REKLAMA

W rządowym programie "Twój e-PIT" bałagan. Dwa dni i dwie różne kwoty ulgi na dziecko

Dominika Florek2021-02-18 15:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-02-18 15:00
fot. pathdoc / Shutterstock

Usługa „Twój e-PIT” jest jak tykająca bomba – problemy z zalogowaniem, niepoprawne wyliczenia podatku do zwrotu czy brak uwzględnienia ulgi na dziecko. Podatnicy zmagają się z rządową platformą umożliwiają rozliczenie podatku dochodowego.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

„Przed 7 rano wszystko jeszcze działało” – mówi jedna z czytelniczek Bankier.pl. Niecałą godzinę później nikt nie był w stanie zalogować się do usługi „Twój e-PIT”. Awaria trwała przez ponad 24 godziny, nie przeszkodziło to jednak w rozliczeniu 100 tys. PIT-ów online, jak podało 15 lutego po godzinie 17:00 Ministerstwo Finansów.

E-pit ruszył z problemami

Od poniedziałku (15 lutego) w rządowej usłudze online "Twój e-PIT" podatnicy mogą rozliczyć deklaracje PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. W tym roku logowanie do serwisu odbywa się za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

"Od ponad dwóch godzin nie można skorzystać z serwisu rządowego do rozliczania PIT. System jest nie dostępny, na różnych etapach, nawet już po zatwierdzeniu profilem zaufanym" – pisał jeden z czytelników Bankier.pl.

"Próżno szukać PIT-36 (wersja 28) w e-deklaracje. System działa wolno, a po załadowaniu zestawu deklaracji brakuje w niej aktualnej wersji PIT-36 w wersji za rok 2020” –  czytamy w wiadomościach przesyłanych na adres alert@bankier.pl od czytelników.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

2 dni i 2 różne kwoty podatku

Po kliku godzinach awarii, część podatników mogła zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzić otrzymane m.in. druki PIT-11 oraz wysokość podatku do zapłaty lub zwrotu. W zeznaniach były błędy: „Córka urodziła się w kwietniu i za 9 miesięcy policzono mi 417,02 zł? Podatku mi nie brakowało, mogłabym nawet 4 dzieci odliczyć” – czytamy na Pit.pl wypowiedź jednej z czytelniczek.

Limit dochodu w PIT przy rozliczaniu ulgi na dziecko

Ulga na dziecko nie dla wszystkich. Obowiązuje limit dochodu podatkowego za 2020 r. oraz ograniczenie związane z dochodami dziecka za ubiegły rok. Warto o nich pamiętać podczas wypełniania rozliczenia PIT.

Niepoprawnie wyliczone kwoty odliczeń można zmienić samodzielnie w usłudze „Twój e-PIT”. W deklaracjach online można zrobić to po kliknięciu opcji "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci". 17 lutego formularze PIT zostały zaktualizowane i ulga prorodzinna nalicza się już poprawnie.

PIT-28 bez możliwości wprowadzenia zaliczki

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego dla ryczałtowców. Przedsiębiorcy mają czas do 1 marca na złożenie formularza. Druk PIT-28 pobierany z e-deklaracje.gov.pl nie działa poprawnie. "W części N formularza można postawić kursor, ale już nie można wpisać żadnych wartości zaliczek w poz. 162-174 deklaracji PIT-28(23)" - podaje Pit.pl.

Przez cały dzień (15 lutego) do redakcji Bankier.pl spływały informacje o problemach z logowaniem do usługi "Twój e-PIT". Części podatników, pomimo awarii systemu, udało się rozliczyć zeznanie podatkowe. Kilka minut po godzinie 17 w poniedziałek złożonych zostało ponad 100 tys. PIT-ów – poinformowało Ministerstwo Finansów.


Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki