Wymiana kotła, zakup materiałów budowlanych, wymiana okien, drzwi balkonowych czy instalacja paneli słonecznych to tylko część możliwości do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Sprawdzamy, o jakie wydatki można zmniejszyć podatek do zapłacenia za rok 2019.

Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystać mogę osoby rozliczające się stawką 18%, 32%, 19% oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatek można pomniejszyć o wydatki poniesione na ulepszenie domu, które przyczyniły się do spadku zużycia energii elektrycznej. Każdy ze współwłaścicieli budynku może odliczyć do 53 tys. zł. Małżonkowie, którzy są współwłaścicielami nieruchomości, mogą więc wspólnie odliczyć do 106 tys. zł.
Co można odliczyć ramach ulgi termomodernizacyjnej?
W ramach ulgi można odliczyć od dochodu wydatki poniesione m.in. na:
- zakup paneli słonecznych,
- materiały budowlane,
- zakup węzła cieplnego wraz z programatorem temperatury,
- zakup kotła gazowego i olejowego,
- stolarkę okienną i drzwiową.
Materiały budowlane muszą być wykorzystane w celu ocieplenia domu lub związane z instalacją urządzeń grzewczych. Odliczyć można również wydatki poniesione na audyt budynku przed realizacją projektu i koszty związane z montażem kotłów, paneli słonecznych czy okien lub drzwi.
Okna tak, szyby już nie
Wymiana okien w domu, która wpływa na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej podlega odliczeniu, przeczytamy w objaśnieniach przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Z kolei koszty wymiany samych szyb nie mogą być zaliczane do ulgi termomodernizacyjnej, ponieważ są elementami stolarki okiennej, a nie całością.
Odliczeniu w ramach ulgi nie podlegają wydatki lub ich części, które zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Podatnicy mogą rozliczyć się online za pośrednictwem platformy Twój e-pit. Do usługi logować można się od 15 lutego br. Zeznanie należy wypełnić do 30 kwietnia br., jeżeli podatnik tego nie zrobi, system rozliczy podatek automatycznie. 2019 rok upłynął pod znakiem dynamicznie zmieniających się przepisów prawa podatkowego - PIT dla młodych, zmiana skali podatkowej, wprowadzenie nowych ulg.
DF
