze pod artykułem o tureckiej inflacji powinno się znaleźć to:

Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki – powiedział Łon. Jak dodaje,
Zawsze pod artykułem o tureckiej inflacji powinno się znaleźć to:

Dynamiczne, nacechowane bardzo wysokim poziomem dumy narodowej wypowiedzi prezydenta R. T. Erdogana przyczyniły się do ukształtowania się kursu liry tureckiej na poziomie korzystnym dla tureckiego eksportu oraz tureckiej turystyki – powiedział Łon. Jak dodaje, jego zdaniem tureckie doświadczenia pokazują, że „możliwe jest sprytne wykorzystanie suwerenności monetarnej” i "posiadania własnej waluty".

Swoją drogą dwie najbardziej renomowane uczelnie ekonomiczne w Polsce mają w swych szeregach takich wykładowców jak Szanowni Profesorowie Łon i Glapiński. Że też ich jakiś Harvard czy MIT nie chce przejąć....
friedens
Turek wreszcie wstał z kolan i poniżył Niemca. Etdogan to trzeci, wreszcie odnaleziony, bliźniak odklejonego Kaczora-dykatora.
my_kroolik
W ciągu pół roku, od stycznia b.r., indeks cen samochodów używanych w Turcji wzrósł o 112%, co pokazuje "siłę" waluty i suwerenność ekonomiczną kraju. Ludzie kupują cokolwiek, jak w późnych latach 80-tych, gdy dosłownie z miesiąca na miesiąc pieniądze traciły jakąkolwiek wartość. Zostały im tylko butne słowa Erdogana, które W ciągu pół roku, od stycznia b.r., indeks cen samochodów używanych w Turcji wzrósł o 112%, co pokazuje "siłę" waluty i suwerenność ekonomiczną kraju. Ludzie kupują cokolwiek, jak w późnych latach 80-tych, gdy dosłownie z miesiąca na miesiąc pieniądze traciły jakąkolwiek wartość. Zostały im tylko butne słowa Erdogana, które mało kosztują jak u każdego despoty
bha
Widzisz i nie grzmisz?????.Brak więcej słów
zops
Podobno nawet trzy razy wyższa.
konik_garbusek
Ekonomiczne szaleństwa rzadzących byly głownym powodem, dla którego głosowałem za wstąpieniem Polski do UE. Nie kocham Unii, ma wiele wad, ale daje jakies hamulce. Wiekszosc ludzi tego nie pamieta, ale 20 lat temu, to co wygadywal Lepper i jemu podobni, napwalo realnym strachem. Obecna kompromitacja NBP i Galipnskiego nie ma sobie Ekonomiczne szaleństwa rzadzących byly głownym powodem, dla którego głosowałem za wstąpieniem Polski do UE. Nie kocham Unii, ma wiele wad, ale daje jakies hamulce. Wiekszosc ludzi tego nie pamieta, ale 20 lat temu, to co wygadywal Lepper i jemu podobni, napwalo realnym strachem. Obecna kompromitacja NBP i Galipnskiego nie ma sobie rownych, ale jestem niemal pewien- gdybysmyu nie byli w Unii, byloby z polityka monetarną znacznie gorzej (pomijajac juz ranking kredytowy ktory jest dzieki obecnosci w UE wyzszy).
pikawka
a jakis to hamulec ? gdybys byl teraz calkowicie w strefie ojro razem z ojro to cale wielkie gufno bys mogl zrobic gdyby w komisji dorwali ludzie przed ktorymi do tej unii z zalozenia uciekasz. logika tepej dzidy.
tecdswv4t
Ja nie zmieniłem mojego postrzegania świata, ale widzę, że jedyna "słuszna demokracja" ma się dobrze i spokojnie ubierze społeczeństwa w mundurki i posadzi na rowery. Ku uciesze zamulonych umysłów gawiedzi. Putin ty nieudaczniku nawet porządnej wojny nie potrafisz przeprowadzić a twój koleś Xi Jinping zestrzelić czarownicy.Ja nie zmieniłem mojego postrzegania świata, ale widzę, że jedyna "słuszna demokracja" ma się dobrze i spokojnie ubierze społeczeństwa w mundurki i posadzi na rowery. Ku uciesze zamulonych umysłów gawiedzi. Putin ty nieudaczniku nawet porządnej wojny nie potrafisz przeprowadzić a twój koleś Xi Jinping zestrzelić czarownicy. Jesteście przegrani, z czym do "demokratycznego" ludu. Dawaj gaz, ropę, węgiel, bo sami wjedziemy i zabierzemy.
tecdswv4t
Niema co zazdrościć my spokojnie dogonimy Turcję. Rząd robi co może. Od parasoli, tarcz, bąbelkowe, po wakacje kredytowe. Pozycje na podium mamy zapewnioną.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki